جهاد تبیین را جدی بگیرید؛ بارها گفتم و بازهم می‌گویم

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها در طول ۴۳سال گذشته تلاش مستمری در ضربه‌زدن به نظام اسلامی داشته‌اند و در رأس همه این کارها ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی به وسیله تبلیغات بوده است، گفتند: در حوادث اخیر دست دشمن خارجی کاملا عیان بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته،دوشنبه، در سالروز قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ در دیدار جمعی از مردم این شهر، حوادث تحول‌آفرین تاریخ را دربر دارنده تجربیات بزرگ درس‌آموز و یا متضمن یک سنت الهی خواندند و با اشاره به نجات ایران از پنجه غارتگر و خونین آمریکا با پیروزی انقلاب اسلامی گفتند: پس از دستور کارتر در ۴۳سال قبل برای سرنگونی جمهوری اسلامی، آمریکایی‌ها از هروسیله‌ای، به‌خصوص تبلیغات و پروپاگاندا برای تحقق این هدف استفاده کرده‌اند؛ اما همچنان‌که در این اغتشاشات هم مشخص شد، ناکام مانده‌اند و ملت بزرگ ایران و مسئولان کشور به فضل الهی، با همت به کارهای بزرگ و تحولی، به رفع نقاط‌ضعف و شتاب بیشتر در مسیر تحقق اهداف و خواسته‌ها ادامه می‌دهند.

ایشان زنده‌نگه‌داشتن و درس‌آموزی از حادثه عظیم ۱۹ دی ۵۶ قم را ضروری برشمردند و گفتند: نهضت عظیمی که به پرچمداری مردم مؤمن و انقلابی قم در سراسر کشور آغاز شد، سرنگونی رژیم دیکتاتوری، بیرون کشیدن ایران از هاضمه غرب و احیای هویت تاریخی و اسلامی کشور را دنبال می‌کرد؛ چرا که ایرانِ زمان پهلوی در زیر دست و پای فرهنگ غلط و تسلط سیاسی‌نظامی آمریکایی‌ها له شده بود.

رهبر انقلاب کتمان یا کم‌رنگ‌کردن ایام‌الله و حوادث تاریخی را راهبرد جریان باطل دانستند و افزودند: برخلاف قرآن که همه را به یاد و ذکر ایام‌الله و حوادث عظیم فرامی‌خواند، جریان باطل می‌خواهد از نورافشانی و هدایت‌بخشی این‌گونه ایام جلوگیری کند که تلاش برای کم‌رنگ کردن یا کتمان روزهایی مانند ۲۲بهمن، ۲۹بهمن، ۱۹دی، ۹دی، تشییع شهیدسلیمانی و تشییع شیهدحججی، نمونه‌های این تلاش است.

رهبر انقلاب با اشاره به عکس‌العمل سریع مردم مؤمن و بااخلاص قم در ۱۷ دی ۵۶، یعنی همان روز انتشار مقاله‌ای سخیف و موهن نسبت به امام خمینی(ره) به دستور دربار پهلوی، گفتند: این حرکت در روز ۱۸ دی ادامه یافت و در ۱۹ دی به قیامی فراگیر تبدیل شد و قمِ پرافتخار اولین پرچم انقلاب را برافراشت و مسیری نورانی در کشور به‌وجود آورد. ایشان سرعت در احساس تکلیف، خطرپذیری در مقابل رژیم سنگدل و خونخوار طاغوت و حرکت بهنگام و بدون تردید را از جمله ویژگی‌های قیام ۱۹ دی مردم قم برشمردند و تأکید کردند: هر حرکتی که از این ویژگی‌ها برخوردار باشد، حتما به اهداف موردنظر می‌رسد.

 

ما هنوز امام و عظمت آن شخصیت را به‌درستی نشناخته‌ایم

رهبر انقلاب، دفاع مقدس را نمونه درخشان نتیجه‌گرفتن ملت از احساس تکلیف، ورود بهنگام و به‌جان‌خریدن خطرات برشمردند و گفتند: صدام دیوانه با امکانات فراوان و پشتیبانی آمریکا، شوروی، ناتو و کشورهای مرتجع و با هدف تجزیه ایران حمله کرد؛ اما ایران در این جنگ احزاب پیروز شد و آن‌ها هیچ غلطی نتوانستند بکنند و حتی یک وجب از خاک کشور جدا نشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پشت‌گرمی رژیم طاغوت به آمریکا را علت بی‌عقلی و جسارت در چاپ مقاله موهن علیه امام خمینی(ره) خواندند و گفتند: چندروز قبل از ۱۹ دی، کارتر در تهران و در حالت مستی، ایران را جزیره ثبات نامیده بود؛ اما این حمایت نتیجه‌ای نداد؛ چرا که به فرموده قرآن، نتیجه اتکا به نیروی کفر چیزی جز شکست نیست. رهبر انقلاب با اشاره به نفوذ بسیار بالای آمریکا در رژیم پهلوی، مبارزه مردم با طاغوت را در واقع مبارزه با آمریکا خواندند و افزودند: علت تبعید امام در سال ۱۳۴۳، اعتراض ایشان به قانون کاپیتالاسیون بود که به آمریکایی در مقابل هرجنایتی در ایران مصونیت می‌داد و مردم در مقابل چنین نفوذی قیام کردند و ایران را نجات دادند که پایه دشمنی آمریکا با ملت شد.

 

رهبر انقلاب اسلامی: راه برطرف‌کردن وسوسه تبلیغاتی اثرگذار بر ذهن جوان و نوجوان، باتوم نیست - اصفهان زیبا

 

ایشان نکته مهم دیگر حادثه ۱۹دی قم را جلوگیری از نفوذ افراد پرمدعا و بی‌ریشه در مسیر نهضت اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: در مشروطه، نفوذ افراد ناباب موجب کج‌شدن راه نهضت به سمت سفارت انگلیس شد؛ اما در انقلاب اسلامی به علت حضور پررنگ شخصیت‌های موجه دینی در میدان و پرچمداری علما در شهرهای مختلف و همراه‌کردن دل‌های مردم با نهضت، همه حتی مخالفان و گروه‌های مختلف مانند کمونیست‌ها، مرعوب حرکت عظیم مردمی و آن نهیب‌های امام بزرگوار شدند که از نجف و در درس طلبگی خود دنیا را به لرزه می‌انداخت و ما هنوز حتی امام و عظمت آن شخصیت را نیز به درستی نشناخته‌ایم .

 

اولین راهبرد دشمن برای سرنگونی استفاده از ابزار تبلیغات است

رهبر انقلاب اسلامی، پیروزی انقلاب و نجات ایران از سلطه سنگین آمریکا را علت اصلی دشمنی با نظام اسلامی برشمردند و با اشاره به انتشار سندی طبقه‌بندی شده از یک مرکز معتبر آمریکایی مبنی بر دستور کارتر، رئیس‌جمهور وقت، برای سرنگونی جمهوری اسلامی، آن هم فقط ۱۰ماه پس از پیروزی انقلاب، گفتند: براساس این سند، کارتر به سازمان سیا دستور می‌دهد که جمهوری اسلامی را سرنگون کند و اولین راهبردی که برای سرنگونی ذکر کرده، استفاده از ابزار تبلیغات است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: تلاش برای ضربه‌زدن به نظام اسلامی به‌وسیله مجموعه‌ای از اقدامات اعم از تهدید، تحریم، جاسوسی، نفوذ، فشار حداکثری، ایجاد اتحادهای ضدایرانی، ایران‌ستیزی، اسلام‌ستیزی و شیعه‌ستیزی، تلاش مستمر آمریکایی‌ها در طول ۴۳سال گذشته است. ایشان ادامه دادند: البته معلوم است که دشمن موفق به عملی‌کردن نیت شوم خود نشده و جمهوری اسلامی امروز با ریشه‌های مستحکم خود در داخل و حتی منطقه، قابل‌مقایسه با روز اول نیست.

اما آن کارها به کشور ضربه زد و ما می‌توانستیم جلوتر از نقطه کنونی باشیم. رهبر انقلاب، تمرکز توان کشور بر مقابله با جنگ تحمیلی هشت‌ساله و همچنین مقابله با فشارها و تحریم‌ها را موجب کندشدن پیشرفت کشور دانستند و خاطرنشان کردند: آن توان می‌توانست به‌صورت کامل صرف سازندگی، پیشرفت و ریشه‌کنی فقر شود.

ایشان جبران و برطرف‌کردن کندی‌های ناشی از دشمنی‌ها را ممکن خواندند و افزودند: با کار بیشتر، ایمان و اعتقاد و مجاهدت خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی می‌توانیم در همه بخش‌ها ضعف‌ها را برطرف کنیم؛ همچنان که در حوزه‌های علمی، دفاعی و بخش‌هایی از تولید، کارها و جبران‌های خوبی انجام شده است.

 

هدف دشمن ازبین‌بردن نقاط‌قوت کشور بود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان به تحلیل هدف طراحان اغتشاشات اخیر پرداختند و گفتند: دست دشمن خارجی در این حوادث کاملا عیان بود و اینکه تا گفته می‌شود دخالت دشمن خارجی، عده‌ای آن را انکار می‌کنند و می‌گویند این حوادث تقصیر شماست، صحیح نیست. ایشان با اشاره به نقش‌آفرینی آشکار و غیرقابل‌اغماض آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در حوادث اخیر خاطرنشان کردند: مهم‌ترین وسیله دشمن در این اغتشاشات کار تبلیغاتی و وسوسه از طریق فضای مجازی و رسانه‌های غربی، عربی و عبری بود.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: عده‌ای این‌طور وانمود می‌کردند که افراد حاضر در اغتشاشات مخالف ضعف‌های مدیریتی و اقتصادی کشور هستند؛ درحالی که برعکس، هدف آن‌ها برطرف‌کردن ضعف‌ها نبود، بلکه هدفشان ازبین‌بردن نقاط‌قوت کشور بود. ایشان در تبیین این مسئله به هدف قراردادن نقاط‌قوتی همچون امنیت کشور، متوقف‌کردن پیشرفت علمی ازطریق به‌تعطیلی‌کشاندن مراکز تحصیلی و علمی، متوقف‌کردن رشد تولید داخلی و همچنین متوقف‌کردن مسائل درحال رونق‌گیری مانند گردشگری اشاره کردند و افزودند: البته در اینکه مشکل اقتصادی و معیشتی وجود دارد شکی نیست.

اما آیا این مشکل با آتش‌زدن سطل زباله و اغتشاش خیابانی حل می‌شود؟ بدون تردید این کارها خیانت است و دستگاه‌های مسئول نیز با خیانت، برخورد جدی و عادلانه می‌کنند.

 

راه برطرف‌کردن وسوسه تبلیغاتی اثرگذار بر ذهن جوان و نوجوان باتوم نیست

ایشان در بخش پایانی سخنانشان به دومسئله دیگر نیز اشاره کردند؛ مسئله اول تأکید مجدد بر «جهاد تبیین» بود که در این زمینه گفتند: در رأس نقشه‌های بدخواهان، تبلیغات و به قول خودشان پروپاگانداست که علاج آن، تبیین صحیح حقایق از زبان‌های مختلف و با ابتکار و نوآوری است. چرا که راه برطرف‌کردن وسوسه تبلیغاتی اثرگذار بر ذهن جوان و نوجوان باتوم نیست، بلکه تبیین و روشنگری است. نکته پایانی رهبر انقلاب، تأکید بر انجام‌شدن کارهای بزرگ و تحولی بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اصل انقلاب اسلامی را تحولی بزرگ و عبوردهنده کشور از گردنه‌های سخت خواندند و افزودند: در ادامه راه نیز در زمینه‌های مختلف همچون اقتصاد، فرهنگ، امنیت و علم نیازمند کارهای بزرگ و تحولی هستیم و این تحول مبتکرانه باوجود مسئولان و جوانان پرتلاش در دانشگاه‌ها و بخش‌های دیگر، ممکن و شدنی است.