اوضاع وخیم دفاتر اسناد رسمی

آئین تکریم و معارفه هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با حضور مسئولان برگزار شد.

تاریخ انتشار: 02:49 - پنجشنبه 1401/03/5
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image
مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان اصفهان در این آیین گفت: 80درصد از دعاوی مطرح‌شده در مراکز دادگستری، در حوزه ملکی مربوط به املاک قول‌نامه‌ای است و با سیستم مکانیزه می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. به گزارش مهر، محمد نادری بابیان اینکه بر اساس اصل ۷۲ و ۷۳ قانون اساسی اختیارات زیادی برای کانون سردفتران و دفتریاران دیده‌شده است، اظهار کرد: ازاین‌رو این دفاتر اهمیت ویژه‌ای دارند. او بابیان اینکه طی چند سال اخیــر درحال عبــور از سیــستم سنتـــی به مکانیزه در حوزه ثبت‌اسناد بودیم، ابراز داشــت: اگر کمــک هیئــت‌مـدیــره کانــون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان و اظهار نظرات تأثیرگذار آن‌ها نبود، با مشکل روبه‌رو می‌شدیم. نادری ادامه داد: دفاتر ثبت‌اسناد می‌توانند در تحقق مکانیزه کردن اسناد رسمی نقش بسزایی داشته باشند و در استان اصفهان در این زمینه ظرفیت خوبی داریم.  امیرمسعود مرادی‌باغبادرانی، رئیــس ســابق کانـــون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان درادامه با بیان اینکه ۲۴سال از فعالیت من در کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان می‌گذرد، اظهار کرد: سال ۷۶ در کشور کانون دفاتر اسناد رسمی را در استان اصفهان راه‌اندازی کـــردیم و در ســـال ۸۶ به‌عنــوان اولیــن استــان مجــوز کانــون سردفتران را به‌غیر از تهران در اصفهان راه‌اندازی کردیم. او ادامه داد: استان اصفهان، یکی از مؤثرترین استان‌ها در کشور در حوزه ثبت‌اسناد و دفاتر اسناد رسمی است و روی ایده‌ها و نظرهای پیشنهادی این استان، توجه ویژه می‌شود.
 نگاه چندگانه حاکمیت به دفاتر اسناد رسمی
رئیس سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه حاکمیت نگاه دوگانه و حتی چندگانه به دفاتر اسناد رسمی دارد، اضافه کرد: باید این نگاه اصلاح شود. او با بیان اینکه جز با همــدلی و یک‌صــدایی در کــانـــون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان کاری پیش نمی‌رود، ادامه داد: ممکن است در هیئت‌مدیره دعوا هم باشد، اما صدای خروجی از مجموعه باید یکی باشد. مرادی باغبادرانی با بیان اینکه راه‌اندازی ساختمان کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان و تجهیز آن ازجمله اقدامات صورت گرفته در کانون بوده است، افزود: درزمینه اوضاع بیمه سردفتران و دفتریاران نیز پیگیری‌های زیادی صورت گرفت تا امروز وضعیت مناسبی را در حوزه پرداخت نسخ و انعقاد قرارداد با مراکز درمانی داشته باشیم. او تأسیس شرکت تعاونی کانون سردفتران و دفتریاران را نیز از دیگر دستاوردهای مدیریتش در استان اصفهان اعلام کرد و ادامه داد: این ایده در سطح کشور با اقبال روبه‌رو شد. او اضافه کرد: راه‌اندازی قرض‌الحسنه کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان، راه‌اندازی کمیسیون تقسیــم اسنـــاد و… از دیگــر اقــدامـــات  صورت‌گرفته در استان بوده است. او با بیان اینکه در بحث آموزش اجرا، ثبت آنی و… در استان اصفهان دوره‌هایی برگزار شد، گفت: این آموزش‌ها در دیگر استان‌های کشور مورداستفاده قرار گرفت.مرادی باغبادرانی با بیان اینکه توسعه ارتباط با دستگاه قضایی را به هیئت‌مدیره جدید پیشنهاد می‌کنم، ادامه داد: شرایط تسهیل‌شده و دستگاه قضائی برای بررسی پرونده‌های مرتبط با فعالیت سردفتران ازنظر کارشناسی همکاران ما استفاده می‌کند.  او با بیان اینکه در حوزه دادگاه انتظامی استان اصفهان سرآمد و همواره احکام اصفهان در دیگر نقاط کشور موردتوجه بوده است، ابراز داشت: این امر باید ادامه‌دار باشد و نباید قدرت اصفهان در این زمینه تحلیل رود. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه راه‌اندازی دوبخش روابط‌عمومی و رفاهی از دیگر اقدامات یک‌سال اخیر بوده است، اضافه کرد: آماده‌سازی مهمان‌سرای کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان در مشهد نیز از دیگر اقدامات بوده است. او بابیان اینکه هنوز وظیفه دفتریاران در قانون مشخص نیست، اضافه کرد: باید هر چه زودتر این امر نیز تعیین تکلیف شود. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه اوضاع دفاتر اسناد رسمی بسیار بد است، گفت: عملکرد فعلی فساد و یا استعفای دسته‌جمعی را به دنبال دارد.مرادی باغبادرانی با بیان اینکه سال‌هاست اداره ثبت از برون‌سپاری می‌گوید اما هنوز اتفاقی نیفتاده است، افزود: اما باید روند برون‌سپاری هم با همکاری دفاتر اسناد رسمی انجام شود. او با بیان اینکه درزمینه خودرو نیز باید حاکمیت تکلیف خود را با دفاتر اسناد رسمی مشخص کند، تصریح کرد: طرحی برای این امر ارائه شد که دست‌کاری‌شده و همه اسناد را به رسمیت می‌شناسند و این بلای بزرگی است. رئیس سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه همکاران زیادی برای استعفا درخواست دارند، ادامه داد: این امر شایسته یک سازمان نیست و باید در این مسئله بازنگری صورت گیرد.
نمی‌دانیم چرا همه کمر به نابودی دفاتر اسناد رسمی بسته‌اند
سیامک بهارلویی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان نیز در این آیین ضمن قدردانی از هیئت‌مدیره سابق کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان گفت: کانون اصفهان در کشور شاخص و همه ناشی از تلاش اعضای کانون است.او با بیان اینکه رابطه کانون اصفهان و اداره ثبت‌اسناد قابل‌توجه است، اضافه کرد: این شرایط درکل کشور مدنظر است. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با بیان اینکه نمی‌دانیم چرا همه کمر به نابودی دفاتر اسناد رسمی بسته‌اند، ابراز داشت: چندنفر دیگر باید جلوی دادگستری خودسوزی کنند تا اهمیت اسناد رسمی احساس شود. او  افــزود: اهمیــت ثبــت بایــد به مــردم یادآوری شود. گفتنــی است، در ایــن آییــن  از زحمــات هیئت‌مدیره سابق کانون سردفتران و دفتران استان اصفهان تجلیل و احکام اعضای هیئت‌مدیره جدید اهدا شد؛ همچنین از سیدمسعود خدایی، مدیر روابط‌عمومی کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان به‌عنوان روابط عمومی برتر کشوری تجلیل شد.
 
 
 
 
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا