باغ‌های خمینی‌شهر در معرض نابودی

مدیرکل مدیریت بحران استان اصــفهان گــفت: در بــیش از 75هــزار از اراضــی حاصــلخــیز، کشت انجام نشده و 350 هزار اصله درخت حاشیه زاینده‌رود که عمر آن‌ها به هفتاد سال می‌رسد، در حال خشک‌شدن است. منصور شیشه‌فروش در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان خمینی‌شهر اظهار کرد: ستاد پیشگیری و پاسخ به بحران‌ها، وظیفه پیشگیری از وقوع حوادث و مدیریت بحران در کشور را بر عهده دارد. او انسجام و برنامه ریزی در بحران‌ها را حائز اهمیت برشمرد و افزود: دستگاه‌های شهرستان باید با تمام ظرفیت چه از نظر نیروی انسانی، چه منابع  در مدیریت بحران حضور داشته و اقدامات لازم را انجام دهند.

تاریخ انتشار: 10:20 - دوشنبه 1400/03/17
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

شیشه‌فروش در خصوص بروز بحران‌ها و پیشگیری آن‌ها گفت:  طبق پژوهش‌ها، تاکنون 47مورد بحران در استان و 41 مورد در شهرستان خمینی‌شهر قابل وقوع است. او ادامه داد: کنترل بحران در یک منطقه مسئله مهمی ‌است و لازم است بعد از وقوع یک بحران تمام چالش‌های آن مستندسازی شود و مسئولان دستگاه‌ها در  زمینه‌های کنترل و پیشگیری و رفع بحران تجربیات خود را برای آینده به ثبت برسانند.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران با اشاره به اینکه امسال پنجاه‌درصد در شرق و شمال استان و در
 سرشاخه‌ها بیش از چهل درصد و در این منطقه بیش از سی‌و‌شش درصد کاهش بارندگی را شاهد بودیم گفت: حجم سد زاینده‌رود و سدهای دیگر مانند گلپایگان،  تیران و کرون و سمیرم نسبت به بلند مدت پنجاه درصد کاهش داشته است و بحران خشک‌سالی باید مانند کرونا مورد اهمیت باشد و برای حل آن تلاش کرد.
او توضیح داد: از وزارت نیرو انتظار می‌رود همان‌گونه که دریاچه ارومیه را احیا کرد ، برای انتقال آب به حوزه زاینده‌رود و احیای تالاب گاو خونی و زاینده رود طرح و برنامه‌ریزی داشته باشد. شــیـــشه‌فـــروش‌ از حـــمایــت‌هـــای موردنیاز جهت تأمین آب شهرستان برای آبیاری باغ‌های کشاورزی خبرداد و گفت: باید از خشک‌شدن 37هزار هکتار باغی که در شهرستان وجود دارد، جــلوگیری به عمل آورد. همچنین به دلیل خشکی هوا و وزش باد،کشاورزان شاخه‌های خشک را هرس و باغ‌های خود را از وجود علف‌های خشک پاک‌سازی کنند.
او خاطر‌نشان کرد: بحران آب شهرستان  باید با دستور ستاد بحران مرتفع شود. علیرضا بصیری، فرماندار شهرستان خمینی‌شهر نیز در این جلسه اظهار کرد: از موضوع‌های مهم استان و شهرستان، کمبود آب جهت آبیاری باغ‌های کشاورزی
 است. او ضمن بیان این‌ مطلب که کشاورزان از وضعیت بارندگی آگاه هستند، افزود: امرار معاش کشاورزان از راه باغداری و محصولات کشاورزی تأمین می‌شود که با مشکل کمبود آب، کشاورز نگران از‌بین‌رفتن درختان میوه است و می‌طلبد که اداره جهاد و کشاورزی در مورد این‌ معضل راه‌حلی بیابند.
بصیری از کاهش کشت برنج خبرداد و گفت: سال گذشته 170هکتار برنج به زیر کشت رفت که امسال به 30 هکتار رسیده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    فرشته قدیری

برچسب‌های خبر