در مسئله حجاب همه به قانون عمل کنند

رئیس قوه قضائیه از مراجع قضایی خواست آمادگی لازم برای همکاری و حمایت از اجرایی‌شدن سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی و مقولات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی و موضوع حجاب را داشته باشند.

در مسئله حجاب همه به قانون عمل کنند - اصفهان زیبا

رئیس قوه قضائیه از مراجع قضایی خواست آمادگی لازم برای همکاری و حمایت از اجرایی‌شدن سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی و مقولات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی و موضوع حجاب را داشته باشند.

به گزارش مرکز رسانه قوه‌قضائیه، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه (۲۱ فروردین) در نشست شورای عالی قوه قضائیه بر حمایت از نیروهای انتظامی و امنیتی در راستای شناسایی جریان‌های وابسته و مرتبط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه که اهداف خاصی را در قضیه ناهنجاری‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، تأکید کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به روند مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی اضافه کرد: همگان باید خود را ملزم به قانون‌مداری و رعایت الزامات قانونی بدانیم و مواردی نیز که در این مقوله مرتبط با قوه قضائیه و سایر دستگاه‌هاست، با تدبیر و قوت انجام خواهد گرفت.

دستور اژه‌ای در حمایت و مساعدت برای تحقق شعار سال

محسنی‌اژه‌ای در ادامه با اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهور ناظر بر اعلام برنامه دولت برای تحقق شعار سال، بار دیگر به تمامی مسئولان قضایی دستور داد به محض اعلام برنامه‌های ضدتورمی ازسوی مسئولان اقتصادی در راستای کمک به دولت و برنامه‌های آن برای مهار تورم و رشد تولید، از هیچ مساعدت و حمایتی دریغ نورزند و در این راستا با توجه به اهمیت زیاد موضوع، بیش از آنچه تکلیف اداری است، عمل کنند.

عمل مسئولان به وعده‌ها و اهتمام در اجرایی شدن آن‌ها؛ بزرگ‌ترین امیدبخشی برای مردم

رئیس قوه قضائیه در ادامه نشست با اشاره به سفر هیئت عالی قضایی به استان البرز در پنجشنبه گذشته و مصوبات این سفر، بر توجه ویژه درراستای عملیاتی‌شدن این مصوبات تأکید کرد و عمل مسئولان به وعده‌ها و اهتمام آن‌ها به اجرایی‌شدن مصوبات را بزرگ‌ترین امیدبخشی برای مردم دانست.

محسنی اژه‌ای افزود: گلایه‌ای که در میان مردم استان البرز و مسئولان آن وجود داشت این بود که در سفرهای استانی گذشته، چه از ناحیه دولت و چه از ناحیه قوه قضائیه، بخش زیادی از مصوبات عملیاتی نشده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دیدارها و ملاقات‌های چهره‌به‌چهره چندساعته مسئولان قضایی با مردم مناطق مختلف استان البرز، بر رسیدگی سریع به نامه‌ها و درخواست‌های مردمی که در جریان سفر به این استان واصل شده است نیز تأکید کرد.

محسنی‌اژه‌ای همچنین ضمن تأکید بر تجهیز نیروی انسانی دادگستری البرز و تخصیص بودجه مصوب‌شده در این راستا، خطاب به مسئولان‌عالی قضایی تأکید کرد که گزارش بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف قضایی این استان را برای پیگیری و عملیاتی‌شدن مصوبات، به سرعت به حوزه ریاست قوه قضائیه، ارائه کنند.

دستور رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان زندان‌ها درباره زندان رجایی‌شهر

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با اشاره به ضرورت سامان‌دهی زندان‌های مستقر در استان البرز به منظور رفاه حال ساکنان و مردم این استان، به رئیس سازمان زندان‌ها دستور داد تا تمهیدات و مقدمات لازم را برای تعطیلی زندان رجایی‌شهر و اقدامات متعاقب بعدی صورت دهد.

رئیس قوه قضائیه در همین راستا گفت: موضوع انتقال زندان‌ها از مناطق شهری باید پس از مصوب‌شدن در بخش‌های مربوط و فراهم‌آمدن مقدمات لازم، در اسرع وقت اجرایی شود تا حلاوت آن در کام مردم بماند و نباید در این خصوص تأخیر و اتلاف وقتی صورت گیرد. در قضیه انتقال زندان سمنان که از مصوبات سفر بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ هیئت عالی قضایی بود، شاهد تأخیر در اجرای کامل این امر بودیم. موضوعی که سبب می‌شود حلاوت یک اقدام امیدوارکننده برای مردم کم شود. آن دسته از تصمیمات امیدوارکننده برای مردم، به شرطی حلاوت را به کام آن‌ها می‌نشاند که با سرعت تحقق یابند.

گزارشی از عملکرد تفصیلی دادستانی کل کشور در سال ۱۴۰۱

در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز به ارائه گزارشی از عملکرد تفصیلی دادستانی کل کشور در سال ۱۴۰۱ در حوزه‌های مختلف، از جمله همکاری با دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی، بازرسی از دادگاه‌های عمومی، انقلاب، انتظامی و دادگاه‌های بخش، نظارت بر دادسراها، مقابله با شبکه‌های کلاهبرداری و شرط‌بندی در فضای مجازی، صدور کارت ضابطیت، بازرسی از مراکز نگهداری معتادان، نظارت‌های الکترونیکی و راه‌اندازی سامانه‌های هوشمند پرداخت.

در این نشست رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز با اشاره به هزار و ۵۶۷ مورد بازدید و سرکشی مسئولان این سازمان در ایام تعطیلات نوروز سال جاری اظهار کرد: از روز ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۳فروردین سال جاری، همکاران ما از ۵۲۳ مرکز انتظامی اعم از کلانتری و پاسگاه، ۲۸۳ مرکز گشت راهور و ۷۷ مرکز حمل‌ونقل اعم از راه‌آهن، فرودگاه و پایانه مسافربری بازدید کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدرضا پورخاقان افزود: طی این ۱۷ روز، از ۲۸۰ بازداشتگاه امنیتی و غیرامنیتی، ۲۶ یگان مرزی و ۳۷۸ مرکز تخصصی از جمله پلیس مواد مخدر، فتا و آگاهی، سرکشی به عمل آمد.

او با اشاره به ۲۶۷مورد ملاقات تفصیلی خود با مراجعه‌کنندگان طی سال ۱۴۰۱ گفت: در سال گذشته رؤسای سازمان قضایی نیروهای مسلح پنج‌هزار و ۹۳۲ مورد و دادستان‌های نظامی ۱۱هزار و ۷۰۵مورد ملاقات چهره به چهره و بدون واسطه با مردم و مراجعه‌کنندگان داشتند.

رئیس دیوان عدالت اداری نیز طی سخنانی گفت: دیوان عدالت اداری در راستای پیشگیری از ورود حجم زیاد پرونده‌ها به این دیوان، طی سال گذشته ۴۶ نشست و جلسه مشترک نتیجه‌محور را با ۱۹ وزارتخانه و سه سازمان (تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی و شهرداری تهران) برگزار کرد که برگزاری این نشست‌ها در جلوگیری از ورودی حجم زیاد پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری نقش چشمگیری داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری با اشاره به ارسال کارنامه عملکرد ۱۷ وزرارتخانه و سه سازمان برای آن‌ها از سوی دیوان عدالت اداری در سال ۱۴۰۱، گفت: طی سال گذشته در نتیجه اقداماتی که صورت گرفت، تمام آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری از بدو تأسیس دیوان تا ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ در سامانه ساعد (بانک آرای صحیح دیوان عدالت اداری) بارگزاری شد و در دسترس عموم قرار گرفت.