ارزآوری گل‌محمدی و زعفران برای اصفهان

صادرات گیاهان دارویی یکی از منابع ارزآور برای استان اصفهان به شمار می‌رود. زعفران و گل محمدی دو محصولی است که در بین گیاهان دارویی که در اصفهان کشت می‌شود از مزیت اقتصادی بالاتری برخوردار هستند و میزان تولید این دو محصول به مراتب بیشتر است. براساس آمارهای ارائه شده، در سال گذشته 24هزار تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 11 میلیون دلار از اصفهان به سایر کشورها صادر شده است. استان اصفهان با توجه به اقلیم چهار فصل خود بستر مناسبی برای پرورش انواع گیاهان دارویی است.

تاریخ انتشار: 16:34 - دوشنبه 1400/04/7
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

استفاده از گیاهان دارویی در قالب طب سنتی برای درمان بیماری‌ها و مصارف دیگر در صنایع غذایی و بهداشتی دارای اهمیت است. ضمن اینکه به دلیل گرایش مردم به استفاده ازداروهای شیمایی با منشا گیاهی به دلیل عوراض جانبی داروهای شیمایی تقاضا برای مصرف گیاهان دارویی در کشورهای مختلف افزایش یافته است. کشورهای مختلف نیز نسبت به سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی، کشت و تولید انبوه گیاهان دارویی اقدام می‌کنند. این توجه کشورهای مختلف به گیاهان دارویی، کشت و تجارت آن را در جایگاه مناسبی قرار داده است.

تولید 60 هزار تن انواع گیاهان دارویی در اصفهان

 مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان به اصفهان زیبا آنلاین می‌گوید: سطح زیر کشت انواع گیاهان دارویی استان 8 هزار و 500 هکتار است که از این میزان 60 هزارتن انواع گیاهان دارویی تولید می شود. احمدرضا رئیس زاده تصریح می‌کند: در استان اصفهان 3هزار و 650 هکتار گل محمدی، هزار و 600 هکتار زعفران و سایر گیاهان دارویی 3هزار و 200 هکتارکشت می‌شود، میزان تولید گل محمدی در اصفهان 11هزار تن، زعفران 9 تن و سایر گیاهان دارویی 48 هزار تن است.

رئیس زاده بیان می‌کند: اصفهان در تولید گل محمدی رتبه سوم کشور، در تولید زعفران رتبه چهارم کشور و در تولید سایر گیاهان دارویی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است و گیاهان دارویی دارای مزیت اقتصادی برای استان اصفهان شامل گل محمدی، زعفران، موسیر، زیره، سیر، بابونه شیرازی، باریجه و آنغوزه می‌شود.

صادرات گیاهان دارویی اصفهان در سال 99

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان عنوان می‌کند: در سال 99 حدود 24هزار تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 11 میلیون دلار صادر شده است که عمده این گیاهان دارویی زعفران، سیر، موسیر، شیرین بیان، باریجه، آنغوزه، گلاب و عرقیجات بوده است.

رئیس زاده خاطرنشان می‌کند: صادرات این گیاهان دارویی از اصفهان به مقصد کشورهای اروپایی، سوئد و آلمان و کشورهای همسایه شامل پاکستان، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس، کویت، امارات، عمان، بحرین و چین انجام شده است که بسته به تقاضای بازار و تسهیل‌گری صادرات این دسته از گیاهان دارویی کم و زیاد می‌شود.

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اذعان می‌کند: اصفهان پتانسیل بالایی برای کشت دو گیاه دارویی زعفران و گل محمدی دارد، این دو محصول مصرف آب کمتری دارند و صادرات گل محمدی و زعفران برای استان اصفهان ارزآوری بالایی دارد بنابراین اولویت کشت با این دو گیاه است همچنین کشت موسیر، زیره، بابونه، زیره، باریجه و آنغوزه در شهرستان‌های با اقلیمای سرد و گرم استان انجام می‌شود.

ارزآوری صادرات گیاهان دارویی برای اصفهان

رئیس زاده می‌گوید: تنوع اقلیمی خوبی در شهرستان‌های اصفهان وجود دارد و خوشبختانه کشت گیاهان دارویی هم در شهرستان‌های سردسیر و هم در شهرستان‌های گرمسیر استان انجام می‌شود، الگوی کشت گیاهان دارویی در این شهرستان‌ها متناسب با شرایط آب و هوایی و میران آب بری انجام می‌شود و عمده گیاهان دارویی این مزیت را دارند که الگوی کشتشان متناسب با میزان آب بری و شرایط آب و هوایی باشد. او عنوان می‌کند: بکر بودن گیاهان دارویی و بازار خوب صادراتی این گیاهان و وجود شرکت‌های بسته بندی و فراوری در استان، صادرات این گیاهان را اقتصادی کرده و صادرات این محصولات ارزآوری بالایی برای اصفهان دارد.

چالش‌های صادراتی گیاهان دارویی

سرمایه‌گذاری در خصوص تولید گیاهان دارویی و توجه به فرآوری و بسته‌بندی جذاب برای صادرات این محصولات می‌تواند آمار صادرات گیاهان دارویی اصفهان را افزایش دهد. سال گذشته بود که آبتین میرطالبی، رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی اصفهان در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کردکه «توجه هرچه بیشتر به صادرات در صنعت گیاهان دارویی راهکاری مناسب برای توسعه و درآمدزایی به شمار می‌رود. در فرایندهای صادراتی موانعی وجود دارد از جمله اینکه اکنون روند انعقاد قرارداد و صدور پروانه حمل و مجوز صادرات در برخی موارد هزینه بر و طولانی است که می‌طلبد در تبیین دستورالعمل بهره برداری این موانع برطرف شود». میرطالبی گفته است «بهره‌گیری از دانش و پژوهش بخصوص در کاشت دیم گیاهان دارویی صنعتی و حفظ شرایط طبیعی رویشگاه نیز برای افزایش صادرات گیاهان دارویی از اهمیت بالایی برخوردار است».

بر اساس آخرین آمار مرکز تجارت جهانی، ایران با داشتن سهم ۰.۱ درصدی از صادرات جهانی گیاهان دارویی، در بین ۱۷۱ کشور صادرکننده، در رتبه ۷۲ قرار دارد. علاوه بر پایین بودن سطح زیر کشت گیاهان دارویی زراعی و محدودیت برداشت از ذخایر طبیعی، گیاهان دارویی (فرآوری و فرآوری‌نشده) به طور عمده به شکل سنتی و بدون هیچ‌گونه نظارت و ضابطه‌ای در کشور استفاده می‌شوند و حوزه‌های تولید، فرآوری و بسته‌بندی نیز با چالش‌های خاص خود مواجه هستند. عدم آموزش دادن به کشاورزان و تولید به شیوه سنتی، بسته بندی غیراصولی از چالش‌هایی هستند که با برطرف کردنشان می‌توان صادرات گیاهان دارویی را افزایش داد و از پتانسیل این صنعت سودآور استفاده کرد. گمانه زنی‌ها حاکی از این است که برخی گیاهان دارویی که حاصل دسترنج کشاورزان ایرانی است به صورت خام صادر با تناژ بالا فروخته می‌شود و کشورهای مقصد با بسته بندی اصولی و جذاب به طور مجدد این محصولات را روانه بازار ایران می‌کنند. این گمانه‌زنی‌ها در خصوص صادرات زعفران ایرانی بر سر زبان‌ها افتاد. بازاریابی برای تولیدکنندگان گیاهان دارویی جایگاه ویژه‌ای دارد. توجه نکردن به مولفه‌هایی همچون برندینگ و بسته‌بندی باعث خروج گیاهان دارویی از کشور و به فروش رسیدن آن بدون نامی از ایران در بازار جهانی می‌شود. اگر شیوه‌های صحیحی در فروش و بازاریابی گیاهان دارویی به کار رود و محصولاتی منطبق با خواست و نیاز مشتریان تولید شود، سهم تولیدکنندگان ایرانی به مراتب در بازارهای جهانی افزایش پیدا خواهد کرد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مینا ایزدی

برچسب‌های خبر