اصفهان پس از رمزارزها

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل صرافی بایننس می‌گوید رمزارزها بخشی از آینده هستند؛ ولی رمزارزها نه در آینده بلکه همین امروز به متن بازار اصفهان تبدیل شده‌اند. از خاموشی‌های پشت‌سر هم و مشکلات برقی گرفته تا کمبود بعضی از کالاها در بازار دیجیتال اصفهان! گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد طی چند ماه گذشته کالاهای متعددی در بازار دیجیتال اصفهان گران یا کمیاب شده‌اند. بازاریان دلیل این مشکلات را ارزهای دیجیتال می‌دانند و براین‌باورند جذابیت استخراج و معامله در کریپتو کارنسی باعث شده تا تقاضا برای کالاهای کم فروش گذشته به‌صورت انفجاری رشد داشته باشد تا در نتیجه متقاضیان واقعی آن کالاها مجبور به خرید با قیمت چند برابر بالاتر باشند.

تاریخ انتشار: 08:50 - شنبه 1400/03/8
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

لـپ‌تــاپ‌هـــای مـخـصـوص بـــازی، کارت‌های گـــرافــیـــک حــرفـه‌ای، کارت‌های حافظه و نمایشگرهای حرفه‌ای، عـمـده‌تــریـــن بــازارهــای ذی‌نفع از رمزارزها هستند. در کنار آن‌ها نیز روند فروش کالای استوک وارداتی در بازار با اختلال روبه‌رو شده است، زیرا واردکنندگان به‌جای واردات قطعات دیجیتال، دستگـاه‌هــای مـایـنـر اســتـوک وارد می‌کنند!

لپ‌تاپ پس از رمزارزها

لپ‌تاپ‌های مخصوص و کارت‌های گرافیک حرفه‌ای دو کالای کم‌فروش در پاساژ طالقانی و مجتمع پگاه اصفهان بودند و حالا در این روزها به جواهر ناب بازار تبدیل شده‌اند! زیرا استخراج اتریوم با این قطعات ممکن است. استخراج اتریوم برعکس بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به تجهیزات خاصی نیاز ندارد، فقط شخص استخراج‌کننده باید 10 عدد از این رمزارز را به‌عنوان وثیقه در شبکه قرار دهد و سپس یک لپ‌تاپ گیمینگ ماهانه به اندازه چند برابر حقوق یک کارگر اداره کار برای شما کار می‌کند. افرادی هم با خرید کارت‌های گرافیک حرفه‌ای استخراج اتریوم را به وسیله رایانه انجام می‌دهند.
تقاضا برای لپ‌تاپ مخصوص بازی و کارت‌های گرافیک حرفه‌ای چند ماه قبل افزایش چشم‌گیری پیدا کرد؛ ولی عرضه‌ها به خوبی پاسخ این تقاضا را می‌داد تا اینکه به دنبال رشد قیمت اتریوم، هزینه کارمزدها در این شبکه چند برابر شد و جذابیت ماینینگ را بالا برد. اگر پیش از آن یک محموله رمز ارز در شبکه اتریوم پنج دلار کارمزد داشت، اکنون این قیمت به 50 دلار نیز می‌رسد. در نتیجه لپ‌تاپ‌های گیمینگ نه‌تنها در ایران بلکه در کشورهای بسیاری کمیاب شدند. فعالان بازار اصفهان عقیده دارند امروز لپ‌تاپ‌های مخصوص بازی ده تا بیست میلیون تومانی بالاتر از قیمت واقعی عرضه می‌شوند. بخشی از این رشد قیمت مربوط به بازارهای جهانی است و بخش دیگری به دلیل عرضه پایین در بازارهای داخلی کشور به وجود آمده است.

کارت حافظه پس از رمزارزها

«چیا» نام یک رمزارز است، چیا و سایر هم‌گروهی‌ها برای استخراج به سیستم‌های پیچیده نیاز ندارند، بلکه تنها با یک کارت حافظه و بدون کوچک‌ترین دردسری استخراج آن‌ها ممکن است. همین مسئله باعث شد تا چند هفته قبل طوفانی از تقاضا در بازارهای دیجیتال اصفهان برای کارت حافظه ایجاد شود و در مدت کوتاهی هارد یک ترابایتی در طول یک روز از یک میلیون تومان به بالاتر از چهار میلیون تومان برسد. البته عرضه هارد در بازار افزایش یافت و به خوبی پاسخ این حجم از تقاضا را داد؛ ولی فعالان بازار عقیده دارند اگر استخراج رمزارز با کارت حافظه رواج پیدا کند و همه روش آن را یاد بگیرند شاید قیمت کارت‌حافظه در مدتی کوتاه چند برابر شود.

بازار استوک پس از رمزارزها

کانادا، آمریکا و اروپا فناوری‌های قدیمی را دور می‌ریزند؛ زیرا در این کشورها با عرضه تکنولوژی جدید، قدیمی‌ها ارزش چندانی ندارند. در نتیجه یک کامپیوتر با پردازنده نسل چهارم دور انداخته می‌شود، درحالی که همین پردازنده در بازار اصفهان چند میلیون تومان قیمت دارد. به دنبال این موضوع، واردکنندگانی طی سال‌های گذشته واردات اجناس استوک را آغاز کردند و این اجناس بازار خوبی در اصفهان دست‌وپا کرده بود.
تمام قطعات کامپیوتر به‌صورت استوک با قیمت رؤیایی وارد بازار اصفهان می‌شد. برای مثال یک کیس استوک با پردازنده نسل چهارم به قیمت کمتر از دو میلیون تومان عرضه می‌شد. در بازار لپ‌تاپ‌ها نیز استوک‌ها سهم فروش بالایی دست‌وپا کردند؛ اما با افزایش تقاضا برای دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین، حالا واردکنندگان به واردات این قطعات روی آورده‌اند. یکی از افرادی که از طریق بندر گناوه قطعات استوک وارد بازار اصفهان می‌کرد، دراین‌باره می‌گوید: «واردات دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین استوک دست‌کم سه تا چهار برابر سود بالاتری نسبت به قطعات کامپیوتر دارد؛ ما یک دستگاه را در دوبی 4 میلیون می‌خریم و در اصفهان تا 25 میلیون تومان می‌فروشیم.» بدین‌ترتیب بازار پرشور استوک لوازم جانبی کامپیوتر نیز ماه‌هاست به تصرف بیت‌کوین درآمده است. اگرچه هنوز رایانه‌های استوک وارد می‌شوند ولی تنوع گذشته را ندارند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعید غفاری