اینجا بیت‌کوین پادشاه نیست

«کریپتو کارنسی»  یک سال قبل عبارتی ناشناخته در میان عموم مردم بود؛ ولی پرواز قیمتی رمزارزها و طبع داغ مردم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه خیلی زود کریپتو را در ایران و اصفهان مشهور کرد تا امروز مردم به اشکال مختلف در آن سرمایه‌گذاری کنند. بررسی صرافی‌های داخلی نشان می‌دهد روند ورود ریال به کریپتو همچنان مثبت است؛ ولی ایرانی‌ها در میان رمزارزهای مختلف فقط به تعداد خاصی از آن‌ها علاقه دارند. در کریپتو بیش از چهارهزار رمزارز وجود دارد و در میان آن‌ها پنج تا ده رمزارز بالاترین معاملات را در صرافی‌های داخلی ایران دارند.

تاریخ انتشار: 09:02 - پنجشنبه 1400/02/9
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

خریدوفروش و سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها در ایران طی ماه‌های گذشته با حواشی زیادی دست‌وپنجه نرم کرد و هنوز مشخص نیست که آیا همین فردا صرافی‌های داخلی فعال خواهند بود یا خیر؟ بااین‌حال حجم معاملات صرافی‌های داخلی بیانگر گردش مالی چند صد میلیارد تومانی رمزارزها در هر 24 ساعت در داخل کشور است.

اینجا بیت‌کوین پادشاه نیست

بررسی حجم معاملات رمزارزها در صرافی‌های داخلی نشان می‌دهد که در ایران، بیت‌کوین پادشاه نیست. بیت‌کوین، باسابقه‌ترین ارز دیجیتال، سال‌هاست بالاترین حجم معاملات کریپتو را در اختیار دارد و در سال‌های گذشته بیش از 70درصد سرمایه چندمیلیارددلاری کریپتو در اختیار بیت‌کوین بود. در ایران هم تا پیش از سال 1400 و در تعطیلات نوروز حجم معاملات بیت‌کوین بالا بود؛ ولی از نیمه دوم فروردین‌ماه حجم معاملات بیت‌کوین کاهش یافت؛ تا اینکه اتریوم، ریپل و به‌خصوص دوج‌کوین به‌راحتی موفق به اشغال سهم بازار بیت‌کوین شدند. حجم معاملات بیت‌کوین در طول اردیبهشت‌ماه نیز روزانه بالاتر از 10میلیارد تومان در هر صرافی بود و گاهی به بالاتر از 20میلیارد تومان نیز رسید؛ ولی اتریوم پادشاه آلت‌کوین‌ها با سرعت هرچه‌تمام‌تر از بیت‌کوین فاصله گرفت.
تمام ارزهای دیجیتال به‌غیراز بیت‌کوین را آلت‌کوین می‌نامند. اتریوم هم با نام پادشاه آلت‌کوین‌ها شهرت دارد. این ارز دیجیتال در طول سال گذشته از قیمتی کمتر از 150 دلار به بالاتر از 2500 دلار رسید تا موردتوجه سرمایه‌گذاران زیادی قرار بگیرد؛ از طرفی پروژه اتریوم 2 و امکان استخراج اتریوم با کمترین دردسر ممکن افراد زیادی را به فکر سرمایه‌گذاری در این حوزه انداخت. اگر استخراج بیت‌کوین به تجهیزات زیادی نیاز دارد، استخراج اتریوم با یک لپ‌تاپ گیمینگ هم ممکن است.
برنامه‌های اتریوم باعث شد تحلیلگران جهانی از احتمال رشد قیمت این رمز ارز تا بالای 10هزار دلار در کوتاه‌مدت خبر دهند و همین مسئله حجم معاملات اتریوم را در صرافی‌های داخلی بالا برد. پادشاه آلت کوین‌ها سال‌هاست در صرافی‌های داخلی معامله می‌شود؛ ولی اکنون حجم معاملات روزانه آن گاهی تا 50 درصد بالاتر از بیت‌کوین است؛ البته رونق دوباره معاملات ریپل از محبوبیت اتریوم کم کرد.
رمزارز ریپل در کنار بیت‌کوین و اتریوم در صرافی‌های داخلی سابقه زیادی دارد؛ ولی چند ماه قبل به دلیل شکایت بورس آمریکا از شرکت ریپل معاملات این رمزارز به‌شدت کاهش پیدا کرد؛ تا اینکه ماه گذشته انتشار اخباری مثبت از نتایج دادگاه ریپل امید را به اردوی سرمایه‌گذاران این بخش از بازار برگرداند و حجم معاملات این رمزارز را به‌صورت غیرقابل‌باور افزایش داد. در طول اردیبهشت‌ماه حجم معاملات ریپل در صرافی‌های داخلی از اتریوم هم بالاتر بود؛ ولی رقابت میان اتریوم و ریپل برای گرفتن سهم بیت‌کوین اوج گرفته بود که دوج‌کوین ایلان ماسک از هر سه پیشی‌گرفت. یکی از محبوب‌ترین رمزارزهای بدون پشتوانه در صرافی‌های داخلی کشور دوج‌کوین است. این رمزارز فقط برای شوخی ایجاد شد و امروز در صرافی‌های داخلی حجم معاملات بیت‌کوین و اتریوم را کنار زده است. اکنون هرروز ایرانی‌های بیشتری سرمایه خود را وارد کریپتو کارنسی می‌کنند تا دوج بخرند!
حجم معاملات دوج‌کوین تا یک سال قبل زیاد نبود؛ ولی هر چه قیمت این رمزارز بالاتر رفت، محبوبیت دوج اوج گرفت تا نیمه دوم فروردین‌ماه گاهی حجم معاملات دوج‌کوین روزانه تا 20 برابر بیت‌کوین رشد کند. هفته اول اردیبهشت‌ماه در یکی از
صرافی‌های بزرگ کشور بیت‌کوین روزانه 20میلیارد تومان معامله می‌شد، اتریوم و ریپل بیشتر از 30میلیارد تومان و حجم معاملات دوج‌کوین روزانه بالاتر از 200میلیارد تومان بود. حجم معاملات دوج‌کوین امروز از حجم معاملات تتر (دلار) هم بالاتر است و روزبه‌روز بیشتر
می‌شود.ترون، بایننس‌کوین، لایت‌کوین، بیت‌کوین‌کش، اتریوم کلاسیک، مونرو، استلار، لینک و یونی نیز از دیگر رمزارزهای محبوب و با بالاترین حجم معاملات در صرافی‌های داخلی هستند. در میان آن‌ها ترون در گذشته حجم معاملات بالایی داشت؛ ولی سهم بازار خود را از دست داد. افراد زیادی هم با تبدیل ریال به تتر در صرافی‌های خارجی معامله می‌کنند؛ ولی حجم معاملات طی ماه‌های گذشته کاهش یافته ‌است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعید غفاری

برچسب‌های خبر