رژیم غذایی MIND برای رفع آلزایمر

با افزایش سن، کاهش حافظه به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی فرد تبدیل می‌شود. فراموش کردن محل پارک خودرو یا کلید منزل با افزایش سن در بیشتر افراد عادی است؛ اما سؤال اینجاست که آیا این نوع کاهش قدرت ذهنی برای همه افراد حتمی است؟

به گزارش اصفهان زیبا؛ با افزایش سن، کاهش حافظه به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی فرد تبدیل می‌شود. فراموش کردن محل پارک خودرو یا کلید منزل با افزایش سن در بیشتر افراد عادی است؛ اما سؤال اینجاست که آیا این نوع کاهش قدرت ذهنی برای همه افراد حتمی است؟

توضیحات لازم در این زمینه را می‌توانید با نظریه دکتر محمد باقرنیا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بخوانید:

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد پیروی از رژیم غذایی خاص ممکن است سرعت پیری ذهن را کندتر کند. مثلاً یک نوع رژیم غذایی به نام MIND می‌تواند برای سلامت ذهن انسان مفید باشد.

اما ببینیم در این نوع رژیم غذایی چه غذاهایی باید مصرف شود و از خوردن چه نوع مواد غذایی باید اجتناب شود. غذاهای کلیدی که باید مصرف شود، عبارت‌اند از: سبزیجات به‌خصوص سبزیجات با برگ سبز، آجیل‌، توت‌، حبوبات، غلات سبوس‌دار، ماهی، مرغ، روغن زیتون.

غذاهایی که باید از مصرف آن اجتناب شود، عبارت است از: گوشت قرمز (کمتر از ۴ وعده غذایی در هفته)، کره و مارگارین‌(کمتر از یک قاشق غذاخوری در روز)، پنیر‌(کمتر از یک واحد در هفته)، شیرینی و کیک‌(کمتر از ۵ بار در هفته)، غذاهای سرخ شده‌(کمتر از یک بار در هفته).

چند و چون رژیم غذایی‌MIND

این نوع رژیم غذایی بر روی ذهن و قدرت مغز تمرکز دارد و از ترکیب دو رژیم مدیترانه‌ای و DASH بدست می‌آید.

رژیم مدیترانه‌ای بر اساس غذاهای محلی و ناحیه‌ای است و بیشتر بر روی میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، عدس و غلات سبوس‌دار تمرکز دارد و مصرف گوشت قرمز، لبنیات، شیرینی‌ها و غذاهای حاوی چربی را محدود می‌سازد. (در این نوع رژیم، ماهی دو تا سه بار در هفته مصرف می‌شود و مرغ، آجیل‌ و دانه‌ها به صورت متعادل مصرف خواهد شد.)

ضمناً روغن زیتون جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارد.

رژیم غذایی DASH یکی دیگر از رژیم‌های غذایی است که برای کاهش فشار خون طراحی شده است، اما مشخص شده که برای سلامت مغز نیز می‌تواند مفید باشد.

در این رژیم خوردن شکر، اسیدهای چرب مضر و سدیم محدود شده و افراد تشویق به مصرف غذاهای غنی از پروتئین گیاهی، حبوبات، لبنیات کم چرب، فیبر و اسیدهای چرب غیر‌اشباع می‌

شوند.

در کل هر دو رژیم غذایی ضمن اینکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشارخون و سکته قلبی را کاهش می‌دهد، خطر ابتلا به اختلال شناختی، زوال عقل و بیماری آلزایمر را نیز در افراد بزرگسال کاهش می‌دهد.

در نهایت برای پاسخ دادن به این سؤال که رژیم MIND چیست؛ می‌توانیم ترکیب رژیم مدیترانه‌ای و رژیم DASH را ذکر کنیم.

جزییات رژیم غذایی MIND

همان‌طور‌که ذکر شد رژیم غذایی MIND مصرف ۹ نوع ماده غذایی را تشویق می‌کند و در عین حال مصرف ۵ گروه غذایی را محدود می‌سازد.

در کل تحقیقات نشان داد افرادی که از رژیم غذایی‌MIND استفاده کرده بودند، ۳۵ درصد شانس کمتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر را داشتند. ضمناً دنبال کردن رژیم غذایی‌MIND آسان بود.

اما در توضیح جزییات این رژیم می‌توان گفت؛ مصرف ماهی‌(حداقل یک‌بار در هفته) برای به‌دست آوردن مزایای آن الزامی است، زیرا ماهی موجود در این رژیم حاوی اسید‌چرب امگا ‌۳ است که می‌تواند آسیب اکسیداتیو در مغز را کاهش دهد و از تشکیل پلاک‌های بتا آمیلوئید جلوگیری کند.

لازم به ذکر است مصرف ماهی و دریافت اسیدهای چرب امگا‌ 3 از طریق غذا به مصرف مکمل‌های امگا 3 موجود در بازار کاملاً ارجحیت دارد.

همچنین دو واحد سبزیجات در روز و یک واحد از توت‌ها در هفته برای افرادی که از رژیم غذایی MIND استفاده می‌کنند، کافیست.

دیگر آنکه این رژیم غذایی مصرف منابع غذایی حاوی چربی اشباع و شکر مانند کره و مارگارین، بیسکوییت، کیک، شیرینی، کلوچه و موارد مشابه را محدود می‌کند.

همچنین این رژیم به جای ممنوع کردن مصرف چربی، اجازه مصرف برخی از چربی‌های خاص مثل روغن زیتون را به افراد می‌دهد، همین امر باعث می‌شود خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش پیدا کند.

ضمناً از آنجایی که التهاب در مغز می‌تواند منجر به ایجاد زوال عقل شود، محققان در مطالعات انجام شده دریافتند که خاصیت ضد‌التهابی روغن زیتون فوق بکر و آجیل‌ها می‌تواند تأثیر مثبت بر روی مغز داشته باشد.

گفتنی است با اینکه رژیم غذایی MIND مصرف غذاهای سرشار از اسیدهای چراب ترانس و اشباع شده را محدود می‌کند، اما مصرف اسیدهای چرب غیر‌اشباع‌(مانند روغن زیتون، روغن کانولا، مغزیجات) را محدود نمی‌کند.

دانشمندان معتقدند برخی از مواد مغذی خاص مانند پلی فنول‌ها که در رژیم غذایی MIND یافت می‌شود می‌تواند از دست رفتن حافظه را کندتر کند.

به هرحال رژیم غذایی MIND نشان می‌دهد که الگوی غذایی خاص می‌تواند بر روی فعالیت ذهنی و هوشیاری آن تأثیر داشته باشد و از بروز زوال عقل و آلزایمر جلوگیری کند.

اگر شما نیز برای مصرف یک رژیم غذایی سالم آماده هستید ولی نمی‌خواهید تغییرات زیادی اعمال کنید، رژیم غذایی MIND انتخاب خوبی برای بهبود سلامتی شماست.