ترش‌رویی قیمت‌ها در بازار آب‌لیمو و آب‌غوره

قدیم‌تـرهـا تهیه آب‌لـیـمـو و آب‌غوره زحمت زیادی داشت و افراد باید لیموترش و غوره تهیه می‌کردند تا پس از شست‌وشو و آب‌گیری، یکی‌یکی شیشه‌های خالی را پر از آب‌غوره و آب‌لیمو کنند؛ ولی این روزها لیموترش و غوره در همه میوه‌فروشی‌های نصف‌جهان عرضه نمی‌شود و از همه مهم‌تر قیمت ثابت و مشخصی ندارد. ازاین‌رو خـانـواده‌هــا بـایـد یــک‌بــه‌یــک میوه‌فروشی‌های شهر را در جست‌وجوی این دو محصول با قیمت مناسب بگردند. در این میان عده‌ای کار خود را راحت کرده‌اند و آب‌لیمو و آب‌غوره سال خود را از مغازه‌های آب‌میوه‌گیری تهیه می‌کنند.

تاریخ انتشار: 08:32 - سه شنبه 1400/04/15
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

لیموترش و غوره شیراز، شهرکرد، جهرم و چند شهر دیگر زبانزد مردم است؛ ولی از کیفیت این دو محصول باید گذشت و به سراغ قیمت‌ها رفت. لیموترش و غوره در سال جاری قیمتی معادل میوه‌های لاکچری بازار دارد و قیمت‌ها سر به فلک کشیده است!
فـروشــنـده پـشـت صـنـدوق مـغـازه‌ای نسبتا بزرگ ایستاده و به قدری مغازه نورانی و روشن است تا هر مشتری بتواند انعکاس تـصـویـر خود را روی لیموترش یا دانه‌های غوره ببیند! فروشنده درباره قیمت لیموترش و غوره توضیح می‌دهد: «اینجا همه نوع لیموترش و غوره موجود است. ما الان غوره مرغوب داریم کیلویی 18 هزار تومان ولی اگر مشتری جنس ارزان‌تر بخواهد غوره کیلویی 11 هزار تومانی هم داریم. لیموی آب‌میوه‌گیری هم داریم کیلویی 18 هزار تومان. باز اگر مشتری جنس درجه‌یک بخواهد لیمو مینابی داریم کیلویی 40 هزار تومان، حالا عمده بخواهید ارزان‌تر حساب می‌کنم.» قیمت لیموترش و غوره در بازار اصفهان نسبت به هر محله و کیفیت محصول متفاوت است، برای مثال هر کیلوگرم لیموترش سنگی در یک میوه‌فروشی 20 هزار تومان و در میوه‌فروشی دیگری 24 هزار تومان قیمت دارد یا لیموترش شیراز در مغازه‌ای 33 هزار تومان و در مغازه دیگری 37 هزار و 200 تومان قیمت خورده است. وضعیت بازار غوره نیز به همین منوال است و در میوه‌فروشی‌ای در هشت‌بهشت هر کیلوگرم غوره 15 هزار تومان و در میوه‌فروشی‌ای در دستگرد 9 هزار و 900 تومان قیمت دارد. با این اوصاف لیموترش و غوره در سال جاری با نرخ بالایی نسبت به سال‌های قبل به فروش می‌رسند. آقای مسنی که میوه‌فروشی کوچکی در میدان شهدا دارد، درباره بازار فروش غوره و لیموترش می‌گوید: «ای بابا کجاست آن زمان که مردم غوره و لیمو می‌خریدند تا خودشان تمیز و بهداشتی آب بگیرند؟! الان همه رفتند سراغ آب‌لیمو و آب‌غوره آماده. اگر مشتری پیدا شود برای یک کیلو و دو کیلو نمی‌روند توی این اوضاع کرونا و گرانی برای خرید این چیزها. هرکسی می‌آید می‌خواهد پنج‌شش کیلو بخرد آن هم با صد تا چانه و تخفیف که من نمی‌آورم؛ چون می‌دانم مشتری نیست و ضرر می‌کنم.» ازاین‌رو دسته‌ای از مـیـوه‌فـروشــان اصـفـهـانـی از عـرضـه لیموترش و غوره به دلیل قیمت بالا و کاهش تقاضا خودداری می‌کنند.

رشد تقاضای آب‌لیمو در روزهای گرم تابستان

این روزها در خیابان خیام هم صف بلندبالایی تشکیل می‌شود، شبیه به صف مرغ یا روغن و شکر دولتی! ولی کالای دولتی در این محل توزیع نمی‌شود و فقط تعدادی مغازه آب‌لیمو و آب‌غوره‌گیری در این خیابان قرار دارد. یکی از مشتریان که در انتهای صف یکی از این فروشگاه‌هاست و زمان زیادی مانده تا نوبتش شود، می‌گوید: «همین مانده در این گرما به آن میوه‌فروشی و این میوه‌فروشی بروم تا چند کیلویی لیمو و غوره بخرم، بعد در این بی‌آبی آن‌ها را بشویم و… فروشنده این مغازه گفته اگر از ما لیمو بخرید، شست‌وشو و آبگیری‌اش رایگان است! بی‌دردسر و راحت آب‌لیمو و آب‌غوره می‌خرم.» تـعـداد زیادی از فروشگاه‌های آب‌میوه‌گـیـری اصفهان هم در خـیـابـان قـائـمـیـه، فروغی، کاشانی و… قرار دارند و این روزها میزبان مشتریان زیادی هستند. خانم و آقایی که به اتفاق هم در صف آب‌لیمو و آب‌غوره‌گیری ایستاده‌اند، توضیح می‌دهند: «ما هرسال کارمان همین است، می‌آییم اینجا و آب‌لیمو و آب‌غوره می‌خریم. حتی امسال همسایه‌مان پیشنهاد داد مستقیم از باغشان در جهرم لیمو برایمان می‌آورد با قیمت کیلویی 18 هزار تومان. ولی به ریسکش نمی‌ارزد و شاید خوب از آب درنیاید و پشیمان شویم. این‌طوری خرید کنیم بهتر است.» بررسی میدانی از بازار اصفهان نشان می‌دهد هر بطری یک و نیم لیتری آب‌غوره 20 تا 45 هزار تومان و آب‌لیمو 30 تا 65 هزار تومان قیمت دارد. همچنین هر کیلوگرم لیموترش بسته به کیفیت با قیمت بین 16 تا 40 هزار تومان و هر کیلوگرم غوره باتوجه به کیفیت آن با نرخ 8 تا 18 هزار تومان به فروش می‌رسد. هزینه آب‌گیری نیز بسته به نوع دستگاه بین 500 تومان تا یک هزار و 800 تومان به ازای هر کیلوگرم لیموترش و غوره متفاوت است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر