الکترونیکی شدن آزمون‌های ارشد و دکتری در سال‌های آتی

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از برنامه این سازمان برای الکترونیکی کردن آزمون‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی طی سال‌های آینده خبر داد و گفت: دوره آزمون‌های کتبی به پایان رسیده است و ما در مسیر الکترونیکی کردن تمام آزمون‌ها حرکت می‌کنیم.

الکترونیکی شدن آزمون‌های ارشد و دکتری - اصفهان زیبا

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری ایمنا عبدالرسول پورعباس در حاشیه بازدید از آزمون دکتری سال ۱۴۰۲ در دانشگاه علم‌وصنعت گزارشی از روند برگزاری این آزمون ارائه داد و اظهار کرد: کنکور دکتری امسال با سال گذشته تفاوت خاصی ندارد؛ این آزمون دو مرحله‌ای است که مرحله اول این آزمون، کتبی و ۵۰ درصد نمره دارد و مرحله دوم نیز مصاحبه علمی پژوهشی داوطلبان است که توسط دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. / الکترونیکی

وی در ادامه تصریح کرد: در آزمون امسال حدوداً ۲۶۷ رشته متفاوت در آزمون دکتری امسال وجود دارد که به نوعی می‌توانیم بگوییم که ۲۶۷ آزمون متفاوت داریم و جمعاً نیز حدود ۱۶۹ هزار داوطلب در این آزمون شرکت کردند که بالای ۱۵۰ هزار داوطلب کارت ورود به جلسه خود را دریافت کردند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: از حدود ۱۵۰ هزار داوطلب ۱۳۲ هزار نفر آنها در حوزه امتحانی تهران به رقابت می‌پردازند. درواقع براساس استقرار افراد در محل زندگی خود آزمون را برنامه‌ریزی می‌کنیم و حوزه‌بندی طبیعتاً در شهر تهران بیشتر از سایر شهرها است.

درواقع ما آزمون دکتری کل کشور را پوشش نمی‌دهیم بلکه استان‌ها و برخی شهرستان‌های همجوار برگزار می‌شود، اما تفاوتی که شرایط برگزاری آزمون دکتری با کنکور سراسری دارد این است که این کنکور در تمام شهرستان‌ها برگزار شده، اما دکتری در شهرهای دانشگاهی برگزار می‌شود.

پورعباس از برنامه سازمان سنجش آموزش کشور برای الکترونیکی‌کردن آزمون دکتری از سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: برنامه ما این است که تمام آزمون‌ها به صورت الکترونیکی انجام شود و مسیر حرکت ما در سازمان به این سمت است، چراکه دیگر دوره آزمون‌های کاغذی به سر آمده و باید از تمهیدات و امکانات جدید استفاده کنیم؛ امیدوار هستیم در سال‌های آتی نیز آزمون‌های ارشد و دکتری را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.

معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: راه‌اندازی سامانه طراحان سوال در سازمان سنجش، قدمی مهم است که می‌توان در جهت ساماندهی الکترونیکی و تجمیع آزمون‌ها انجام داد.

منبع: ایسنا