بازار نیمه‌‌تعطیل خانه‌ حیاط‌دار

خانه‌ حیاط‌‌دار عضو غایب بازار مسکن اصفهان در تابستان 99 بود. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد اگر‌چه بازار خریدوفروش و رهن‌ و اجاره آپارتمان گرم بود؛ ولی در بازار خانه‌های حیاط‌دار نه فروشنده‌ چندانی حضور داشت و نه مشتری دست‌به‌نـقـدی به دنـبال مـلک می‌گشت. افزایش قیمت‌ مسکن طی یکی دو سال گذشته آپارتمان‌های چند صد میلیونی اصفهان را میلیاردی کرده است و به دنبال آن قیمت‌ خانه‌ها نیز رشد زیادی پیدا کرد تا امسال خریدوفروش خانه به کمترین میزان طی سال‌های گذشته برسد. البته سودای ساختمان‌سازی نیز باعث شده‌ تا فروشنده‌ها ترجیح دهند به تنهایی یا با مشارکت‌ سرمایه‌گذار به‌جای فروش، خانه‌ را به ساختمان تبدیل کنند.

تاریخ انتشار: 23:17 - سه شنبه 1399/06/11
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

بازار خانه‌های حیاط‌دار اصفهان در تابستان99 اگرچه‌ سهم کمی از معاملات بازار مسکن داشت؛ ولی صفر نبود. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشتر معاملات انجام‌شده‌ در خرداد، تیر و نیمه‌ اول مرداد در بازار خانه‌های حیاط‌دار، مربوط به خانه‌های نقلی با متراژ کمتر از 100 مترمربع بود. سپس خانه‌های زیر 200 مترمربع و با سن بالا نیز زیاد معامله شدند و در رتبه سوم بازار خریدوفروش خانه‌های کلنگی نیمه‌لوکس داغ بود.

خانه‌های نقلی

آپارتمان‌های کوچک‌تر از 50 مترمربع با افزایش قیمت ملک محبوب‌ شده‌اند؛ زیرا با بودجه‌ کمتر از یک میلیارد تومان نیز امکان خرید یک خانه‌ نقلی وجود دارد، مسئله اینجاست که در بازار مسکن‌ اصفهان در کنار سوئیت‌ها و آپارتمان‌های نقلی، تعداد زیادی خانه‌ نقلی ساخته شده است. خانه‌هایی با متراژ کمتر از 100‌مترمربع و با ساختی در حد و اندازه‌های سوئیت یا شاید حتی کمتر! خانه‌ای 75 مترمربعی، دو طبقه با قیمت یک میلیارد تومان در محله مولوی، خانه‌ای 60 متر مربعی با 50 متر ساخت در محله هشت‌بهشت با قیمت 900 میلیون تومان و خانه‌ای 80 مترمربعی با قیمت 950 میلیون تومان در محله کاوه از جمله خانه‌های نقلی و فروشی اصفهان در طول تیر‌ و مرداد99 بودند. این خانه‌‌ها در بیشتر مشاهده‌ها ساخت سال85 به قبل هستند و تلاش شده‌ تا در حیاط آن‌ها جا برای پارک یک اتومبیل باشد؛ ولی خودروهایی مانند دنا‌پلاس در پارکینگ آن‌ها جای‌ نمی‌‌گیرند و آن‌قدر کوچک هستند که امکان چیدن مبل هم در آن‌ها وجود ندارد. عرضه خانه‌های نقلی در بازار مسکن تابستان99 از خانه‌های دیگر بیشتر بود و با توجه به قیمت پایین متقاضیان زیادی داشت. خانه‌های نقلی اصفهان بین 800میلیون تا یک میلیارد و 500 میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری می‌شوند.

خانه‌ زیر 200 مترمربع

در مناطق مختلف شهر اصفهان‌ خانه‌هایی با متراژ کمتر از 200 مترمربع و بیشتر قدیمی‌ساخت در طول تابستان برای فروش قرار گرفتند. این‌ خانه‌ها مـناسب ساختمـان‌سـازی نیستند؛ زیرا متراژ بالایی ندارند، در نتیجه با توجه به قدیمی‌ساخت بودن قیمت‌ آن‌ها در حد آپارتمان تعیین می‌شود. خانه‌ای 160 مترمربعی در محله رباط با سن ساخت 24 سال و قیمت یک میلیارد و 700 میلیون تومان، خانه‌ای 120 مترمربعی در محله مولوی با سن ساخت 15 سال و قیمت یک میلیارد و 650 میلیون تومان و خانه‌ای 185 مترمربعی با سن ساخت 15 سال و قیمت دو میلیارد تومان در محله سروش از جمله این خانه‌ها هستند. خانه‌‌های کمتر از 200 مترمربع اصفهان در بازار مسکن‌ تابستان99 پس از خانه‌های نقلی بازار بزرگی داشتند و قیمت هر مترمربع از آن‌ها بین 10 تا 16 میلیون‌ تومان بود. به دلیل سن زیاد قیمت‌ آن‌ها با آپارتمان‌های هر محله اختلاف چندانی نداشت؛ ولی تقاضای زیادی نداشتند؛ زیرا با این بودجه‌ امکان خرید یک آپارتمان بزرگ‌تر و نوساز در شهر اصفهان وجود دارد.

کلنگی‌های نیمه لوکس

خانه‌های لاکچری شهر اصفهان همیشه سهم زیادی از بازار مسکن تابستان داشتند؛ ولی در تابستان99 نه عرضه چندانی در این بخش اتفاق افتاد و نه تقاضایی وجود داشت. فروشندگان می‌ترسیدند مبادا پس از فروش، قیمت‌ ملک آن‌ها بالاتر برود و مشتریان قدیمی نیز یا توان پرداخت قیمت‌ جدید خانه‌های لوکس را نداشتند یا نسبت به پرداخت قیمت‌های جدید مطمئن نبودند. قیمت خانه‌‌ به‌خصوص در محله‌های لوکس و نیمه‌لوکس اصفهان به‌شدت بالا رفت، بسیاری از خانه‌ها در مناطق لوکس شهر اصفهان اصلا قیمت ندارند و به شکل مخوفی خریدوفروش می‌شوند؛ ولی امسال تقاضا برای کلنگی‌های نیمه‌‌لوکس در شهر‌ اصفهان زیاد بود، خانه‌هایی قدیمی‌ساخت در محله‌های تقریبا لـوکــس شــهـــر اصفهان که متراژ آن‌ها چندان مناسب ساختمان‌سازی نیست. نمونه‌هایی از خانه‌های نیمه‌لوکس شهر اصفهان شامل خانه‌ای 400 مترمربعی با عمر ساختی بیش از 30 سال و قیمت 16 میلیارد تومانی در محله بزرگمهر، خانه‌ای 270 مترمربعی با عمر بیش از 30 سال در محله هشت‌بهشت به قیمت 7 میلیارد تومان و خانه‌ای 180 مترمربعی دیگر در محله سعادت‌آباد با عمر بیش از 35 سال و قیمت پنج میلیارد تومانی می‌شود.

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر