اصفهان، بازار سوئیت‌های خاص

تقاضا برای خانه بزرگ‌تر با قیمت ملک رابطه عکس دارد، هر چه قیمت‌ها در بازار مسکن پایین‌تر باشد، متقاضیان به دنبال املاک بزرگ‌تری می‌گردند ولی نوسانات قیمتی طی یکی دو سال گذشته باعث شده امروز خریداران به دنبال آپارتمان‌های نقلی بگردند تا پول کمتری بدهند و به دنبال آن سوئیت‌های اصفهان محبوب شده‌اند. اگرچه در شهرهایی مانند تهران خبر از ساخت آپارتمان‌های 25 و 35 مترمربعی منتشر می‌شود، ولی در اصفهان تقاضا برای املاک کوچک زیاد نیست و هرچند سال یک‌مرتبه در زمان رشد قیمت‌ها بازار سوئیت‌های اصفهان داغ می‌شود، حالا در تابستان 99 سوئیت‌های اصفهان با تقاضای باورنکردنی مواجه شده‌اند.
 
تاریخ انتشار: 17:18 - چهارشنبه 1399/06/5
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image
قیمت آپارتمان در شهر اصفهان رنگ و بوی میلیاردی گرفته است و امروز خرید ملک با بودجه‌ای کمتر از یک میلیارد تومان آسان نیست، ولی سوئیت‌های فروشی شهر در بیشتر مشاهدات کمتر از 500 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند و حتی با پولی کمتر از 300 میلیون تومان نیز امکان خرید یک سوئیت کمتر از 30 مترمربع وجود دارد. البته بازار سوئیت‌های شهر اصفهان تفاوت‌های زیادی با بازار سوئیت در شهرهای مختلف کشور دارد. این تفاوت‌ها در چهار دسته طبقه‌بندی می‌شوند.

 متراژ

اندازه استاندارد سوئیت بین 20 تا 30 مترمربع است. در شهر تهران اکنون آپارتمان‌های 25مترمربعی ساخته می‌شود،‌ ولی در بیشتر شهرهای ایران و جهان سوئیت‌ها 20 تا 30 مترمربع هستند و بزرگ‌تر از آن را آپارتمان می‌نامند، ولی در شهر اصفهان حتی تا 60 مترمربع نیز سوئیت وجود دارد. سازندگان تلاش کرده‌اند متراژی را که برای سه یا دو سوئیت استفاده می‌شود برای یک سوئیت به‌کار بگیرند. درنتیجه سوئیت‌های اصفهان گاهی برای زندگی خانواده‌های کم‌جمعیت و بدون فرزند نیز مناسب است.

 تبدیل اضافه بنا به سوئیت

ویژگی دیگر سوئیت‌های اصفهان نوع ساخت آن‌هاست. در شهرهای مختلف کشور ازجمله تهران، مشهد و تبریز ساختمان‌هایی برای سوئیت ساخته می‌شوند. برای مثال ساختمانی چهارطبقه ساخته می‌شود که هر طبقه هشت سوئیت دارد، ولی مشاهدات میدانی اصفهان‌زیبا نشان می‌دهد در اصفهان انبوه‌سازان از این روش استفاده نمی‌کنند، بلکه فضای اضافی ساختمان‌ها را به سوئیت اختصاص می‌دهند. در بیشتر سوئیت‌های فروشی خرداد و تیرماه اصفهان سازنده سوئیت را در بالاترین طبقه از ساختمان و روی پشت‌بام قرارداده‌ بود یا بخشی از پارکینگ را تبدیل به سوئیت کرده بود. برای مثال در محله آبشار سازنده‌ای یک ساختمان هشت‌طبقه ساخته و برای هر واحد دو پارکینگ در نظر گرفته بود، ولی چند واحد پول خرید پارکینگ دوم را پرداخت نکردند و سازنده پارکینگ‌ها را تبدیل به سوئیت کرد. در مشاهدات متعددی این واحدها بدون هماهنگی شهرداری و اخذ مجوز ساخته شده‌اند و سند آماده‌ای ندارند، به همین دلیل تعداد سوئیت‌های بدون سند آماده در اصفهان زیاد است.

 ارزان ولی گران

قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر اصفهان از حدود 8 میلیون تومان آغاز می‌شود و تا 70 میلیون تومان پیش می‌رود. درنتیجه قیمت یک سوئیت 25 مترمربعی باید بین 200 میلیون تا 1 میلیارد و 750 میلیون تومان باشند. سوئیت‌ها در اصفهان متقاضی چندانی ندارند ولی مالک آن‌ها را بالاتر از قیمت ملک در آن محله قیمت‌گذاری می‌کند. برای نمونه در محله ولیعصر آپارتمانی 120 مترمربعی به قیمت هر مترمربع 12 میلیون تومان برای فروش قرار گرفته است، واحد کناری همین آپارتمان یک سوئیت 30 مترمربعی است که هر مترمربع آن را کمتر از 15 میلیون تومان نمی‌فروشند. با این حساب اگرچه سوئیت‌ها ارزان‌ترین املاک بازار مسکن اصفهان هستند ولی ازنظر قیمت هر مترمربع بین 10 تا 20 درصد نسبت به آپارتمان‌ها بالاتر قیمت‌گذاری می‌شوند.

 سوئیت ولی لاکچری

واژه «سوئیت» و «لاکچری» در بازار مسکن متضاد یکدیگر هستند، زیرا یکی از گزینه‌های لاکچری بودن یک ملک مساحت آن است و سوئیت‌ها با توجه به متراژ کوچک فضایی ندارند تا  لاکچری باشند. تعداد زیادی از آن‌ها پارکینگ بوده‌اند و با یک دیوار تبدیل به محلی برای زندگی شده‌اند، درنتیجه در بیشتر شهرهای کشور سوئیت‌ها معمولی‌اند ولی در بازار مسکن اصفهان سوئیت‌های لاکچری با مشخصات خاصی عرضه می‌شوند. بزرگ‌تر بودن سوئیت‌های شهر اصفهان نسبت به شهرهای دیگر کشور باعث شده تا سوئیت‌های اصفهان لاکچری باشند. استفاده از بهترین سنگ‌ها، نماهای چوبی و گران‌قیمت، مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی اسپلیت و دکورهای لوکس ازجمله مشخصات سوئیت‌های لاکچری اصفهان هستند.این سوئیت‌ها در مشاهدات میدانی انجام‌شده اغلب محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود قرار دارند و قیمت هر مترمربع آن‌ها از 18 میلیون تومان آغاز می‌شود.
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر