اصلاح شاخص به پایان رسید؟

شاخص کل بورس پس از اصلاح دوماهه که بیش از 600هزار واحد افت داشت، به‌نظر می‌رسد به انتهای سقوط رسیده و شاهد شادابی و نشاط در اکثر سهم‌های بازار هستیم. اصلاح بازار به همگان نشان داد بورس جای خرید هر سهمی نیست و قطعا باید با اتکا به تحلیل سهم موردنظر را انتخاب کرد و همچنین پایبند به استراتژی بود.

تاریخ انتشار: 11:02 - دوشنبه 1399/07/21
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

 با رشد قیمت ارز و بازارهای دلارمحور نظیر سکه و خودرو، به نظر می‌رسد این بازارها به اشباع خرید رسیده‌اند و انتظار داریم مجددا سرمایه‌ها به سمت بورس سرازیر شود. دلار در مدت دوماهه حدود 50 درصد رشد کرده است، ماشین‌های وارداتی حدود 80 تا 100 درصد رشد کرده‌اند و حتی ملک نیز حدود 20 تا 30 درصد رشد کرده است، اما شاخص بورس در این مدت 30 درصد اصلاح داشته است. البته بسیاری از سهم‌ها اصلاح بالای 60 تا 70 درصد را تجربه کرده‌اند. بنابراین شرایط فعلی بازار بورس را برای ورود سرمایه‌گذاران مناسب ارزیابی می‌کنیم و اعتقادداریم رشد دلار سبب جذاب شدن بسیاری از سهم‌ها از نگاه بنیادی شده است.
اما وقایع مهم پیش روی ما، بحث انتخابات آمریکا و رقابت بین ترامپ و بایدن است. به‌شخصه اعتقاد دارم ترامپ مجددا انتخاب می‌شود. در صورت انتخاب ترامپ، ایندکس دلار نزول می‌کند، طلا، نفت و سایر کومودیتی‌ها رشد می‌کنند و همچنین دلار داخلی که انتخاب ترامپ را تقریبا پیش‌خور کرده است نهایتا تا آخر سال به 35000 تومان می‌رسد. به نظر من تا انتهای سال شاخص کل می‌تواند تا سقف قبلی (2.100.000 واحد) رشد کند و در صورت عبور از آن به مقاومت بعدی که 2.700.000 واحد است برسد. نکته مهم اینجاست که شاخص کل را در کف خود می‌بینیم و رشد آن را با علائمی ازجمله الگوی سه حمله و کف دوقلو و همچنین وقوع واگرایی مثبت، تصور می‌کنیم. اما گروهی از فعالان بازار که دیدگاه محتاطانه‌ای دارند اعتقاد بر این دارند که شاخص کل حتی می‌تواند مثل سال 92 شود و دو سال وارد رکود شود. ما این سناریو را رد نمی‌کنیم اما می‌گوییم احتمال وقوع آن کم است. چراکه شرایط فاندامنتال حال حاضر، با سال 92 کاملا متفاوت است. شاید اگر بایدن انتخاب شود و نرخ بهره کشورمان به سمت 24درصد و اعداد بالاتر برود و سیاست‌های انقباضی برای کنترل تورم اتخاذ شود، به این سمت‌وسو برویم. در کل، نظر بنده روی صعود بازار است و فکر می‌کنم شاخص اکثر صنایع تأییدکننده این موضوع هست. صنایع کوچک و متوسط را مستعد رشد بیشتر می‌دانم، چراکه با سقف‌های قبلی خود فاصله بسیار بیشتری دارند، اما سهم‌های شاخص فاصله چندانی با سقف‌های قبلی خود ندارند. نمودار شاخص هم‌وزن به شاخص کل کاملا تأییدکننده این موضوع است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    امین دامچه

برچسب‌های خبر