بیت‌کوین مهمان بازار مسکن اصفهان

بیت‌کوین، پادشاه کریپتو‌کارنسی سال پر‌ هیجانی را پشت سر می‌گذارد. با شروع سال 2021 بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان مانند تسلا فروش محصول در مقابل بیت‌کوین را پذیرفتند و سپس این ارز‌ دیجیتال وارد شبکه‌های پرداخت مالی مانند پی‌بال و اپل‌پی شد. معامله با بیت‌کوین به بازار خودرو‌های سوپر‌ لاکچری ایران رسید و بعد از آن تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد تعدادی از خانم‌ها به جای طلا، بیت‌کوین را به جای مهریه در نظر گرفته‌اند. صحت این تصاویر تأیید نشد، ولی آگهی‌های فروش در بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد بخشی از مالکان متقاضی معامله ملک با ارز‌های دیجیتال هستند!

تاریخ انتشار: 09:32 - شنبه 1400/03/29
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

اتریوم، کاردانو، بایننس کوین و به خصوص بیت‌کوین وارد آگهی‌‌های فروش ملک در شهر اصفهان شد و اگر‌چه هنوز تعداد بالایی ندارد، فعالان بازار به خصوص واسطه‌ها عقیده دارند به زودی بخش زیادی از بازار مسکن اصفهان به سلطه ارز‌های دیجیتال در‌می‌آید.

معامله با ارز‌های دیجیتال

«تهاتر با ارز دیجیتال» این عبارت در بازار بهاری مسکن اصفهان بار‌ها در آگهی‌های فروش دیده شد. فروشندگان این املاک راضی‌اند به صورت توافقی بخشی یا تمام مبلغ ملک را ارز‌ دیجیتال به‌خصوص بیت‌کوین دریافت کنند. هاشمی مالک آپارتمانی 200 مترمربعی در محله غرضی یکی از این فروشندگان است. او در این‌باره می‌گوید:«بیت‌کوین، اتریوم، بایننس‌کوین، کاردانو و هر ارز دیجیتالی که در صرافی بایننس لیست باشد را با ملک معاوضه می‌کنم، خریدار باید ارز را به آدرس کیف پول من ارسال کند و وقتی تراکنش انجام شد، قول‌نامه را امضا می‌کنم»  بررسی میدانی آگهی‌های معامله با ارز‌های دیجیتال نشان می‌دهد درصد بالایی از آن‌ها مربوط به املاک گران‌قیمت‌ شهر است.
خانه کلنگی، زمین، آپارتمان لوکس و سایر املاک گران‌ شهر با متوسط قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان به تعداد بیشتری پیشنهاد معامله با ارز‌های دیجیتال را دارند.

سختی‌ معامله با ارز دیجیتال

آیا معامله با ارز‌های دیجیتال قانونی است؟ یکی از واسطه‌های محله آپادانا در این‌باره گفت:«هنوز قانون مشخصی در این‌باره نداریم، ولی خریدار و فروشنده یک قول‌نامه بین هم می‌نویسند که شرایط انتقال با ارز دیجیتال روشن باشد و سپس برای قانونی‌شدن یک قول‌نامه دیگر تنظیم می‌شوند؛ در قول‌نامه دوم مبالغ به ریال درج می‌شود و برای استفاده در دفتر اسناد رسمی و… است.» یکی از مالکان نیز در مورد معامله با ارز‌های دیجیتال به اصفهان زیبا گفت تهاتر به صورت غیر‌رسمی انجام می‌شود ولی برای رفع موانع قانونی از قول‌نامه صوری دوم استفاده می‌کنند.

دور‌زدن مالیات با ارز دیجیتال

واسطه‌ها موافق معامله با ارز دیجیتال هستند و بیت‌کوین را مشکل‌گشای بزرگ بازار مسکن می‌دانند. فروزان یکی از واسطه‌های بازار مسکن دراین‌باره می‌گوید:«خانه‌ای سه میلیارد می‌ارزد، برای انتقال سه میلیارد از خریدار به فروشنده دردسر داریم، حتی اگر چک بدهند به سختی پاس می‌شود.» براساس آخرین قانون بانک مرکزی چک‌های بالاتر از 200میلیون تومان نیاز به ارائه قول‌نامه دارد.
 فروزان ادامه داد:«دارایی هم از هر مرحله از معامله مالیات می‌خواهد، ولی خریدار بیت‌کوین یا هر ارز دیگری را به کیف پول فروشنده انتقال می‌دهد. فقط ده دقیقه زمان لازم است، فروشنده پول را خرد خرد نقد ‌کند تا اداره دارایی شک نداشته باشد و معامله بدون دردسر تمام می‌شود.» معاملات غیر‌رسمی و فرار‌های مالیاتی یکی از بزرگ‌ترین انتقادات به بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال است و امروز استفاده از این معاملات در بازار مسکن اصفهان اگر‌چه سرعت معامله را بالا می‌برد، نهاد‌های نظارتی مانند سازمان امور مالیاتی به راحتی دور زده می‌شوند. تراکنش‌ها در شبکه‌ بلاک‌چین بدون واسطه انجام می‌شود و این مسئله فعالان بازار به ویژه دلال‌ها را برای معامله با ارز دیجیتال علاقه‌مند‌ کرده‌است.
نوروزانی یکی از فعالان با‌سابقه بازار مسکن در این‌باره می‌گوید:«برای انتقال پول دردسر داشتیم، چند روز زمان می‌برد و این وسط گاهی معامله کنسل می‌شد؛ ولی حالا خریدار چند دقیقه‌ای پول فروشنده را می‌دهد.» واسطه‌ها در بازار مسکن طی سال‌های گذشته همیشه تلاش می‌کردند تا با روش‌های مختلفی سازمان امور مالیات و دارایی را دور بزنند و برای این هدف روش‌‌هایی مانند قول‌نامه ‌صوری و انتقال از چند حساب به چند حساب را امتحان کردند، ولی هیچ‌کدام به اندازه ارز‌های دیجیتال مشکل‌گشا نشد. نوروزانی دراین‌باره می‌گوید:«دلالی را دیدم که می‌گفت خانه‌ای 20 میلیاردی با اتریوم معامله کرده‌اند و یک هزاری مالیات نداده‌اند، در حالی که اگر می‌خواستند با روش‌های معمولی معامله کنند، باید بیش از 20 میلیون تومان مالیات می‌دادند.» واسطه‌ها پیش‌بینی می‌کنند تهاتر ملک با ارز‌های دیجیتال طی ماه‌های آینده مورد توجه خریداران و فروشندگان بیشتری قرار بگیرد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    عصمت اعرابی

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط