تثبیت نرخ دلار در کانال 20 هزارتومانی

تعارف را باید کنار گذاشت. دلار حالا در بازار بیش از 20هزار تومان قیمت دارد. برای درک بهتر این موضوع تصور کنید یک میلیارد تومان کمتر از 50 هزار دلار ارزش دارد و حقوق یک کارگر با تمام سنوات و بن‌ها کمی بیش از 100دلار می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی هم دوشنبه‌شب اگرچه گرانی دلار را […]

تاریخ انتشار: 12:17 - چهارشنبه 1399/04/4
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

تعارف را باید کنار گذاشت. دلار حالا در بازار بیش از 20هزار تومان قیمت دارد. برای درک بهتر این موضوع تصور کنید یک میلیارد تومان کمتر از 50 هزار دلار ارزش دارد و حقوق یک کارگر با تمام سنوات و بن‌ها کمی بیش از 100دلار می‌شود. رئیس‌کل بانک مرکزی هم دوشنبه‌شب اگرچه گرانی دلار را «شوک ارزی» اعلام کرد، اما از این هم گفت که برنامه‌ای برای ارزپاشی ندارد. عبدالناصر همتی اعتقاد داشت این افزایش قیمت موقتی است؛ چراکه ارز در سامانه نیما حدود 16 هزار تومان مبادله می‌شود و تنها در صورتی بانک مرکزی در بازار مداخله خواهد کرد که بیم آن برود افزایش قیمت دلار در بلندمدت ادامه داشته باشد.

شاید روند افزایشی قیمت دلار موقتی باشد و تب آن در کوتاه‌مدت بخوابد، اما دیگر قبح دلار 20 هزارتومانی ریخته است. آن‌هایی که فروردین 97 برای خرید دلار پنج‌تا شش هزارتومانی جلوی صرافی‌ها صف بسته بودند، از این می‌ترسیدند که ارزش دارایی‌هایشان کم و کمتر شود. آن‌هایی هم که مهر 97 دلار 19 هزارتومانی را روی هوا می‌بردند، عمدتا نوسان‌گیر نبودند و همان مردمی بودند که از کاهش تصاعدی قدرت خریدشان واهمه داشتند. آن‌هایی هم که این روزها در بازار ارز در حال تبدیل ریال به دلار و یورو هستند، همان دیدگاه را دارند. دیدگاهی که به آن‌ها آینده ترسناک‌تری را نشان می‌دهد. آینده‌ای که افزایش چند ده‌درصدی حقوق و چند برابر شدن بن‌ها نیز نمی‌تواند جواب‌گوی کاهش قدرت خریدشان باشد.

مسئولان اما از دو سال پیش تابه‌حال همواره به مردم توصیه کردند که دلار نخرند. چه مهر 97 که دلار 19 هزار تومان بود، چه در ماه‌های گذشته که دلار در مرز 13 هزار تومان بالا و پایین می‌رفت. آن زمان که شاخص بورس قله‌های جدید فتح می‌کرد، مسئولان از این می‌گفتند که بازار سرمایه راه درست را در پیش گرفته است و ازقضا اقتصاد کشور باید به‌جای بانک‌محور‌بودن به سمت بورس‌محور بودن سوق پیدا کند. اما این روزها که بازار ارز افسارگسیخته حرکت می‌کند و پرواز دسته‌جمعی مظنه‌ها در بازار مسکن، خودرو، طلا و… را در پی داشته است، کسی از این نمی‌گوید که بازار ارز باید بالا می‌رفت یا نه؟ مسئولان دولتی نیز همواره از این گفته‌اند که حال ذخایر ارزی خوب است. شاید واقعا ذخایر ارزی پر باشد و اقتصاد ایران برای روزهای سخت‌تر نیز آماده به رزم باشد، اما درهرحال مردمی که تورم را نه با آمار بانک مرکزی و مرکز آمار بلکه با قیمت میوه و لبنیات برآورد می‌کنند، حالا نیز اعتقاد دارند اوضاع بازار ارز در هفته آتی بدتر خواهد شد. حس شهودی مردم این روزها کاری به صحبت مسئولان ندارد و روند بازارها را دنبال می‌کند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    امیرحسین واعظ

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط