بایگانی سرویس نوجوان
NONE
09:15 - 26 مهر 1401

مهاجران بازمانده از تحصیل!

آن روز صبح «خزان» که «طالب»ها به «مکتب» هجوم بردند، «هدیه» و هم‌کلاسی‌هایش بی‌خبر از همه‌جا پشت نیمکت‌های درس نشسته بودند. دخترها چشم به دهان معلم دوخته بودند که پای تخته برای آن‌ها از تاریخ افغانستان می‌گفت و رنج و اندوهی که این سرزمین نفرین‌شده سال‌ها به چشم خود دیده است. «طالب»‌ها، اما در یک چشم‌برهم‌زدن دخترها را از مدرسه بیرون و راهی خانه کردند: «آن‌ها فریاد می‌زدند و می‌گفتند ازاینجا بروید بیرون. ترسیده بودیم و خیلی زود ازآنجا فرار کردیم. 

NONE
10:22 - 12 مهر 1401

مصائب سرویس‌های مدارس

رفت‌وآمد دانش‌آموزان به مدارس، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری اولیای دانش‌آموزان و دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت در طول سال تحصیلی است؛ به‌طوری‌که فرستادن فرزندان به مدرسه برای بسیاری از والدین به معضلی بزرگ تبدیل شده است. این مسئله باعث شده است سرویس‌های مدارس، رونق بیشتری پیدا کنند؛ اما پیدا کردن یک سرویس خوب و مناسب، رعایت‌کردن اصول مربوط به آن، جانماندن از سرویس و مسائلی این‌چنین از مشکلاتی است که والدین امروزه با آن مواجه هستند. حدود ۱۵ سال از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی سرویس مدارس می‌گذرد و امروز همه با اتفاق‌نظر اعتقاد به عدم اجرای صحیح و مطلوب آن دارند. این آیین‌نامه و اصل سرویس مدارس توسط تاکسی‌رانی در این مدت همواره به‌صورت کج‌دارومریز دنبال شده است؛ اما طی دو سال گذشته و با شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و تعطیلی مدارس و سایر مراکز آموزشی بیش از گذشته به کما رفته و افزایش نرخ‌ها با هزینه‌های مربوط با حمل‌ونقل دانش‌آموزی هم‌خوانی اصولی ندارد. اگرچه بسیاری از والدین از افزایش نرخ سالانه سرویس مدارس گلایه دارند، از سوی دیگر گفته می‌شود سرویس مدارس در شرایط کنونی هیچ‌گونه جذابیت و انگیزه‌ای در بین تاکسی‌رانان جهت فعالیت در آن باقی نگذاشته است و امکان افزایش و جبران گذشته نرخ سرویس مدارس به‌یک‌باره در شرایط حاکم بر معیشت و اقتصاد خانوارها شایسته و منطقی نیست و این موجب شده است  خانواده‌ها امسال در کنار شهریه بالا با چالش نبود سرویس مدارس مواجه شود؛ درحالی‌که بسیاری از آن‌ها ارقامی بین یک تا یک‌ونیم میلیون تومان را به‌عنوان علی‌الحساب پرداخت کرده‌اند.
 
NONE
11:43 - 9 تیر 1401

بچه‌‌ها می‌‌توانند اخبار ببینند؟!

اخبار راهی است برای کاوش در جهان پیرامون، با تمام زیبایی و خشونت بی‌‌معنایی که هم‌زمان در آن موج می‌‌زند؛ اما گاهی اوقات این خشونت می‌‌تواند بی‌‌اندازه غیرانسانی و آزاردهنده باشد. بااین‌‌حال، ما در عصر رسانه‌‌ها و ارتباطات زندگی می‌‌کنیم و شاید اجتناب از اخبار در چنین فضایی تقریباً ناممکن باشد؛ پس یکی از مهم‌‌ترین وظایف والدین امروزی، این است که آگاهانه و مسئولانه، فرزندان خود را در ورود به جهان اخبار راهنمایی کنند. هدف این است که کودکان از فواید این جریان اطلاع‌‌رسانی بهره‌‌مند شوند، اما درعین‌‌حال از خطرها و آسیب‌‌های آن نیز در امان بمانند.

 

NONE
22:47 - 31 اردیبهشت 1401

آغاز امتحانات کتبی از امروز

دو سال خانه‌نشینی و دنبال‌کردن آموزش از طریق فضای مجازی دردســرهـــای بــسیاری را بـــرای دانش‌آموزان به ویژه آن‌هایی که در مقطع دبستان تحصیل می‌کردند، به دنبال داشت و به گفته کارشناسان آموزش و پرورش همین مسئله منجر به افت تحصیلی‌شان شد. در سال جدید که تقریبا با آخرین ماه‌های سال تحصیلی مصادف شد، به دلیل کاهش تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیرهای ناشی از ویروس کرونا وزارت آموزش و پرورش حکم به بازگشایی تمامی مدارس کشور داد و حضور دانش‌آموزان در مدارس را الزامی دانست؛ حالا و در شرایطی که دو ماه از بازگشایی مدارس می‌گذرد، آموزش و پرورش به تازگی بخش‌نامه‌ای را ابلاغ کرده و خط‌مشی جدیدی را برای مدارس تعیین کرده است. بر این اساس، دانش‌آموزان دوره ابتدایی علاوه بر ارزشیابی توصیفی باید در امتحانات کتبی نیز شرکت کنند. این امتحانات که از امروز آغاز شده تا روز پنجشنبه دوازدهم خرداد ماه ۱۴۰۱ نیز ادامه می‌یابد و دانش‌آموزان پایه‌های اول، دوم و سوم دبستان در دو درس فارسی و ریاضی و دانش‌آموزان پایه‌های چهارم و پنجم در دروس فارسی، ریاضی و علوم باید آزمون کتبی بدهند.
 
NONE
12:10 - 31 اردیبهشت 1401

فرزندانتان را اسلحه نکنید

یکی از انواع سوءاستفاده و خشونت خانگی این است که والدین، فرزندانشان را به‌‌عنوان اسلحه‌‌ای در برابر یکدیگر به کار بگیرند؛ به‌‌عنوان‌‌مثال، ممکن است یکی از والدین فرزندشان را تحت‌‌فشار قرار دهد تا جاسوسی والد دیگر را بکند یا آن والد را تهدید کند که اگر از رابطه خارج شود، دیگر نمی‌‌تواند فرزندش را ببیند. به‌‌علاوه، ممکن است یکی از والدین ذهن فرزندشان را نسبت به دیگری مسموم کند؛ به‌‌این‌‌ترتیب که به کودک بقبولاند والد دیگر او را دوست ندارد، ترکش کرده یا برایش خطرناک است. در چنین شرایطی، والد سوءاستفاده‌‌گر واقعیت کودک را مخدوش می‌‌کند و حتی ممکن است خود را قربانی جلوه بدهد.

 

NONE
02:12 - 27 اردیبهشت 1401

فرزندانتان را اسلحه نکنید

یکی از انواع سوءاستفاده و خشونت خانگی این است که والدین، فرزندانشان را به‌عنوان اسلحه‌ای در برابر یکدیگر به کار بگیرند؛ به‌عنوان‌مثال، ممکن است یکی از والدین فرزندش را تحت‌فشار قرار دهد تا جاسوسی والد دیگر را بکند یا آن والد را تهدید کند که اگر از رابطه خارج شود، دیگر نمی‌تواند فرزندش را ببیند. […]

NONE
17:12 - 28 فروردین 1401

نوجوانان لجباز یا خواهان استقلال

نوجوانی ،  دوره خاصی از زندگی است که از لحاظ وی‍‍ژگی ها و شرایطی که دارد  متمایز از سایر مراحل بوده و مورد توجه متخصصان رشد و روان شناسی رشد می‌باشد . در این دوره سنی ، نوجوان وی‍‍ژگی هایی پیدا می‌کند که لزوم توجه و اعمال شیوه‌های برخورد مناسب را الزامی می‌سازد و از […]

NONE
02:46 - 27 فروردین 1401

اصفهان بستر تحقق جامعه دانش‌بنیان را دارد

تنها 10 روز پس از خاتمه‌یافتن آموزش مجازی و اجبار دانش‌آموزان به حضور در مدارس و نشستن بر سر کلاس‌های درس، پس از یک وقفه طولانی‌مدت، یوسف نوری، وزیر آموزش‌و‌پرورش دولت سیزدهم به اصفهان آمد و پای صحبت‌های مدیرکل و معاونان و جمعی از فرهنگیان و دانش‌آموزان اصفهانی نـــشست.  نیــمـه‌شب چــهارشـــنبــه گذشته، حوالی ساعت 23، پرواز تهران- اصفهان در فرودگاه اصفهان به زمین نشست و وزیر آموزش‌و‌پرورش با استقبال میزبانان فرهنگی خود روبه‌رو شد. یوسف نوری، اما در این سفر یک‌روزه، برنامه‌ها و اهداف متعددی از جمله بررسی مسائل آموزش و پرورش استان، افتتاح چند طرح عمرانی از جمله پروژه آموزشی پانزده‌کلاسه (مدرسه تخصصی دست‌های مهربان اوتیسم)، مدرسه شش‌کلاسه زنده‌یاد رحمت الله عبدی گلشن دهاقان و دیدار و گفت‌وگو با خیران مدرسه‌ساز و همچنین فرهنگیان و جلسه همکاری با حوزه علمیه در دفتر امام جمعه را به دنبال داشت. 
 
NONE
06:06 - 21 فروردین 1401

تقویت تَم تربیتی آموزش

تـــربیــت در سنـــــــد تحــــــول بنیـــادیــــن آموزش‌وپرورش به‌عنوان یکی از اسناد بالادستــی در نظـــام آمـــوزشــــی کشــــور و یکی از محوری‌ترین واژه‌هاست و بر آن تأکید بسیاری شده است. به گزارش مهر، دولت همزمان با تأکیدات رهبر معظم انقلاب در راستای تحقق نظام تعلیم و تربیت بر اجرای سند تحول اقداماتی انجام داده است. یکی از این اقدامات، تأکید […]

NONE
09:23 - 14 آذر 1400

داستان زندگی «وایولت اورگاردن»

در  دنیایی که اخبار به سرعت پخش می‌شوند، باور این‌که افرادی، به خصوص بچه‌ها چیزی به جز جنگ و ویرانی ندیده باشند، برایمان عجیب نیست. انیمه سریال «وایولت اورگاردن» در جهانی موازی، اتفاق می‌افتد. جنگی این دنیا را ویران و دوپاره کرده و پس از پایانش، حالا آدم‌ها باید با این واقعیت کنار بیایند و زندگی کنند که هرگز زندگی‌شان مثل قبل نخواهد بود. از آن‌جا که تقریبا هر کسی به نحوی از این جنگ ویرانگر آسیب دیده، به نظر می‌رسد به این زودی‌ها تأثیراتش تمام‌ناشدنی باشد؛ اما به نظر می‌رسد مردم امیدوارانه دنیایی بهتر را می‌سازند. اگر علاقه‌مند به تاریخ جهان باشید، احتمالا الان هم یاد اروپا و تأثیر دو جنگ جهانی بر کشورهای مختلف در سراسر دنیا افتاده‌اید.

NONE
09:19 - 14 آذر 1400

شجاعت حاصل از تلفیق خیال و امید

از وقتی چشم به دنیا باز می‌کنیم اتفاقاتی پیرامونمان رخ می‌دهد و شرایطی برایمان به‌وجود می‌آید که باعث می‌شود به‌صورت ناخودآگاه ذهنمان بین ما و زندگی دیگری خط پررنگی بکشد. «هم‌کلاسی‌ام درسش خوب نیست، پس ما باهم فرق داریم.»، «همسایه‌مان از ما پول‌دارتر است، پس دخترش با من بازی نمی‌کند.»، «پسری که در باشگاه است، کم‌شنواست، پس نمی‌توانیم باهم دوست شویم.» این خط‌های پررنگ باعث مرز و جدایی بین ما و دیگران می‌شود. مرزهایی که ما را از دوستی و همدلی با دیگری محروم می‌کند و باعث می‌شود خودمان یا طرف مقابلمان را در یک بُعد زندگی ناتوان ببینیم؛ اما کتاب «جهان مال من است» قضیه را برعکس کرده است.

NONE
09:55 - 10 آذر 1400

نقاشی که گوشش را برید

احتمالا نقاشی‌های «شب پرستاره» و «تراس کافه در شب» را روی خیلی از چیزها مثل ماگ و کیف دیده‌اید. سبک خاص این نقاشی‌ها را به سختی می‌شود فراموش کرد. وینسنت ونگوگ، یکی از نقاشان تأثیرگذار امپرسیونیست، خالق این اثر است. هر چند او در طول زندگی‌اش ناشناخته ماند و تنها یک نقاشی‌اش به  فروش رفت.