اصفهان در شیب تند سالمندی

موضوع دومین نشست نخبگانی از سلسله‌‌نشست‌های تفکر پیشگیرانه که از سوی مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی برگزار شد، به جوانی جمعیت و تعالی خانواده اختصاص یافت.

تاریخ انتشار: 02:27 - دوشنبه 1401/03/9
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image
 امان‌اله باطنی، مسئول مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در این نشست با بیان اینکه پیش از عمل پیشگیرانه نیازمند تفکر پیشگیرانه هستیم، اظهار کرد: تفکر پیشگیرانه می‌تواند موجب پیشگیری پایدار از آسیب‌های اجتماعی شود.او با بیان اینکه در هر جامعه شاهد سه مؤلفه رفتار اجتماعی، کنش اجتماعی و ساختار اجتماعی هستیم، افزود: تلاش داریم درباره جوانی جمعیت و تعالی خانواده تفکر پیشگیرانه داشته باشیم؛ چون بحران سالمندی را پیش رو داریم. طبق سرشماری سال 95 هشت میلیون و دویست‌و‌سی‌و‌یک هزار سالمند بالای 60 سال در کشور داشتیم که 9.9 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند و استان اصفهان با 12 درصد جمعیت سالمند شیب سالمندی تندتری را تجربه می‌کند.به گفته باطنی، هم‌اکنون جمعیت غالب 50 محله از 196 محله شهر اصفهان را سالمندان بالای 65 سال تشکیل می‌دهند. او با بیان اینکه یک سالمند در روستاهای ایران به‌طور متوسط از حمایت 63 نفر از نزدیکان و بستگان خود برخوردار است، ادامه داد: این تعداد برای هر سالمند شهرنشین تنها دو نفر است که در آینده به بحران تنهایی سالمندان دامن می‌زند. همچنین ضریب پشتیبانی صندوق‌های بازنشستگی کشور که باید هفت باشد، به عدد سه کاهش یافته که عددی بحرانی است؛ بنابراین باید بدانیم جوانی جمعیت قرار است از چه بحران‌هایی در کشور جلوگیری کند.
لزوم جریان‌سازی فرهنگی و اجتماعی برای افزایش نرخ فرزندآوری
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قطبی، مدیرعامل مرکز ملی نوآوری و خلاقیت استان اصفهان نیز با ارائه چند پیشنهاد برای فرهنگ‌سازی در زمینه فرزندآوری گفت: اگر عادت‌واره‌های اجتماعی در میان خانواده‌ها تعریف شود که شیرینی وجود فرزند هم در آن نقش پررنگی داشته باشد، والدین به فرزندآوری بیشتر ترغیب می‌شوند و این مدل در برخی کشورهای جهان تجربه شده است.او افزود: جمع‌آوری، تحلیل داده و شیوه ارائه آمارهای جمعیتی به مردم و مسئولان می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی دگرگون شود و به کشف ظرفیت‌های فرزندآوری در دوره‌های سنی و گروه‌های اجتماعی بینجامد. همچنین حسین قانونی، کارشناس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با اشاره به لزوم هم‌سازی و هم‌خوانی در سیاست‌های جمعیتی گفت: در حالی که افزایش سن بازنشستگی از تجویزهای جهانی برای مقابله با سالمندی جمعیت است، در قانون جوانی جمعیت در ایران به کاهش سن بازنشستگی مادران شاغل اشاره شده است. او با بیان اینکه بیشتر مشوق‌های قانون جوانی جمعیت پس از فرزندآوری به افراد تعلق می‌گیرد، ادامه داد: این مشوق‌ها باید پیش بینی شده باشد. همچنین لازم است درباره خدمت سربازی بازنگری صورت گیرد چون موجب افزایش دوران تحصیل، مشکل اشتغال و بالا رفتن سن ازدواج و کاهش فرزندآوری می‌شود. مهدی صدری، مشاور امیرحسین بانکی‌پور فرد نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه متأسفانه هم‌اکنون جوانان زیادی پیرامون خود می‌بینیم که درکی از پیری جمعیت در کشور ندارند، گفت: در واقع این سیاست‌های دولتی بود که تناسب جمعیتی را در کشور برهم زد و هم‌اکنون نیز با وجود نقش پررنگ مردم، این دولت‌ها هستند که باید قدم‌های اصلی را در راه اصلاح امور و تحقق قانون جوانی جمعیت بردارند.در ادامه حامد مصلحی، مشاور و مدیر اتاق فکر امیرحسین بانکی‌پور فرد نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی پیشنهادات صاحب‌نظران درباره قانون جوانی جمعیت اشکالات اساسی دارد، افزود: مسئول تحقق بسیاری از این پیشنهادات مشخص نیست و همه مسئولیت‌ها را به گردن دولت می‌اندازند؛ در حالی که تمام دستگاه‌ها و بخش‌ها در این زمینه مسئولیت دارند.هاشمی، مدیر کارگروه جمعیت ستاد جبهه فرهنگی استان اصفهان نیز از برگزاری نشست با بانوان فعال فرهنگی، گروه‌های مردمی و بانوان مسئول در دستگاه‌ها با محوریت قانون جوانی جمعیت خبر داد و گفت: جا افتادن این دغدغه در میان مردم نیاز به گفتمان‌سازی دارد که سه اصل دارد؛ نخست اینکه باید اصل عمومیت و جذب مخاطب را رعایت کنیم تا آن موضوع به گفتمان حاکم بر جامعه تبدیل شود. دومین اصل مقبولیت است تا مخاطب به موضوع احساس نیاز کند. سومین اصل نیز ایجاد محبوبیت در راستای ایجاد محبت قلبی در مردم درباره این موضوع خواهد بود. هم‌اکنون طرح خود را با بانوان شاغل در ادارات پیش می‌بریم و آمادگی داریم نشست‌های خود را به تمام دستگاه‌ها و ادارات تسری دهیم.
 
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مریم سادات سجادی