فوتبال ایران نقطه، سر خط

اگر تا عصر امروز اتفاق خاصی در حوزه گرمای هوا، آلودگی و الزام حضور بانوان در استادیوم‌های ورزشی نیفتد، قرار است زنگ آغاز بیست‌وسومین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به صدا دربیاید تا دوباره هیجان به قلب علاقه‌مندان فوتبال بازگردد.

فوتبال ایران نقطه، سر خط - اصفهان زیبا

به گزارش اصفهان زیبا؛ اگر تا عصر امروز اتفاق خاصی در حوزه گرمای هوا، آلودگی و الزام حضور بانوان در استادیوم‌های ورزشی نیفتد، قرار است زنگ آغاز بیست‌وسومین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به صدا دربیاید تا دوباره هیجان به قلب علاقه‌مندان فوتبال بازگردد؛ رقابت‌هایی که قرار بود یک هفته قبل آغاز شود؛ اما گرمای هوا و تعطیلات پایان هفته که البته حواشی زیادی هم در برداشت، یک هفته بازی‌ها را به تعویق انداخت تا با اعلام برنامه جدید، قطار لیگ از امروز به حرکت دربیاید.

به‌هرحال لیگ برتر در هر کشوری نماد فوتبال به‌حساب می‌آید و همان‌طور که بازی‌های لیگ می‌تواند یک تیم ملی قدرتمند را روانه مسابقات بین‌المللی کند، شروع دوباره لیگ برتر این فرصت را در اختیار امیر قلعه‌نویی قرار می‌دهد تا در خصوص انتخاب بازیکنان ملی‌پوش دست بازتری داشته باشد.

لیگ تازه با قوانین سخت‌گیرانه

مهم‌ترین اتفاق فصل جدید لیگ، قوانین تازه‌ای است که از بحث سقف بودجه گرفته تا کاهش تعداد بازیکنان آکادمی دو ماهی است فضای باشگاهی را تحت‌تأثیر خودش قرار داده و حتی داستان بسته‌بودن پنجره تراکتور در همین یکی‌دو روز هم سوژه جدید دیگری بود که لیگ برتر را تحت‌تأثیر خودش قرار داد؛ ولی بااین‌حال به‌محض شروع لیگ و بروز اشتباه‌های داوری دوباره جنجال آغاز می‌شود و فوتبال ما تا سال بعد باید خودش را آماده حوادث عجیب و غیرقابل‌پیش‌بینی کند.

افتتاحیه سپاهانی‌های سابق

بازی افتتاحیه لیگ امسال در شرایطی بین دو تیم نساجی و پیکان برگزار می‌شود که هر دو تیم روی نیمکت خودشان شاهد تغییر بوده‌اند و دو بازیکن سابق سپاهان، یعنی سید مهدی رحمتی و رسول خطیبی در قالب سرمربی مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت.

نساجی در فصل نقل‌وانتقال‌ها تغییروتحول فراوانی داشته و چند بازیکن مثل رشید مظاهری، وحید محمدزاده و فرشید اسماعیلی را جذب کرده است.

ترکیب اصلی نساجی را بازیکنان فصل گذشته آلومینیوم شکل می‌دهند و در طرف مقابل، پیکان بازیکنان زیادی را ازدست‌داده، اما خطیبی سعی کرده است با جذب بازیکنان متوسط و نه‌چندان گران‌قیمت خودش را آماده حضور در لیگ کند.

ذوب؛ مهمان زودهنگام تارتار

اما در یکی از مهم‌ترین بازی‌های این هفته دست قرعه ذوب‌آهن را به انزلی فرستاده تا مهدی تارتار خیلی زود شاگردان سابق خودش را ببیند.

ذوب‌آهن با حضور محمد ربیعی و بازیکنان سرشناسی که جذب کرده است، در این فصل شرایط متفاوتی دارد؛ ولی تارتار همچنان سیاست خودش درزمینه جذب بازیکنان گمنام و جوان را حفظ کرده است و عیار او از همین بازی اول در مقابل ذوب‌آهن مشخص می‌شود.

تقابل ایرانی‌یونانی

فولاد با علیرضا منصوریان اولین دوئل ایرانی‌خارجی لیگ را رقم می‌زند و گل‌گهر با سرمربی یونانی خودش میزبان یک سرمربی ایرانی خواهد بود.

فولادی‌ها در نقل‌وانتقال‌ها خارجی‌های زیادی را جذب کرده‌اند و در مقابل گل‌گهر با خرید چندچهره پرمشتری مثل سامان فلاح، محمدرضا اخباری و مهدی ممی‌زاده تیمی قابل‌احترام را تشکیل داده است و خیلی‌ها منتظرند از همین بازی اول کیفیت کاری سرمربی یونانی گل‌گهر را ببینند.

رونمایی از پرسپولیس

در روز اول این هفته از بین مدعیان فقط پرسپولیس خودش را به بقیه نشان خواهد داد و مدافع عنوان قهرمانی لیگ در اولین بازی خانگی فصل ستاره‌های خریداری‌شده‌اش را به تماشاگران معرفی می‌کند.

محمدحسین کنعانی‌زادگان و شهاب زاهدی در کنار بقیه بازیکنان تیمی کم‌تغییر را نسبت به فصل گذشته ساخته‌اند و در طرف مقابل، آلومینیومی که اسکلت اصلی خودش را ازدست‌داده در برابر پرسپولیس کاری بسیار سخت دارد و مجتبی حسینی از همین شروع باید تحت‌فشار قرار بگیرد.

باتوجه‌به عملکرد آلومینیوم در فصل گذشته اراکی‌ها به‌دنبال گرفتن امتیاز از پرسپولیس هستند. آن‌ها بعد از کسب قهرمانی‌های متوالی در فوتبال ایران در این فصل به‌عنوان یکی از مدعیان چهارگانه لیگ در فکر رقابت با سپاهان، تراکتور و استقلال خواهند بود.

ملاقات دوباره صعودکرده‌ها

آخرین بازی روز اول هفته نخست را دو تیم تازه لیگ برتری شده استقلال خوزستان و شمس آذر قزوین برگزار می‌کنند.

آبی‌ها بعد از هفت سال دوباره به استفاده از ستاره‌هایی رو آورده‌اند که با این تیم قهرمان لیگ شدند و شمس آذر هم با ترکیبی ناشناخته به‌دنبال تثبیت جایگاه خودش در لیگ برتر خواهد بود. مهم‌ترین مشکل سعید دقیقی و تیمش بازی در گرمای بالای شهر اهواز است.

برنامه هفته نخست لیگ برتر

چهارشنبه ۱۸ مرداد

نساجی _ پیکان ساعت ۱۹

ملوان _ ذوب‌آهن ساعت ۱۹:۳۰

گل‌گهر _ فولاد خوزستان ساعت ۱۹:۳۰

پرسپولیس_ آلومینیوم اراک ساعت ۱۹:۳۰

استقلال خوزستان_شمس آذر قزوین ساعت ۲۱:۳۰

پنجشنبه ۱۹ مرداد

هوادار_ مس رفسنجان ساعت ۱۹

سپاهان_ تراکتور ساعت ۱۹

صنعت نفت آبادان_ استقلال تهران ساعت ۲۱:۳۰