آزادسازی سواحل زاینده‌رود تا تابستان آینده

این روزها آزادسازی سواحل رودخانه زاینده‌رود، دوباره موردتوجه قرار گرفته است. هرچند در سال‌های گذشته نیز با دستور مراجع قضایی برخی از ساخت‌وسازهایی که حریم رودخانه را مورد تصرف خود قرار داده بودند، تخریب شدند؛ پافشاری و بی‌توجهی به قانون از سوی برخی از دستگاه‌ها باعث شده است همچنان حریم رودخانه در تصرف سودجویان باشد. مهران زینلیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، اما از آزادسازی سواحل زاینده‌رود تا تابستان آینده خبر می‌دهد؛ آنجا که به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «تخریب ویلاهای دولتی در دستور کار قرار گرفته است و پس‌ازآن نیز با ساخت‌وسازهای شخصی برخورد خواهد شد.» به گفته او، حدود 568 هکتار از سواحل زاینده‌رود آزاد شده است.

تاریخ انتشار: 11:40 - دوشنبه 1400/12/9
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

با دستور رئیس‌جمهور، آزادسازی حریم رودخانه در استان‌های شمالی در مدت 20 روز انجام شد. سواحل زاینده‌رود تا چه زمانی آزاد می‌شوند؟

آن‌طور که مقررشده تا آخر تابستان آینده تمام سواحل رودخانه زاینده‌رود آزادسازی و سامان‌دهی می‌شود. اکنون حدود دوهزار و 800 تخلف شناسایی شده که 600 تخلف مربوط به همین چند ماه اخیر و 186 مورد نیز اعاده به وضع سابق بوده است. درمجموع، حدود 368 هکتار هم آزادسازی انجام شده است؛ همچنین 227 مورد هم توقف ادوات پمپاژ غیرمجاز صورت گرفته است.

چند هکتار از سواحل رودخانه تصرف شده است؟

آمار دقیقی از آن فعلا ندارم؛ اما حدود 568 هکتار از سواحل زاینده‌رود آزاد شده است.

ساخت‌وسازهای حاشیه رودخانه بیشتر شخصی هستند یا مربوط به ارگان‌های دولتی؟

هم ویلاهای شخصی و هم ویلاهای دولتی در حاشیه رودخانه زاینده‌رود ساخته شده است؛ اما در حال حاضر تخریب ساختمان‌ها و ویلاهای دولتی در اولویت قرار گرفته است و پس‌ازآن نیز مقررشده ویلاهایی که به‌صورت شخصی در حریم رودخانه ساخته‌شده، تخریب شوند.

یعنی ویلاها و ساخت‌وسازهای دولتی بیشتر از ساختمان‌های شخصی بوده است؟

خیر، این به معنای بیشتربودن ساخت‌وسازهای دولتی نیست؛ بلکه فقط فعلا تخریب ویلاهای دولتی در اولویت قرار گرفته است.

طرح آزادسازی حریم رودخانه، اولین‌باری نیست که اجرا می‌شود. در سال‌های گذشته و با دستور مراجع قضایی، برخورد با ساخت‌وسازها در حریم رودخانه بارها صورت گرفت. چرا این طرح هنوز به سرانجام نرسیده و سواحل زاینده‌رود به‌طور کامل آزاد نشده است؟

این موضوع دلیل خاصی نداشته؛ بلکه به خاطر ترک فعل برخی از مدیران و سهل‌انگاری و بی‌توجهی به قانون به تعویق افتاده است.

گفته می‌شود تخریب ویلاها هزینه بسیاری دارد. درست است؟

بله. یکی از مشکلات اجرای این طرح، تأمین اعتبار بوده است که در حال حاضر با دستور استاندار قرار شده این موضوع حل و اعتبارهای لازم فراهم شود.

با توجه به غیرقانونی‌بودن ساخت‌وساز در حریم رودخانه، این ساخت‌وسازها چگونه و با چه مجوزی صورت گرفته است؟

خیلی از این ساخت‌وسازها در طول زمان انجام‌شده؛ به این دلیل که ملک در تصرف بوده است. البته مالکان اجازه دخل‌وتصرف در آن را نداشته‌اند؛ به همین دلیل نیز عمدتا این ساختمان‌ها مجوز ندارند.

ساخت‌وسازها بیشتر در چه نواحی هستند؟

غرب، یعنی بالادست رودخانه. پس از آزادسازی نیز این سواحل در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لاله اصغرزاده

برچسب‌های خبر