تجویز دارو در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی است/ پایش مصرف دارو در سامانه الکترونیک سلامت

وزیر بهداشت گفت: تجویز دارو در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی است.

به گزارش اصفهان زیبا؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی امروز در آیین رونمایی از سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در موفقیت نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت، وجود نیروهای بومی در مراکز بهداشت و روستاها است که در حوادث نیز در کنار مردم بودند و پزشکان نیز در کنار این نیروها می‌توانند راهبری خوبی انجام دهند.

وی افزود: اکنون از نظر نیروی انسانی در تمام مقاطع وضعبت نسبتاً خوبی را داریم اما نیاز است ساماندهی مناسبی در این زمینه انجام شود. تجهیزات آزمایشگاهی وسیعی نیز در کشور داریم که نیاز به ساماندهی آنها داریم.

وی با اشاره به اینکه امروز از سامانه یکپارچه پرونده الکترونیک سلامت رونمایی شد، ادامه داد: با اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده می‌توان ساماندهی آزمایشگاه‌ها و بخش درمان را انجام داد و نظام تشویقی برای پزشکان خانواده می‌توان در نظر گرفت.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با استفاده از برنامه پزشکی خانواده و سامانه یکپارچه الکترونیک سلامت، اطلاعات مربوط به مصرف دارو، مشخص می‌شود، گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور داریم، بالا بودن میزان مصرف داروهاست. میانگین تجویز دارو در هر نسخه در جهان 1.5 قلم است اما در کشور ما حدود 4 قلم دارو در هر نسخه نوشته می‌شود که بیش از دو برابر استاندارد جهانی است.

وی بیان کرد : همه واحدها و افراد دخیل در فرآیند پزشکی خانواده باید کمک کنند تا بتوانیم در راستای اجرای پزشکی خانواده گام برداریم‌.  پزشکی خانواده به صورت ازمایشی در مازندران و فارس اجرا شده و پس از حدود 20 سال باید به صورت سراسری در کشور اجرایی شود. درسال گذشته در جمعیت زیر 20 هزار نفر این کار انجام شد و با پیوست پرونده الکترونیک و استفاده از زیرساخت‌های الکترونیکی و ساخت 2000 مرکز جامع سلامت و خانه بهداشت، ادامه خواهد یافت.

وی خطاب به ریاست سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: باید پزشکان بخش خصوصی در این برنامه مشارکت داده شوند و از همه امکانات باید در راستای اجرای پزشکی خانواده استفاده شود. یکی از اهداف ما کم کردن هزینه درمان مردم است و در تلاش هستیم با استفاده از نظام ارجاع هزینه ناشی از بستری بیماران را به حداقل برسانیم و حتی در مناطق محروم آن را به صفر برسانیم که این کار سال گذشته در سه استان انجام شد و از اول اردیبهشت پزشکی خانواده در کشور اجرا می‌شود.

انتهای پیام/