تجارت «مواد» در پوشش ضایعات

سردار محمدرضا میرحیدری، فرمانده انتظامی استان اصفهان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به دلیل کمبود نیرو در مرکز فوریت‌های پلیس 110 در سال‌های گذشته از کمک سربازان استفاده می‌شد، افزود: امسال تعداد نیروی لازم از طریق مرکز تأمین شد و درحال حاضر برای همه فعالیت‌های 110 از عناصر کادری استفاده می‌شود. این موضوع باعث افزایش کیفیت کار پلیس و همچنین پیگیری موثرتر و سریع‌تر مطالبات مردم خواهد شد؛ به همین دلیل نیز نوید می‌دهم که شاهد عملکرد بهتری در این مرکز باشیم.

تاریخ انتشار: 03:39 - یکشنبه 1401/03/22
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
no image
فرمانده انتظامی استان اصفهان در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه 923هزار و 318 مورد تماس با پلیس 110 در امسال ثبت شده است، تصریح کرد: این تماس‌ها نشان‌دهنده رشد 6 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه است. 19درصد از تماس‌ها نیز به دلیل بهره‌گیری از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های پلیس 110 است؛ البته تماس‌های غیرمرتبط با پلیس110 نیز بسیار است.میرحیدری در ادامه با اشاره به کاهش اشغالی خطوط 110 بیان کرد: درگیری‌ها 19 درصد، تصادفات 16 درصد، سرقت 11 درصد، مزاحمت 8 درصد، مواد مخدر 3 درصد، جرائم سایبری 1 درصد، جرائم اقتصادی 1 درصد و سایر نیز 42 درصد از تماس‌ها مرکز فوریت‌های پلیس را تشکیل می‌دهد. فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه در سال گذشته میزان سرقت‌ها 9 درصد کاهش داشته است، افزود: عمده سرقت‌ها به سرقت‌های خرد اختصاص دارد. او با اشاره به عدم ساماندهی ضایعات‌فروشی‌ها از سوی دستگاه‌های مربوطه، بیان کرد: معلوم نیست چه مافیایی پشت پرده این ضایعات‌فروشی‌هاست که مثل قارچ در مناطق حاشیه‌ای شهر قرار دارند و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. این ضایعات‌فروشی‌ها به عنوان طلای کثیف مورد توجه افراد سود جو قرار گرفته‌اند. درحالی‌که این ضایعات فروشی‌ها باعث خدشه‌دار کردن سیمای شهری می‌شوند و فرصت را برای سارقان مهیا می‌کنند. فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه سرقت از امکان با کاهش 5 درصدی روبه‌رو بوده است، افزود: برخی از ضایعات‌فروشی‌های غیرمجاز به شغل دومی برای خرده‌فروشان مواد مخدر تبدیل شده است؛ چرا که این ضایعاتی‌ها هم از طریق خرید و فروش مواد مخدر سود خوبی به دست می‌آورند و هم اینکه معتادان را به سرقت وادار می‌کنند. او با اشاره به اینکه راحت‌ترین نوع سرقت، سرقت از اماکن است، بیان کرد: سرقت از اماکن نیز با کاهش 17‌درصدی روبه رو بوده است؛ درحالی‌که سرقت از منازل تنها با کاهش 3 درصدی روبه‌رو بوده است. سرقت از منازل بیشتر توسط سارقان در حال حرکت انجام می‌شود. آخرین باند این سارقان در حال حرکت نیز هفته گذشته منهدم شد. این باند نزدیک به 20 روز در استان اصفهان فعالیت کرده است و حدود 12 مورد سرقت داشته است. تفاوت این سرقت‌ها با سرقت‌های دیگر این است که سرقت‌ها به صورت مسلحانه انجام می‌شوند و سرکرده‌های آن‌ها دارای سابقه هستند.به گفته میرحیدری، سرقت از اتومبیل 5درصد، احشام 15 درصد، موتور سیکلت 6درصد و کیف‌قاپی 5 درصد کاهش داشته است. همچنین تجاوز به عنف 40 درصد، جعل 31 درصد، کلاهبرداری 9 درصد کاهش داشته است؛ اما به طور کلی جرائم 23 درصد افزایش داشته‌اند.
افزایش جرائم سایبری در اصفهان
او با اشاره به روند افزایشی جرائم سایبری افزود: در این حوزه نیاز به فرهنگ‌سازی داریم؛ البته برخی از جرائم سایبری مثل کلاهبرداری 36 درصد، مزاحمت اینترنتی 11 درصد و انتشار فیلم‌های خانوادگی 36درصد و برداشت‌های غیرمجاز 103درصد کاهش یافته است.فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به رشد شناسایی و رصد و تشکیل پرونده قضایی 30 درصد عملکرد همکارانش بیان کرد: چهار طرح عملیاتی در 80 روز گذشته اجرایی شده و 465 مورد سایت مجرمانه که به تشویش اذهان عمومی می‌پرداختند، مسدود شده است. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش مبارزه با مفسدان اقتصادی و قاچاق کالا را از جمله وظایف پلیس دانست و گفت: تعداد پرونده‌های تشکیل شده ۹۷۰ درصد رشد داشته است. در این راستا ۳۷۲ پرونده تشکیل شده و ارزش ریالی پرونده‌ها ۶ هزار و ۶۹۸ میلیارد ریال بوده است. همچنین ۲۰۴ خودرو توقیف و ۳۷۰ نفر دستگیر شده‌اند. عمده پرونده‌ها نیز مربوط به کالاهای اساسی بوده است. میرحیدری در ادامه از توقیف ۳۶۰ خودروی شوتی نیز خبر داد و گفت: به رانندگان خودروهای شوتی هشدار می‌دهیم به اصفهان نیایند که برخورد سختی با آن‌ها خواهد شد؛ چرا که ورودی‌های استان را هوشمند کرده و از بدو ورود به استان خودروهای شوتی را رصد خواهیم کرد.فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به ممنوعیت کشت خشاش در افغانستان، بیان کرد: طی ۸۰ روز گذشته ۵۶ درصد کاهش کشفیات مواد مخدر داشته‌ایم، جمع‌آوری مــعتادان ۲ درصد افـزایش، برخورد با خرده فروشان مواد مخدر ۴ درصد کاهش داشته است. تولید خشخاش و تریاک در افغانستان جای خود را به تولید مواد مخدر صنعتی داده است و باید خانواده‌ها هوشیار باشند.میرحیدری در بخش دیگری از سخنانش گفت: مرکز نگهداری معتادان متجاهر هنوز در اصفهان افتتاح نشده است؛ درحالی که چندسالی است اعلام کرده‌اند مرکز جدیدی افتتاح می‌شود، ولی هنوز این اتفاق نیفتاده و متأسفانه عدم فعالیت مراکز ماده ۱۶ در استان باعث این مسئله شده است و تاوان آن را مردم می‌دهند. به گفته او، چنانچه این مرکز راه اندازی شود، پلیس آمادگی دارد ظرف ۴۸ ساعت تمام معتادان متجاهر را جمع آوری کند و تحویل دهد.
کاهش متوفیان ناشی از تصادفات
فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به کاهش 4 درصدی متوفیان ناشی از تصادفات، بیان کرد: وضعیت جاده‌ها چندان مطلوب نیست و دولت اعتبارات لازم برای اصفهان در این زمینه را فراهم نکرده است. او با اشاره به اینکه در بحث تردد کامیون‌ها و ترانزیت کالا اصفهان رتبه اول کشوری را داراست، بیان کرد: در 80 روز اول سال، آمار متوفیان در صحنه تصادفات 36 درصد در درون شهر و 16 درصد بیرون از شهر کاهش یافته است.آن‌طور که او گفت: تعداد متوفیان در سفرهای برون‌شهری در سال گذشته 138 نفر و در سال جاری 116 نفر و سفرهای درون شهری تعداد متوفیان سال گذشته 92 نفر و امسال 59 نفر بوده‌اند که روند کاهش داشته است.  او در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص آمار قتل در استان اصفهان اظهار داشت: در سال جاری ۱۱۱درصد افزایش کشفیات قتل را داشته‌ایم. فرمانده انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: در سال گذشته شاهد کاهش یک درصدی وقوع قتل بوده‌ایم، در سال جاری دو مورد قتل خانوادگی داشته‌ایم که پرونده آن‌ها در دست بررسی است. فرمانده انتظامی استان در پاسخ به ایسنا درباره قتل در خیابان گلستان گفت: بیشتر مشکلات ما در شهر اصفهان ناشی از عوامل بیرونی است و وقتی پرونده‌ها را می‌بینیم، مهاجر یا اتباع هستند. این حادثه نیز درگیری دو گروه اراذل و اوباش بوده است که منتج به کشته‌شدن یکی از آن‌ها شد و برخی از آن‌ها متواری شده بودند. پلیس چند نفر را در صحنه دستگیر کرد و تا صبح چند نفر دیگر را دستگیر و هر دو گروه کامل دستگیر شدند. او تأکید کرد: ما انتظار برخورد سخت با اراذل و اوباش را از دستگاه قضایی داریم تا هیمنه آن‌ها را بشکنیم. از مردم هم می‌خواهیم پلیس را در جریان حضور این اراذل و اوباش پوشالی قرار دهند تا برخورد قاطع کنیم.سردار میرحیدری در پاسخ به سؤال دیگری درباره افزایش حضور اتباع افغان در اصفهان، گفت: اصفهان در موقعیت جغرافیایی قرار دارد که بسیاری از اتباع از اینجا تردد می‌کنند. ما محورها را برای ترددهای غیرقانونی ناامن کرده‌ایم و کثرت برخورد و تردد اتباع نشانگر رصد و برخورد جدی پلیس اصفهان است. او با بیان اینکه ما مصمم به حفظ حقوق مردم هستیم، به مافیایی که پشت انتقال اتباع غیرقانونی هستند هشدار داد که به زودی شناسایی و با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد. همچنین در این زمینه طی ۸۰ روز ۸۲ خودرو توقیف شده است؛ ضمن اینکه هر خودرویی حامل اتباع باشد و مجوز نداشته باشد، حداقل شش ماه توقیف می‌شود.
تعویض پلاک از درب منزل
در ادامه سرهنگ محمدرضا محمدی، رئیس پلیس راهور استان اصفهان نیز با بیان اینکه دو ماهه سال اول جاری اصفهانی‌ها نسبت به مشابه سال گذشته کمتر جریمه شده‌اند، بیان کرد: همچنین آمار توقیف خودروها نسبت به سال گذشته 7 درصد کاهش و ترخیص خودرو 10 درصد افزایش داشته است. شهروندانی که خودروی آن‌ها توقیف شده، باید برای ترخیص مراجعه کنند.محمدی در ادامه با اشاره به افزایش اعمال قانون برای جرائمی مانند معاینه فنی خودرو، سرعت غیر‌مجاز، عبور از چراغ قرمز افزود: تست هوشیاری رانندگان در دستور کار قرار گرفته است و در تخلفاتی که نیاز باشد، از رانندگان متخلف تست گرفته می‌شود. همچنین گواهی‌نامه برخی از رانندگان که دارای اختلالات روانی و بیماری اعصاب و روان هستند نیز با طل می‌شود.او با اشاره به اینکه تخلفاتی مثل ایجاد آلودگی صوتی و شیشه‌های دودی و سگ‌گردانی افزایشی بوده است، بیان کرد: برخورد با این سه تخلف هم البته افزایشی بوده است. به گفته رئیس پلیس راهور استان اصفهان، قرار است تعویض پلاک از درب منزل انجام شود. او با اشاره به اینکه 45 درصد از فوتی‌ها در تصادفات درون‌شهری موتور سواران هستند، افزود: در تابستان به دلیل گرمی هوا و عدم استفاده از کلاه ایمنی این آمار افزایش می‌یابد.آن‌طور که محمدی گفت: علت 75 درصد از تصادفات خطای انسانی است و مابقی به دلیل نقص راه و خودرو رخ می‌دهد.او اشاره به اینکه چهار هزار و ۳۰۰ دستگاه خــودرو و ۲۵‌هــزار مــوتــورسیــکلت در پارکینگ‌های نیروی انتظامی در استان اصفهان توقـیف اســت، اضافــه کرد: طرح‌های تشویقی خوبی برای ترخیص این وسایل نقلیه در نظر گرفته شده که مردم باید از این شرایط استفاده کنند.محمدی در پاسخ به سؤال «اصفهان‌زیبا» مبنی بر چرایی فعالیت رانندگان معتاد و غیرهوشیار در محورهای برون شهری، بیان کرد: بیشترین آسیب به دلیل عدم هوشیاری در حوزه ناوگان عمومی در محورهای برون‌شهری رخ می‌دهد. عدم توجه به جلو 48 درصد دلایل تصادفات برون‌شهری را ناشی می‌شود که خود این مسئله می‌تواند به دلیل مصرف مواد مخدر باشد. در همین راستا تست‌های دوره‌ای از رانندگان گرفته می‌شود. رانندگان حرفه‌ای نیز هر سه ماه باید تست اعتیاد بدهند.
 
 
 
 
 
 
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لیلا مقیمی