تخت‌گاز نوشابه در مسیر گرانی

روزهای گرم سال در حالی شروع می‌شود که زمزمه گرانی نوشیدنی از سوی بازاریاب‌ها شنیده می‌شود. بازاریاب‌ها هر هفته نوشابه و آب‌میوه را با قیمت بالاتری توزیع می‌کنند و سوپرمارکت‌داران از کمبود عرضه نوشابه خانواده می‌گویند؛ ولی گرانی فقط به‌سراغ بازار نوشابه نیامده است و انواع آب‌میوه به دلیل رشد تقاضا در این روزهای کرونایی و گرانی میوه، با قیمت بالاتری به فروش مــی‌رسـنــد؛ بــه‌طــوری‌که یک آب‌انبه تک‌نفره تا 21هزار تومان هم قیمت دارد. در این میان، نوشابه‌های انرژی‌زا در مــقــایســه با سایر نوشیدنی‌ها با قیــمــت مناسب‌تری عرضه می‌شوند و مــشــتــری بیشتری در بازار اصــفـهــان دارند.

تاریخ انتشار: 09:42 - یکشنبه 1400/02/5
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

در روزهای گرم فصل بهار و تابستان نوشیدنی خنک می‌چسبد! آن‌هم در این زمان که کرونا انرژی انسان را گرفته است؛ ولی وضعیت بازار انواع نوشیدنی این روزها چگونه است؟ آیا بازار نوشیدنی‌ها نیز مانند سایر اقلام گرفتار گرانی است؟ تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا در کشور و افت تقاضا، افزایش قیمت نوشابه در سال گذشته را به‌همراه داشت و قیمت هر بطری ۱,۵ لیتری پپسی حدود سه‌هزار تومان، کوکاکولا  پنج‌هزار تومان، فانتا چهار‌هزار و ۵۰۰ تومان و زمزم دو‌هزارو۵۰۰ تومان تا پایان اسفند 99 افزایش یافت.
رونــد صــعــودی قــیــمــت نــوشــیــدنــی همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد تولیدکنندگان با فرارسیدن روزهای گرم سال قصد افزایش قیمت نوشیدنی، به‌ویژه نوشابه‌های گازدار، را دارند؛ زیرا بازاریاب‌ها هربار انواع نوشیدنی را با قیمت بالاتری به فروشگاه‌داران می‌فروشند. درمقابل،مسئولان تاکنون خبری از افزایش قیمت نوشیدنی یا صدور مجوز در این رابطه نداده‌اند.
محمدی، صاحب سوپرمارکتی در اصفهان، درباره وضعیت توزیع نوشابه گفت: «زمزمه افزایش قیمت نوشابه از سوی بازاریاب‌ها به گوش می‌رسد و کاهش توزیع انواع نوشابه، به‌ویژه نوشابه خانواده نیز گواهی بر صحت این زمزمه‌هاست.» مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت انواع نوشابه خانواده به مرز 13هزار تومان رسیده است و انواع ماءالشعیر ساده و طعم‌دار به ترتیب تا 13هزار و 500 تومان و 15 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شوند. صدری، فروشنده سوپرمارکت دیگری نیز در رابطه با قیمت نوشابه و ماءالشعیر توضیح داد: «دوباره هوا گرم شد و گرانی نوشابه از راه رسید! بازاریاب‌ها عادت کرده‌اند هر یک ماه یا 40 روز قیمت نوشیدنی‌های مختلف را بالا ببرند. این روزها هم توزیع نوشابه و ماءالشعیر خانواده کم شده است؛ ولی می‌توانیم نوشابه‌های 300میلی‌لیتری یا همان تک‌نفره را به تعداد دلخواه سفارش دهیم.» طبق مشاهدات میدانی قیمت نوشابه تک‌نفره بطری‌ای از چهارهزار تومان شروع می‌شود و نوشابه‌های تک‌نفره قوطی بسته به برند و طعم بین چهار تا هفت‌هزار و 100 تومان قیمت دارند؛ برای مثال، نوشابه تک‌نفره قوطی میراندا چهارهزار تومان و کوکاکولا و فانتا هفت‌هزارو100 تومان قیمت خورده‌اند.

انرژی گرانی نوشابه‌های انرژی‌زا

توزیع انواع نوشیدنی انرژی‌زا در اصفهان نسبت به قبل بیشتر شده است و مردم در پی گرانی نوشابه و ماءالشعیر به خرید نوشابه انرژی‌زا روی آورده‌اند. این نوع نوشیدنی با رنج قیمت شش تا 50هزار تومان در سوپرمارکت‌های اصفهان توزیع می‌شود؛ برای مثال، نوشابه انرژی‌زای گازدار هوفنبرگ 250میلی‌لیتری شش هزار تومان، بلک‌ولف 250میلی‌لیتری 11هزارو400 تومان، بیگ‌بئر 250 میلی‌لیتری 17هزار تومان، هپی لایف 500میلی‌لیتری 24هزار و 500 تومان و ادج 500میلی‌لیتری 30هزار تومان قیمت دارد. با این حساب بعضی از نوشابه‌های انرژی‌زا قیمت کمتری نسبت به نوشابه‌های معمولی تک‌نفره دارند و مردم خرید نمونه انرژی‌زا را ترجیح می‌دهند. گرانی تنها به سراغ بازار نوشیدنی‌های گازدار نرفته است و انواع آب‌میوه نیز با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند. رشد قیمت آب‌میوه علاوه بر کرونا، در گرانی میوه نیز ریشه دارد؛ همچنین شیوع ویروس کرونا باعث افزایش تقاضا و بالارفتن نرخ انواع آب‌میوه شده است. آقای مالکی، فروشنده سوپرمارکتی، در خصوص قیمت آب‌میوه گفت: «آب‌میوه قیمت ثابتی ندارد و هرچند روز یک‌بار تغییر می‌کند. قیمت آب‌میوه با کیفیت و شرکت تولیدکننده ارتباط دارد. بعضی از بازاریاب‌ها آب‌میوه‌هایی با قیمت باورنکردنی می‌آورند؛ برای مثال، یک قوطی شیشه‌ای آب‌انبه یا آناناس یک‌نفره 18 تا 21هزار تومان قیمت دارد.» بررسی میدانی از فروشگاه‌های سطح شهر، از شروع قیمت آب‌میوه تک‌نفره از سه هزار و 500 تومان حکایت می‌کنند. در حال حاضر آب‌میوه‌های ا دو بی 200میلی‌لیتری با طعم‌های مــختـلــف سه‌هزار و 500 تومان تا پنج‌هزار تومان، آب‌میوه‌های نکتار 230مـــیلی‌لیتـــری سه‌هزار و 800 تا پنج‌هزار و 500 تومان و سن‌ایچ 200 میلی‌لیتری پنج تا هفت هزار تومان قیمت دارند. آب‌میوه‌های مخلوط تک‌نفره‌ مانند رکسوس، لون‌استار، سان‌کوئیک و… نیز تا 14هزار و 850 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شوند. قیمت انواع رانی نیز بسته به طعم و تولیدکننده بین پنج‌هزار و 660 تومان تا 9هزار تومان است. در این میان آب‌میوه‌های خانواده با قیمت بالایی عرضه می‌شوند که ازجمله آن‌ها باید به آب انگور بیتانوش و آب‌زرشک خالص یک‌لیتری با قیمت 30هزار تومان، آب‌میوه مخلوط میوه‌های سن‌ایچ یک‌لیتری با نرخ 28هزار تومان، آب‌انبه و آب آناناس 750لیتری با بهای 27هزار و 550 تومان، آب‌آلبالو 700میلی‌لیتری با قیمت 25هزار تومان و آب‌میوه گوجه‌فرنگی سن‌ایچ یک‌لیتری با قیمت 24هزار تومان اشاره کرد. درمجموع بالارفتن قیمت مواد اولیه مانند میوه موجب افزایش قیمت چندمرحله‌ای محصولات بسته‌بندی از سال گذشته تاکنون شده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر