آرشیو سرویس روایت‌شهر
ساده، هوشمند و کاربردی
09:45 - یکشنبه
نگاهی به نرم‌افزارهای سنگاپور در حوزه مدیریت شهری:

ساده، هوشمند و کاربردی

بااینکه شاید سنگاپور از نظر برخورد اجتماعی با پدیده‌های تکنولوژی از ما کمی جلوتر است، نرم‌افزارهای طراحی‌شده بسیار ساده‌تر از نسخه‌های داخلی است؛ به‌گونه‌ای که هر فرد حتی با دانش دیجیتال کم بتواند از آن‌ها بدون سردرگمی بهره‌مند شود.

یا مثل ما باشید یا نباشید!
11:42 - یکشنبه

یا مثل ما باشید یا نباشید!

آدم‌های باسابقه و قدیمی در محله‌ها آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید، اثرگذاری مثبت ندارند. بعضی از آن‌ها خیلی وقت‌ها خودشان را اختیاردار محله می‌دانند و جلوی خیلی از اتفاق‌های خوب و حتی رشد آدم‌های محله را می‌گیرند… .

مدیریت شهری؛ بسترساز روایتِ شهر
11:15 - یکشنبه
مروری بر نشست تخصصی «بافت تاریخی؛ راوی قصه‌های شهر»:

مدیریت شهری؛ بسترساز روایتِ شهر

موضوع «روایت‌ها و قصه‌های شهر» به‌عنوان یک پارادایم و نگاهی نو در موضوع توسعه شهری و همچنین حفاظت از بافت‌های تاریخی در جهان مطرح است و عملا می‌تواند معنا را به شهر برگرداند و موجب توسعه شهری شود.

روایت زندگی در «سپاهان‌شهر»
10:38 - یکشنبه
نگاهی به روند رشد زندگی شهری در سپاهان‌شهر:

روایت زندگی در «سپاهان‌شهر»

خیلی از مردم اصفهان پیش‌بینی نمی‌کردند که شهرک تازه‌سازی که آن سال‌ها داشت آرام‌آرام در فاصله میان شهر بهارستان تا میدان آزادی قد علم می‌کرد و بعدها «سپاهان‌شهر» نام گرفت، روزی شاهد چنین رشد و رونقی باشد.

توسعه تا پشت در تاریخ
09:15 - شنبه
توسعه در هفتاد سال گذشته چگونه به اصفهان نگاه کرده است؟

توسعه تا پشت در تاریخ

توسعه‌مندی در شهری تاریخی همچون اصفهان باید با سنت تاریخی و فرهنگی مردم هماهنگ باشد که در طول دهه‌های گذشته، نه‌تنها این هماهنگی رخ نداده، بلکه فشار توسعه سریع و صنعتی موجب شده است به مرور هویت تاریخی مردمان این دیار نیز رو به اضمحلال برود.

فرازوفرودهای «اصفهان من»
11:00 - پنجشنبه
بررسی مزایا و معایب اپلیکیشن شهرداری اصفهان:

فرازوفرودهای «اصفهان من»

اگر به دوره ریاست جمهوری باشد، چندین رئیس‌جمهور، اگر به دوره شورای شهر باشد، چندین شورا و شهردار، اگر به سال باشد چندین سال است که صحبت از خدمات الکترونیک برای ارگان‌های دولتی و حاکمیتی مطرح شده و کار در این زمینه شروع شده و بسیاری از خدمات الکترونیکی شده است.

پارک بدون موضوع، ممنوع؟!
10:31 - سه شنبه
نظرات کارشناسان درباره موضوع‌محورشدن پارک‌های اصفهان:

پارک بدون موضوع، ممنوع؟!

توجه به پیشینه تاریخی و تمدنی اصفهان برای پارک موضوعی، موجب می‌شود ضمن تعامل با عناصر طبیعت، شرایطی را برای ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی فراهم کند، پیشینه تاریخی غنی را به نمایش بگذارد و ارزش‌هایش را به نسل جوان انتقال دهد.

آمدیم، خراب کردیم و رفتیم!
11:24 - یکشنبه
مروری کوتاه بر بافت‌های تاریخی تخریب‌شده در کشور به بهانه توسعه:

آمدیم، خراب کردیم و رفتیم!

امروز درحالی‌که حتی یک نوجوان 10 ساله هم از ارزش و اهمیت آثار تاریخی باخبر است، بسیاری از مدیران و متولیان شهری، توسعه شهر و ساخت‌وسازهای عمرانی را به نگهداری و صیانت از بافت تاریخی ترجیح می‌دهند.

توسعه شهر به چه قیمتی؟!
10:12 - یکشنبه
نگاهی به تقابل مدرنیته با شهرهای تاریخی و راه‌حل‌های آن:

توسعه شهر به چه قیمتی؟!

اینکه یک مدیر شهری رؤیاهای شیرینی برای شهر در سر داشته باشد و برای تحققشان تلاش کند، نه‌تنها مذموم نیست، بلکه مطلوب هم هست. اما قبل از اینکه برای تحقق تک‌تک این رؤیاها و برنامه‌ها دست‌به‌کار شود، بد نیست خودش را با سؤالات مختلفی به چالش بکشد.

پدر پولدار، پسر نخبه!
09:22 - شنبه
وجود 19 نوع مدرسه و اختلاف شدید طبقاتی در نظام آموزش:

پدر پولدار، پسر نخبه!

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه، نهاد آموزش است که در ایران دو متولی مهم دارد. یکی آموزش‌وپرورش و دیگری وزارت علوم مربوط به آموزش عالی دانشگاهی.

شهر داده‌های باهوش
10:59 - پنجشنبه
نقش کلان‌داده‌ها در شهر هوشمند:

شهر داده‌های باهوش

کلان‌داده‌ها یا همان Big Data به داده‌های تولیدشده توسط فناوری‌ها گفته می‌شود؛ اطلاعاتی از خرده‌رفتارها که حاصل ارتباط ما با ماشین‌هاست. از این داده‌ها می‌توان برای تحلیل هر چیزی استفاده کرد؛ از تجزیه‌وتحلیل علایق یک جامعه در خوراک و پوشاک گرفته تا تجزیه‌وتحلیل فقر.

سودای ایجاد یک «فضا»
08:47 - سه شنبه
ایجاد یک فضای جدید مثل پل‌های صفوی در زمانه ما چه الزاماتی دارد؟

سودای ایجاد یک «فضا»

عده‌ای با بی‌درایتی بافت تاریخی اصفهان را از بین برده‌اند و نیاز است برای ایجاد بناهای جدید، آن هم در نزدیکی بناهای تاریخی، مطالعات عمیق صورت گیرد تا اشتباهاتی چون جهان‌نما بار دیگر اصفهان زیبا را رنجور نکند.