تحولات بزرگ در بنت به همت اصفهان

سال 98، طرح «هم‌پیوندی» کلان‌شهرها با شهرهای استان سیستان و بلوچستان در سی‌وهشتمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلان‌شهرها به تصویب رسید و شهرداری اصفهان در این زمینه پیشگام شد. شهردار اصفهان شخصا به شهرهای درگیر سیل استان سیستان و بلوچستان سفر کرد و در نامه‌ای خطاب به رئیس مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران پیشنهاد داد مجمع کلان‌شهرها با تشکیل کارگروهی ویژه برای انجام فعالیت‌های لازم در این منطقه در سه سطح کوتاه، میان‌مدت و بلندمدت وارد عمل شوند. انجام اقداماتی هـمـچـون ایــجـاد فــرهـنـگ‌ســراهــا، مراکز تفریحی و مراکز کارآفرینی، بازسازی خسارت‌های تحمیلی به امکانات زیرساختی ازجمله معابر و خطوط مواصلاتی و اقدامات اصلاحی برای ایجاد پل‌ها و… همکاری در بخش‌های دیگری مانند برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی ازجمله اقدامات موردنظر در طرح هم‌پیوندی اســـت و ســاخـت بیمارستان توسط اصفهانی‌ها یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در شهر بنت انجام شده است.

تاریخ انتشار: 07:47 - پنجشنبه 1400/02/30
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
no image

چند روزی است شهردار اصفهان با برخی از مدیران ارشد شهری به شهر بنت سفر کرده است تا در جریان وضعیت مردم این شهر و اقدامات انجام‌شده از سوی اصفهان قرار بگیرد. پس از بازدید شهردار و مدیران ارشد شهرداری اصفهان از شهر بنت، جلسه مشترک مدیران شهری اصفهان و بنت در شهرداری زاهدان برگزار شد. به گزارش ایمنا، شهردار اصفهان در این جـلـســـه گـفـت: حمایت‌های جمع خیراندیشی را که از اصفهان و فاصله زیاد در قالب یک انجمن پا به عرصه خدمت‌رسانی مردم سیستان و بلوچستان گذاشته‌اند، می‌توان در قالب یک مدل تعریف کرد که برای تمام علاقه‌مندان به فعالیت‌های خیرخواهانه الگو باشد. به گفته قدرت‌اله نوروزی، جلسه‌ای برای بررسی موضوع‌های مربوط به شهر بنت تشکیل شد و دو جلسه‌ای هم که با استاندار و فرمانده سپاه استان برگزار شد، امیدوارکننده بود؛ چراکه سبقه نگاه آن‌ها فرهنگی و اجتماعی و تلاش مسئولان استان در جهت تأمین نیاز مردم منطقه و حفظ کرامت انسانی آن‌هاست. او تصریح کرد: مسئولان شهر بنت باید تأکیدهای جلسات را به‌طورجدی پیگیری کنند و انجمن خیران را توانمند کرده و شرایط را فراهم کنند که انجمن از تمام توان خود برای ارائه خدمات استفاده کند.
شهردار اصفهان با اشاره به احداث بیمارستان در شهر بنت ابراز امیدواری کرد مواردی که باید دستگاه‌های خدماتی در جابه‌جایی تأسیسات مربوط به زمین احداث بیمارستان شهر بنت انجام دهند هرچه سریع‌تر پیگیری و اجرایی شود.
شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: اگر این بیمارستان راه‌اندازی شود منشأ خیرات زیادی برای شهر خواهد بود؛ زیرا رفت‌وآمدها بیشتر خواهد شد که لازمه آن ارتقای راه‌های ارتباطی به بنت است. تأسیسات توسعه می‌یابد و کسب‌وکارها و کارآفرینی رونق پیدا می‌کند.
نوروزی با تأکید بر اینکه یقین دارم اگر این مسیر به‌خوبی مدیریت شود هرروز شاهد بارش خیرات در این شهر خواهیم بود، خطاب به مردم شهر بنت گفت: باآنکه این دوره مدیریت شهری اصفهان رو به اتمام است، اما همه در کنار شما هستیم و اقداماتی که ذره‌ذره از سوی مدیریت شهری اصفهان انجام می‌شود، هم‌افزایی بزرگی را در شهر بنت شکل خواهد داد. او اضافه کرد: کارهای بزرگ همیشه از حمایت حکومتی برخوردار نیستند، بلکه گاهی حرکت مردم و خیران باعث شکوفایی یک اقدام مثبت می‌شود.

کمک شهرداری اصفهان برای تعمیر ماشین‌آلات شهرداری بنت

شهردار بنت با بیان اینکه در حوزه ماشین‌آلات عقب‌ماندگی داریم، گفت: قرار است ماشین‌آلات برای تعمیر به اصفهان فرستاده شود تا بزرگ‌ترین دغدغه شهرداری به‌زودی پاسخ داده شود. یعقوب درزاده با ابلاغ سلام گرم و صمیمانه مردم بنت به مردم اصفهان، اظهار کرد: بنت یکی از کانون‌های اصلی سیل سال ۹۸ سیستان و بلوچستان بود که اصـفـهـانــی‌هــــا کـمک‌رسانی نوع‌دوستانه‌ای در این زمینه داشته و اقدامات زیربنایی مانند طرح راه‌اندازی بیمارستان ۳۲ تختخوابی را در این شهر پیشنهاد دادند. او افزود: اگرچه سیل سال ۹۸ سبب زحمت برای مردم شد، اما این فرصت را ایجاد کرد که بنت بیش از گذشته دیده‌شده، آثار خود را در آینده نشان داده و باعث رشد شهر و منطقه بنت شود.
شهردار بنت تصریح کرد: این شهر ۶,۵ هزار نفر جمعیت، ۳۰۶ هکتار مساحت و قدمتی قابل تخمین تا قبل از اسلام دارد که از ۲۰ سال پیش دارای شهرداری شده است، اما اغلب مردم این شهر از اقشار ضعیف بوده، بنابراین شهرداری درآمد پایداری ندارد و متکی به منابع مالی دولتی
است. درزاده با بیان اینکه شهرداری در حوزه ماشین‌آلات عقب‌ماندگی زیادی دارد و افزایش هزینه‌ها و ثابت ماندن درآمدها، مشکلاتی جدی برای شهرداری این شهر به وجود آورده است، ادامه داد: با رایزنی که شد، قرار است ماشین‌آلات برای تعمیر به اصفهان فرستاده شود تا بزرگ‌ترین دغدغه شهرداری به‌زودی پاسخ داده شود. او از شهردار اصفهان درخواست کرد که متخصصان شهرسازی این شهر را برای مشاوره در خصوص ایجاد المان و مبلمان شهری در بنت، به این شهر دعوت کند.

طرح هم‌پیوندی بنت و اصفهان تداوم یابد

رئیس شورای شهر بنت نیز در این نشست اظهار کرد: امیدواریم طرح هم‌پیوندی پس‌ازاین نیز تداوم داشته و به‌صورت مکتوب درآید تا ارتباط شهر بنت با کلان‌شهر اصفهان همچنان ادامه یابد. احمد فولادزهی افزود: با افزایش تعامل میان اصفهان و بنت، محبت و دوستی میان مردم هر دو شهر ماندگار خواهد ماند.

ایجاد فصل جدید در مدیریت شهرها

بخشدار بنت نیز در این نشست با بیان اینکه تا شب گذشته مردم بنت منتظر بودند تا با مدیران شهری و بانیان خیر برای توسعه شهر خود دیدار داشته باشند، گفت: درنتیجه طرح هم‌پیوندی، تحولات خوبی شکل گرفته و شهر بنت در کانون توجه‌ها آمده است که امیدواریم اقدامات پس از طرح هم‌پیوندی موجب حل مشکلات حوضه آبی منطقه بنت هم بشود. احسان رئیسی اضافه کرد: اگر کمک‌ها در چهارچوب‌های مدیریتی محدود می‌شد قطعا این ثمرات برای بنت به دست نمی‌آمد؛ این دستاوردها درنتیجه ایجاد فصل جدید و ابتکاری نو در حوزه کاری مدیریت شهرهاست.

ساخت بیمارستان در بنت منشأ اتفاق‌های بزرگ است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ساخت بیمارستان توسط انجمن خیران اصفهان در شهر بنت، جامعه هدف ۳۰ هزارنفری دارد که درنتیجه آن چند اتفاق بزرگ در این شهر رخ می‌دهد.
احمدعلی موهبتی هم در دیــــدار با مدیران شهری اصفهان با بـیــان اینکه اگر اصفهان را نصف‌جــهـان می‌دانند به‌واسطه نقش‌آفرینـی در فرهنگ جهان است، اظهار کرد: در طول سالیان انقلاب به‌ویژه در زمـــان دفاع مقدس، اقدامات بـی‌بـدیـــل اهالی اصفهان زبانزد بوده و موجب بــقــــای جـمـهـوری اســـلامـــی شــــــده است.
او افزود: علم و دانش و تولید و اقتصاد اصفهان سبب عزت‌آفرینی برای کشور بوده و اصفهانی‌ها در تمام عرصه‌های توسعه نقش قابل‌توجهی داشته‌اند. استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تاریخ استان سیستان و بلوچستان نیز نقش‌آفرینی تعداد زیادی از اهالی اصفهان را به چشم دیده و این افراد زیرساخت‌های استان را ایجاد کردند. جهش قابل‌توجه عمرانی و توسعه فرهنگی سیستان و بلوچستان به دست استانداران اهل اصفهان رقم خورده است.
موهبتی ادامه داد: در سیل سال ۹۸ خیران زیادی از شهرهای کشور برای کمک به مردم استان ما حضور یافتند که اغلب منقطع شد؛ اما ازآنجا ‌که همواره در اصفهان حرکتی نو انجام می‌شود، قرار شد با هم‌پیوندی، میان اصفهان و یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان همراهی‌ها استمرار
یابد. او افزود: شهرداری‌های مشهد و تهران کمک‌های زیادی به شهرهای سیل‌زده استان کردند که از تمام آن‌ها تقدیر می‌کنیم؛ چون ازلحاظ قانونی وظیفه آن‌ها نبوده است، اما اقدامی که توسط شهرداری اصفهان صورت گرفت، در جلب‌توجه مسئولان کشوری به شهرهای محروم سیستان و بلوچستان اثرگذار بوده و یقینا ذهن آن‌ها را به توسعه استان درگیر می‌کند.

تشکر و قدردانی از مردم اصفهان

اســتـانـدار ســیـســتــان و بـــلـــوچــسـتــان خاطرنشان کرد: تعامل میان اصفهان و شــهــرهـــای ســیـسـتــان‌وبـلوچــسـتــان پیوندی را ایجاد می‌کند که به‌موجب آن مردم استان، دیگر احساس نکنند شهروند درجه‌دو و سه هستند؛ لذا از کسانی که این طبع بلند را داشتند تقدیر می‌کنم؛ چون این تعامل و رفت‌وآمدها اثربخش بوده و نگاه‌ها را به بلوچ‌هایی که به اصـفـهــان می‌آیـنـد تغییر داده است. موهبتی با تأکید بر اینکه باید منابعی را که در اســتــــان داریم، به‌خوبی استفاده کـنـیــم، گــفـــت: شجاعت، جسارت و ارائه ایده‌های نو مواردی است که باید برای توسعه استان در کنار هم باشد؛ اما نیستند و تعامل با اصفهان و کمک‌هایی که از این شهر می‌گیریم می‌تواند در این امر ما را یاری کند.
او ادامه داد: تروریست‌ها تنها مربوط به یک مذهب یا قوم خاص نیستند و نباید به‌واسطه آن به گروهی از مردم سیستان و بلوچستان توهین کرد؛ اگر دشمن اینجا نفوذ کرده، قصور به گردن مدیریتی است که نتوانسته شرایط را برای توسعه استان ایجاد کند.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اکنون سه پیمانکار در حال ارتقای جاده‌های منتهی به این شهر هستند و وزیر راه و شهرسازی پیگیر این موضوع است. فیبرنوری و زیرساخت‌های موردنیاز نیز برای این شهر در حال اجرا بوده و اقدامات بزرگی در حال رخ دادن است.
موهبتی از خیران و مدیران شهری اصـــفـهــــان کــــه از محـدودیـت‌هــای مربوط به جنسیت، قومیت و مذهب گذشته‌اند و به مردم استان سیستان و بلوچستان خدمت کردند، تقدیر کرد و گفت: ما نیز موانعی را که برای ایجاد زیرساخت‌ها و بیمارستان بنت وجود دارد، رفع خواهیم کرد تا تحقق خواسته‌های بحق مردم این شهر تسریع شود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر