اسمارت‌فون‌های دردسرزای جدید

تولیدکنندگان برخلاف گذشته مدل‌های متنوعی موبایل هوشمند روانه بازارهای جهانی می‌کنند تاجایی که شرکت چینی مانند شیائومی در طول یک ماه از دو مدل موبایل جدید نیز رونمایی می‌کند. بازار اصفهان نیز میزبان تمامی موبایــــــل‌های جدید اســـــت. ولی تولیدکنندگان برخلاف طراحی و تولید موبایل به تأمین لوازم جانبی، لوازم یدکی و قطعات اهمیتی نمی‌دهند. از این رو، خرید یک محافظ صفحه در بازار اصفهان به دلیل کاهش عرضه، حدود 100 هزار تومان قیمت دارد. همچنین خرابی یک اسمارت فون جدید به معنای شروع مشکلات زیادی است، زیرا قطعات موبایل به صورت قطره چکانی در بازار عرضه می‌شود.

تاریخ انتشار: 04:17 - شنبه 1400/02/4
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

«انواع گلس فقط پنج هزار تومان»؛ مدت‌هاست که فاتحه چنین قیمت‌هایی در بازارهای مرتبط با لوازم جانبی موبایل خوانده شده است. این روزها با تبلیغاتی از قبیل انواع گلس 100 هزار تومان، گارد 200هزار تومان، شارژر یک میلیون تومان و… مواجه می‌شوید.

لوازم جانبی

تولیدکنندگان موبایل هوشمند به تازگی اسمارت فون های جدیدی در بازار عرضه کرده‌اند که تهیه لوازم جانبی آن‌ها در بازار اصفهان دشوار است. تنوع مدل این اسمارت‌فون‌ها بالاست، درمقابل لوازم جانبی آن‌ها به صورت محدود و در تعداد پایین وارد کشور می‌شود. از این رو، یافتن محافظ صفحه نمایش، محافظ قاب پشت موبایل، محافظ لنز دوربین و گارد برای محصولات جدید به راحتی گذشته نیست. همچنین لوازم جانبی اسمارت فون‌ها به دلیل کاهش عرضه، قیمت بسیار بالایی دارند؛ برای نمونه محافظ صفحه نمایش موبایل‌های هوشمند میان‌رده بین 80 تا 160 هزار تومان، محافظ قاب پشت موبایل 65 تا 125 هزار تومان و محافظ لنز دوربین 10 تا 69 هزار تومان قیمت دارند. قیمت گارد ساده موبایل نیز از 50 هزار تومان شروع شده و به مرز 200 هزار تومان می‌رسد. قیمت لوازم جانبی موبایل‌های پرچمدار چند برابر بیشتر از میان رده‌هاست و خرید یک گلس تا یک میلیون تومان هزینه دارد و یا یک محافظ لنز دوربین کوچک کمتر از 40 هزار تومان قیمت ندارد. کمبود و گرانی لوازم جانبی اسمارت فون‌ها موجب شده کاربران به خرید محصولات مشابه روی بیاروند؛ برای مثال محافظ بعضی مدل موبایل‌های سامسونگ مناسب موبایل‌های هوآوی است.

قطعات یدکی

سازندگان موبایل مدت‌هاست برخی محصولات خود را بدون هدفون روانه بازار می‌کنند و اکنون نوبت حذف سایر لوازم یدکی مانند آداپتور و شارژ رسیده است. تولیدکنندگانی مانند شیائومی و هوآوی برای محصولات جدید خود آداپتورهای قوی یعنی 40 و 60 واتی تعبیه کرده‌اند و شارژر برای صرفه جویی در فرایند تولید از جعبه این اسمارت‌فون‌ها حذف شده است. از آنجایی که باتری این موبایل‌ها پر قدرت بوده نمی‌توان از آداپتورهای معمولی یا شارژر اسمارت‌فون‌های دیگر استفاده کرد. ازطرفی این آداپتورها مانند لوازم جانبی به صورت محدود وارد کشور می‌شوند. درنتیجه کاربران ناچار به خرید آداپتورهای 40 و 60 واتی اصل با رنج قیمت یک میلیون تومان هستند. نمونه کپی این آداپتورها با قیمت کمتری در بازار عرضه می‌شوند، ولی به باتری موبایل آسیب می‌رسانند. همچنین شیائومی به دنبال تولید موبایل با شارژر 100واتی است که چنین آداپتوری در بازار اصفهان دست‌کم دو میلیون تومان قیمت خواهد داشت. قیمت آداپتور پرچمداران نیز از 300 هزارتومان شروع می‌شود؛  برای مثال آداپتور آیفون 12 حدود 600 هزار تومان قیمت دارد. کاربران علاوه بر آداپتور به کابل شارژ موبایل خود نیاز دارند و نسل جدید موبایل‌ها به دلیل داشتن امکاناتی مانند شارژ سریع فقط با کابل مخصوص خود سازگار هستند. بنابراین کاربران مانند قبل نمی‌تواند با صرف هزینه 10 تا 50 هزار تومانی یک کابل شارژر معمولی بخرند و خرید یک کابل شارژر جدید و مخصوص بیش از 100 هزار تومان آب می‌خورد.

قطعات

تعمیر موبایل‌های جدید به دشواری شکستن شاخ غول است! قطعات موبایل مانند لوازم جانبی آن‌ها به میزان نیاز وارد کشور نمی‌شود. درواقع تولیدکنندگان انواع موبایل را به‌وفور در بازار عرضه می‌کنند ولی برای خدمات پس از فروش آن‌ها برنامه‌ای ندارند. جالب این است که نمایندگی‌های اصلی نیز قطعه برای گارانتی و تعمیر موبایل‌های خود ندارند. در حال حاضر، قطعات اسمارت فون‌های جدید مانند تاچ و ال‌سی‌دی، باتری و.. در بازار پیدا نمی‌شوند و یا درصورت پیدا شدن قیمت زیادی دارند. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد تاچ و ال‌سی‌دی یک موبایل میان‌رده در بازار اصفهان موجود نیست و باید آن را از تهران سفارش داد که تهیه آن بین یک میلیون و 200 هزار تا سه میلیون تومان بسته به مدل اسمارت فون هزینه دارد. دستمزد تعویض تاچ و ال‌سی‌دی نیز باتوجه به مدل موبایل تعیین می‌شود که موبایل‌های جدید کمتر از 500 هزار تومان نیست.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر