بیم و امید افزایش زمان معاملات

«اوضاع بورس خوب است و مردم هم استقبال خوبی داشته‌اند؛ البته پول‌های خرد مردم جریانی متفاوت از نقدینگی را فراهم کرده و به توسعه طرح‌های کشور هم کمک می‌کند.» این آخرین نظر مدیرعامل بورس تهران درباره وضعیت بازار سرمایه است. شاخص‌کل اکنون بالای دو میلیون واحد قرار دارد و پر بیراه نیست که وضعیت بورس را خوب توصیف کنیم؛ اما برخی اتفاق‌ها ممکن است رخ دهد که حال بورس را دگرگون کند. 

تاریخ انتشار: 22:09 - یکشنبه 1399/05/19
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image
شاخص کل بورس که نماگری از وضعیت کلی بازار سرمایه است، از ابتدای سال که حدود 512 هزار واحد بود تا بدین جا یک نفس بالا آمده است. اگرچه فرازونشیب‌هایی هم در این مسیر وجود داشته اما آن‌هایی که ابتدای سال پورتفوی مناسبی داشته و تا اینجا سهام‌دار باقی‌مانده‌اند، قطعا تأیید می‌کنند که سهام‌داری بهترین گزینه سرمایه‌گذاری در بین تمام بازارهای موازی بوده است. رشد شاخص کل نه‌تنها مانند رشد قیمت دلار با اعتراض و انتقاد مواجه نمی‌شود، بلکه برگ برنده‌ای در کارنامه دولت نیز به حساب می‌آید. از یک‌سو دولت با عرضه مازاد اموالی که در اختیار دارد هم کسری بودجه خود را جبران می‌کند، هم در مسیر اصل 44 قانون اساسی گام برمی‌دارد و از سوی دیگر آن را به‌عنوان اتفاقی خجسته عنوان می‌کند. در این میان سهام‌داران نیز مهم‌ترین تأییدکنندگان این اتفاق خجسته هستند. بااین‌حال عواملی وجود دارد که ممکن است لبخند را بر دهان سهام‌داران خشک کند!

ریسک همیشگی هسته

در بازارهای مالی، دو نوع ریسک وجود دارد که هر یک به مؤلفه‌های مختلفی بازمی‌گردد. ریسک مؤلفه‌های درونی به عـملکرد شرکت‌ها بازمی‌گردد. وضعیت صورت‌های مالی، تولید، فروش، درآمدها، هزینه‌های ثابت و متغیر، نرخ مواد اولیه و محصولات، مالیات، طرح‌های توسعه و… ازجمله عواملی هستند که فقط روی همان شرکت یا زیرمجموعه‌های آن تأثیر می‌گذارد؛ اما فارغ از این موضوع‌ها، چالش تحریم‌های اقتصادی، بوروکراسی، قوانین دست‌و‌پاگیر، سیاست‌های انقباضی یا انبساطی بانک مرکزی، حمایت‌های دولت و… ازجمله عواملی هستند که نه‌فقط بر یک شرکت بلکه یک گروه بورسی یا کل بازار سرمایه را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ اما در شرایطی که بیش از دو سال از سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی می‌گذرد و در شرایط اقتصادی دولت هم اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ نداده است، سامانه‌های معاملاتی مهم‌ترین ریسک سرمایه‌گذاران شده است. چالش خاموش شدن هسته معاملات یا ازکارافتادن آن حتی برای یک ساعت، می‌تواند بر کل بازار سرمایه تأثیر بلندمدت داشته و اعتمادی که به‌سختی حاصل شده است، در چشم‌به‌هم زدنی از دست برود.

راهکارهای سازمان بورس

حالا روشی که مسئولان سازمان بورس اتخاذ کرده‌اند، در افزایش ساعات و دو هسته‌ای شدن معاملات خلاصه می‌شود. به گفته علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران، از هفته جاری عمده معاملات گروه‌ها از ساعت 8:30 تا 11 و گروه صنایع بزرگ از ساعت 11 تا 15 انجام می‌شود. از سوی دیگر با کاهش مشکلات هسته اصلی معاملات، یکی از اقدامات بورس تهران، به‌کارگیری سامانه معاملاتی برای بورس است که تا دو ماه آینده، دو موتور جداگانه ایجاد می‌شود؛ اما در بُعد کلان ایجاد سامانه معاملات ملی یا خرید هسته معاملاتی از دیگر کشورها در دستور کار قرار گرفته است. با این حساب در این هفته باید منتظر افزایش رسمی ساعات معاملات باشیم. در گذشته تمامی معاملات از ساعت 9 تا 12:30 دقیقه انجام می‌شد، اما در این چند ماه و با افزایش چشمگیر سفارش‌ها، معاملات برخی نمادها تا ساعت 16 به‌طول می‌انجامید و حتی سفارش‌گیری عرضه‌اولیه‌ها تا ساعت 17 ادامه داشت. درنتیجه افزایش ساعت معاملات را نمی‌توان مسئله‌ای جدید دانست، این اتفاقی است که به‌طور غیررسمی چند ماهی است در حال انجام است! افزایش ساعات معاملات اما برای کارمندان جذاب خواهد بود؛ چراکه حالا می‌توانند ضمن انجام فعالیت‌های عادی روزانه، از صبح تا عصر پای معاملات بورس هم باشند!

جریان روان معاملات؛ خواسته همه

از هم‌اکنون نمی‌توان ادعا کرد دوبخشی‌شدن زمان معاملات تأثیر مثبتی بر بازار سرمایه دارد، اما هر اتفاقی که منجر به روان شدن جریان معاملات شده و از ایجاد استثنا یا پررنگ‌کردن نام برخی نمادها جلوگیری کند، می‌تواند هم به بازار سرمایه برای رشد و توسعه بیشتر کمک کند، هم دست دولت را برای ادامه عرضه‌ها باز بگذارد.
 

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    میلاد آرام

برچسب‌های خبر