افزایش حساسیت‌ها روی مدیریت پسماند با برگزاری ایده‌کاپ نهم

رویداد ایده‌کاپ نهم با موضوع مدیریت پسماند با حضور مسئولان شهری و مدیران آموزش و پرورش استان در باغ غدیر برگزار شد. در این رویداد از طرح‌ها و ایده‌های دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم استفاده می‌شود. دانش آموزان طرح‌های خود را ارائه می‌کنند، سپس طرح‌های برتر در سطح شهر عملیاتی می‌شوند. شهرداری تلاش می‌کند با برگزاری چنین رویدادهایی، مشارکت‌های جوانان و نوجوانان را در مدیریت شهری افزایش دهد.

تاریخ انتشار: 04:43 - سه شنبه 1400/02/21
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان گفت: موضوع جذب مشارکت‌های فکری شهروندان، یکی از برنامه‌هایی است که در مدیریت به آن توجه می‌کنیم. هرچه بتوانیم از افکار و ایده‌های شهروندان استفاده و آن‌ها را در مدیریت شهری به کار گیریم، شهر با هزینه کمتری اداره می‌شود. مرتضی نصوحی افزود: برنامه ایده‌کاپ یکی از برنامه‌هایی بوده که در این راستا برگزار شده و از دانش‌آموزان در این رویداد استفاده می‌شود. برگزاری ایده‌کاپ نهم برای دانش آموزان مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم و هنرستان برگزار می‌شود. تلاش کردیم با توجه به اهمیت موضوع پسماند و بازیافت با اجرای چنین برنامه‌هایی، حساسیت خانواده‌ها و دانش‌آموزان را افزایش دهیم.
او با بیان اینکه اصفهان حدود دو میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد، افزود: سرانه تولید زباله در شهر اصفهان نیم کیلو به ازای هر نفر است و ما روزانه حدود هزار و 100 تن زباله جمع‌آوری می‌کنیم و اگر از روش‌های درست استفاده نکنیم و این کار به خوبی مدیریت نشود، بسیاری از منابع از دست می‌رود و شاهد آسیب‌هایی به محیط‌زیست خواهیم بود، این ایده‌کاپ با موضوع مدیریت پسماند در خانه، مدرسه و شهر برنامه ریزی شد و در دو مرحله این رویداد انجام شد. در حال حاضر از دانش‌آموزانی که ایده برتری ارائه می‌دهند، حمایت می‌شود.

دانش‌آموزان در مسائل مدیریت شهری دخیل می‌شوند

در ادامه برگزاری این رویداد، رئیس اداره خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان گفت: در حال حاضر در مرحله نهایی داوری روی ایده‌های دانش‌آموزان در حوزه مدیریت پسماند هستیم. وحید مهدویان افزود: ابتدا در رده‌های مختلف از مجموعه 2095 ایده و طرحی که به دست ما رسید، 30 طرح انتخاب شد و به مرحله بعدی راه پیدا کرد و از هر رده 6 طرح انتخاب شد. اکنون داوری نهایی روی این 6 طرح انجام می‌شود و در هر رده 3 طرح برتر شناسایی و به صاحبان آن‌ها جوایزی اهدا می‌شود.
او ادامه داد: برای تمام افراد شرکت‌کننده، گواهی شرکت صادر کرده‌ایم و برای افرادی که به مرحله نهایی رسیده‌اند علاوه بر تقدیرنامه، جایزه نقدی در نظر گرفته شد. همچنین برای 18 طرح نهایی 450 هزار تومان برای هر نفر در نظر گرفته شد. رئیس اداره خلاقیت و نوآوری شهرداری اصفهان با بیان اینکه صاحبان 6 طرح برتر علاوه بر جایزه نقدی، تقدیرنامه‌ای از سوی شهردار اصفهان دریافت می‌کنند، تصریح کرد: صاحبان طرح‌های اول تا سوم از یک و نیم تا دو نیم میلیون تومان جایزه نقدی دریافت می‌کنند. مهدویان با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ ایده‌پردازی، هدف برگزاری رویداد ایده‌کاپ است، خاطرنشان کرد: مخاطب ایده‌کاپ نهم دانش‌آموزان بودند که خوشبختانه نسبت به ایده کاپ سال گذشته شاهد رشد سه برابری آن‌ها بودیم. امیدوارم با ادامه این روند و همکاری ما با آموزش و پرورش بتوانیم ایده‌کاپ بعدی را برگزار کنیم تا دانش‌آموزان را که آینده‌سازان کشور هستند، در حوزه مدیریت شهری دخیل کنیم.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سیدمهدی منتظرالقائم

برچسب‌های خبر