گردشگری معدنی اصفهان متولی ندارد!

ویژگی‌های معادن براساس سلیقه مخاطب تبدیل به مکان گردشگری می‌شوند. ممکن است یک تونل معدنی یا یک معدن روباز بزرگ یا عمق معدن این جذابیت‌ها را برای این منظور ایجاد کند. برخی معادن با توجه به ویژگی‌های فنی و خاص خود می‌توانند جذابیت‌های خاصی داشته باشند.

گردشگری معدنی اصفهان متولی ندارد! - اصفهان زیبا

به گزارش اصفهان زیبا؛ ویژگی‌های معادن براساس سلیقه مخاطب تبدیل به مکان گردشگری می‌شوند. ممکن است یک تونل معدنی یا یک معدن روباز بزرگ یا عمق معدن این جذابیت‌ها را برای این منظور ایجاد کند. برخی معادن با توجه به ویژگی‌های فنی و خاص خود می‌توانند جذابیت‌های خاصی داشته باشند.

برخی معادن اصفهان مقاصدی برای بازدید گردشگران و کسب درآمد پایدار برای مردم آن منطقه به وجود آورده است. گردشگری معدنی تجربه‌ای متفاوت از گردشگری، فرصتی برای آشنایی با ناشناخته‌های منابع زیرزمینی و تجهیزات، معادن فعال و سفری هیجان‌انگیز در تاریخ معادن متروکه و باستانی است که علاوه بر معرفی مقاصد جدید گردشگری، برای فعالان این صنعت اشتغال و درآمد پایدار ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های معادن براساس سلیقه مخاطب تبدیل به مکـان گردشگری می‌شوند. ممکن است یک تونل معدنی یا یک معدن روباز بزرگ یا عمق معدن این جذابیت‌ها را برای این منظور ایجاد کند. برخی معادن با توجه به ویژگی‌های فنی و خاص خود می‌توانند جذابیت‌های خاصی داشته باشند.

برخی معادن نیز این قابلیت را دارند که تبدیل به موزه شوند. گردشگری معادن در کشورمان حوزه‌ای ناشناخته است که برای فعال‌شدن نیاز به متولی جدید دارد. در این خصوص با برخی از فعالان حوزه گردشگری گفت‌وگو صورت گرفته است. درباره جاذبه‌های گردشگری معدنی در استان ابتدا با شهرام امیری، سخن‌گوی روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان گفت‌وگو صورت گرفته است.

در حال حاضر کدام‌یک از معادن ظرفیت جذب گردشگر را داراست؟

دومعــدن تاریخی در منطقــه نــائیــن و خوروبیانک وجود دارد. معدن نخلک که در منطقه انارک واقع شده است و معدن پتاس در خوروبیابانک. مسئولان مرتبط همت به خرج دادند و خانه‌هایی به شکل کروی و گنبدی در این مناطق ایجاد کردند و با ایجاد همین خانه‌ها گردشگری طبیعی در این منطقه رواج یافته است.

معدن زیرزمینی نخلک در استان اصفهان حدود دوهزار سال قدمت دارد و در محل این معدن آثار باستانی قرار گرفته که پیشینه آن به دوران ساسانی می‌رسد. در کنار چنین جذابیت‌های صنعتی، طبیعی و تاریخی، سفر به عمق زمین اتفاقی است که در این معدن زیرزمینی تجربه خواهد شد.

معادن سرب و روی در انارک شهرستان نائین نیز فرصت مناسبی برای فعالیت‌ها ژئوتوریسمی کشورمان ایجاد کرده است. سابقه حفاری این معادن باعث شده تا به لحاظ قدمت جزو میراث تاریخی کشورمان به‌شمار رود و می‌تواند جذابیتی برای بازدید از معادن ایجاد کند. تپه‌های شنی در ورزنه نیز از فرصت‌های گردشگری معدنی اصفهان به‌شمار می‌رود. برای ایرانیان طبیعت سبز و آب و دریا جذابیت دارد؛ ولی برای گردشگران اروپایی کویر و مناطق کویری در اصفهان جذاب‌تر است.

مناطق کویری در اصفهان در یک‌دهه اخیر توسعه خوبی پیدا کرده است. اقامتگاه‌های گردشگری در اردستان، خوروبیابانک کمپ‌های گردشگری و اکوکمپ‌هایی که در دست ساخت است، فرصت‌های مناسبی برای بازدید گردشگران فراهم کرده است در ادامه با زیبا زارعی، کارشناس اقتصاد گردشگری به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

به نظر شما برای بالفعل‌شدن ظرفیت گردشگری معادن چه اقداماتی می‌بایست صورت گیرد؟

صنعت گردشگری متنوع و دارای گونه‌های متعددی است. ژئوتوریسم یا زمین‌گردشگری یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین انواع آن است. کشور ایران و به تبع آن استان اصفهان، یکی از بهترین مقاصد ژئوتوریسم به‌شمار می‌رود. معادن متروکه و فعال از جمله مکان‌هایی هستند که می‌توانند به‌صورت سازمان‌یافته فعالیت گردشگری را توسعه دهند.

برخی مناطق در استان اصفهان برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی قابلیت دارند؛ مانند کویر مرنجاب که جاذبه بین‌المللی است؛ ولی به‌درستی از آن بهره‌برداری نمی‌شود و آنطور که در شأن این منطقه است، از قابلیت‌های این منطقه استفاده نمی‌شود.

سازمان صمت و اتاق بازرگانی اصفهان می‌توانند برای استفاده بهتر از جاذبه‌های گردشگری طرح جامعی تهیه و تدوین کنند تا جاذبه‌های ژئوتوریسم به‌ویژه در شاخه معدن‌گردشگری در استان را شناسایی، امکان‌سنجی و قابلیت‌سنجی کنند و با تعیین سطح عملکرد این جاذبه‌ها، قدمی در راه رسیدن به جذب سرمایه بخش خصوصی برای حفظ، احیا و بازسازی معادنی که قابلیت تبدیل به مقصد گردشگری را داشته باشند، بردارند.

سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و علاقه‌مند به فعالیت در شاخه ژئوتوریسم در زمینه گردشگری معادن استان از یک سند راهبردی توسعه قابلیت‌ها استقبال خواهند کرد؛ ولی باید فرآیندهای پیچیده اخذ مجوزها بهینه و اصلاح شود تا استقبال سرمایه‌گذاران از فعالیت در این صنعت افزایش یابد. شناسایی جاذبه‌های ژئوتوریسم استان اصفهان کار پیچیده‌ای نیست، بلکه نیازمند رویکرد مثبت مدیران شهری استان است و یک برنامه‌ریزی راهبردی در این سطح.

پتاسِ خور تنها موردی است که به نسبت سایر جاذبه‌های گردشگری رسیدگی بیشتری به آن شده است. البته که بخش خصوصی به‌دنبال گرفتن مجوزها در مناطق معدنی که قابلیت گردشگری دارند بوده‌اند؛ ولی فرایند گرفتن این مجوزها بخش خصوصی را سرخورده کرده است. تمامی این مشکلات به خاطر این است که نگاه راهبردی در استان برای گردشگری معدنی و فعالیت در این زمینه وجود نداشته است.

تأمین بیمه گردشگران و زیرساخت لازم برای ارائه خدمات از ضروریات توسعه گردشگری در معادن است؛ از همین رو طرح جامع گردشگری‌معدنی تمامی دستگاه‌ها را درگیر می‌کند و اگر نگاه سیستماتیک و استانی به جاذبه‌های گردشگری‌معدنی باشد و یک مدیریت یکپارچه، استان اصفهان قابلیت مقصدشدن در این شاخه را دارد.

پیچیدگی دریافت مجوز در اصفهان بیشتر از سایر استان‌هاست؛ این در حالی است که در سایر استان‌ها کارگروه‌هایی از سمت فرمانداری و استانداری تشکیل شده و نقش و مسئولیت هر دستگاه مشخص شده است؛ لذا برای رونق گردشگری معادن در استان اصفهان باید مدیریت یکپارچه‌ای در این بخش فعال شود. متولیان اتاق بازرگانی از فعالان بخش خصوصی هستند و ادبیات سرمایه در این محل برقرار است؛ به همین دلیل بهتر است کمیته راهبردی در استان تشکیل شود تا این طرح جامع برای گردشگری معادن تهیه و در این طرح فرایندهای لازم برای دریافت مجوزها نیز تدوین شود.