تست واکسن ایران و کوبا در اصفهان

بیست‌وســومیــن آیین پویش ره ســلامــت و مــراســم آغـاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پــزشــکــی؛ عــبـاس رضایی، استاندار اصفهان؛ زهرا شیخی، سخن‌گوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و جـمــع دیـگری از مسئولان در اصفهان برگزار شد.  وزیر بهداشت در این مراسم که روز گذشته در تالار ابن‌سینای دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: بحران کرونا گاهی آن‌قدر سختی داشت که نــمــی‌تــوان گفت و گاهی آن‌قدر کسالت‌بار شد که واژه‌ای نمی‌توان برای آن یافت.

تاریخ انتشار: 04:57 - سه شنبه 1400/02/7
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
no image

به گزارش ایسنا، سعید نمکی با بیان این‌که ایران اولین کشور در منطقه بود که شروع به رصد و بیماریابی در این زمینه کرد، افزود: اوایل حتی کیت تشخیص نداشتیم و بعد از شیوع پیک در گیلان و قم، تعدادی کیت را یکی از همکاران ما با کیف‌دستی از سازمان بهداشت جهانی آورد. پس‌ازآن موفق به ساخت کیت شدیم و دانشجویان ایرانی ووهان را با این کیت‌ها آزمایش کردیم. وزیر بهداشت با عرض تشکر از دکتر بیگلری و مجموعه بسیار مقتدر علمی پاستور درخواست کرد که همه کمک کرده و شبانه‌روز تلاش کنند تا دستیابی به این موفقیت‌ها زودتر محقق شود.
نمکی با بیان اینکه امروز یکی از مؤثرترین و پویاترین واکسن‌های جهان در اختیار مجموعه انستیتو پاستور است، اظهار کرد: اینکه ۵۶ روز طول کشید تا از واردکننده شوینده، ماسک و لباس محافظ به تولیدکننده و بعد صادرکننده تبدیل شدیم، یک حماسه است و شوخی نیست.  وزیر بهداشت گفت: اینکه چه شد تا این اتفاق افتاد، فقط لطف خدا و عشق بود. بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد! نمکی با بیان اینکه افراد عاشق در این سرزمین کارهای بسیاری کرده‌اند، افزود: خیــلی‌ها می‌خواستند ما زمین بخوریم و فکر می‌کردند کرونا تیر آخر به نظام جمهوری اسلامی است، امانتوانستند. مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما /غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما!

تولید واکسن از همان ابتدا دغدغه ما بود

او با اشاره به اینکه واکسن از همان روزهای ابتدایی دغدغه ما بود، تصریح کرد: به همین منظور از تک‌تک دوستان دعوت کردم بیایند و فکری برای واکسن کنند. قرار بود هشت‌میلیون دوز کوواکس به ما بدهد. چانه‌زنی کردیم و به شانزده میلیون و ۸۰۰هزار دوز رساندیم؛ درحالی‌که تعداد تولیدکنندگان، میزان تولید و زور کوواکس و قلدرانی که واکسن را به دست گرفته‌اند و اینکه بهداشت جهانی حریف آن‌ها نمی‌شود را می‌دانستیم؛ اما راهی نداشتیم و باید از جایی شروع می‌کردیم. وزیر بهداشت افزود: چهار ماه برای انتقال پول ما را اذیت کردند و مانند آوارگان که سفره خودمان را باید کوچه به کوچه می‌بردیم تا یکجا پهن کنیم و نان خودمان را بخوریم، دنبال واکسن بودیم. نمکی با بیان این‌که در این شرایط می‌دانستیم نیاز به تولید داخلی واکسن داریم، ادامه داد: به همین منظور رایزنی با کشورهای مختلف را شروع کردیم ؛ بــه‌عــنــوان‌نــمــونـــه، اردیبهشت ۹۹ با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم. بگذریم از اباطیلی که می‌گویند، بگذارید بگویند تا خسته شوند. با هند، چین و… صحبت کردیم و نه ماه طول کشید با روسیه صحبت کنیم و یازده ماه طول کشید تکنولوژی واکسن را بیاوریم.

تلاش دلالان برای فروش واکسن به ایران

او اظهار کرد: یک نفر تماس گرفت که کسی واکسن اسپوتنیک دارد و می‌خواهد به ایران بفروشد. شبکه مخوفی از دلالان شکل‌ گرفته بود؛ اما ما در این دام نیفتادیم و خودمان به‌طور مستقیم وارد عمل شدیم. پس‌ازآن دنبال واردات رفتیم؛ اما واردات واکسن غیر از کوواکس همین است که می‌بینید؛ یعنی قطره‌چکانی! ۸۵ درصد را چند کشور مصرف کردند و اگر سفره سرریز شد برای بقیه می‌ریزند.

نباید دانش فنی را نفی و دست به بیرون دراز کرد

وزیر بهداشت با بیان اینکه اگر راهی باز باشد با تکیه‌بر دانشمندان این مرزوبوم، همچون پاستور است، تصریح کرد: ۳۰ سال پیش که مسئول بهداشت این کشور بودم، اعتقادم این بود که کشور باید تکان بخورد. به عقیده من نباید دانش بومی را نفی و دست به بیرون دراز کرد. نمکی گفت: اعتقاد داشتم حداقل سه سال گرفتار کووید هستیم، هر شش ماه باید واکسن بزنیم، موتاسیون‌های سرزمینی داریم که از موتاسیون‌های دیگرکشورها متفاوت است، ما باید مؤسساتی داشته باشیم که برای این موتاسیون‌ها گام‌به‌گام قدم بردارند؛ البته به زیرساخت خوب نیاز دارد.

۳۰ سال پیش انستیتو پاستور بوی مرگ می‌داد

او با بیان اینکه ۳۰ سال پیش با دیدن انستیتو پاستور بغض کردم، چراکه بوی مرگ می‌داد، اظهار کرد: در آن زمان گفتم باید این ظرفیت را فعال کرد. برخی عاشق‌اند، عاشق کاسب نمی‌شود.اگر هم چیزی به‌دست آورند، رزق حلالی است که پای عشقشان به‌دست می‌آورند. بعد که از وزارتخانه رفتم، تقریبا  این زنجیره رها شد و وقتی کرونا آمد، گفتم خدایا کمک کن زیرساخت واکسن کشور را به‌عنوان یک سرمایه ملی فعال کنیم. وزیر بهداشت با بیان اینکه اکنون یک‌بار دیگر این خودباوری را در کشور زنده کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: خیلی‌ها به ریش ما خندیدند؛ اما مگر به این سادگی است؟ گفتیم به‌سادگی نیست؛ اما میسر است.

ایران درخشان‌ترین کشور در عرصه تولید واکسن کووید

او اضافه کرد: امروز نه به‌عنوان وزیر بهداشت، بلکه عاشق این سرزمین و معلم علم ایمونولوژی اقرار می‌کنم ایران درخشان‌ترین کشور در عرصه تولید واکسن کووید در دنیاست. نمکی افزود: امروز دیگر من باشم یا نباشم، ژنرال‌های عرصه تولید کار خود را کرده‌اند و دیگر نمی‌شود آن‌ها را متوقف کرد. دیگر ترمزی برای قطار تولید واکسن نیست و این قطار راه افتاده است. اکنون با شش پلت‌فورم متفاوت در کشور کار می‌کنیم و هرکسی کار خودش را می‌کند. هر شش مورد به نتیجه نزدیک شده است.
او ادامه داد: عده‌ای ما را تخطئه کردند که چرا در فاز سوم کارآزمایی بالینی بقیه کشورها را استفاده نکردید. نامه‌ها موجود است که سعی کردم اگر راضی شوند در این سرزمین خودمان واکسن بسازیم. گفتم من مردم را راضی می‌کنم؛ اما به این حقارت وا‌نمی‌دارم که برای یک ماه زودتر، عامل آزمایش واکسن کشور دیگری شوند. نمکی گفت: گزارش فاز یک و دو کوبا را تا ساعت سه‌بامداد خواندم و یک‌شبه همه جزئیات را به‌ خاطر سپردم. به پاستور گفتم واکسن خوبی است. فاز یک و دو به‌خوبی انجام‌شده است. وقتی واکسن غریبه‌ها را داریم، چرا خودمان این کار را نکنیم. این‌که می‌گویم از اردیبهشت تحولی خواهیم داشت برای همین است. وزیر بهداشت با بیان اینکه امیدوارم این فاز آغاز یک حرکت بزرگ واکسن‌سازی باشد، تصریح کرد: امیدوارم در آینده نزدیک مردم بتوانند افتخار کنند که با واکسن ایرانی ایمن شده‌اند.

نگاه به خارج از مرزها برای واکسن اشتباهی کشنده است

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتوپاستور ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: تجربه کرونا نشان داد واکسن مسئله حاکمیتی است و نگاه به خارج از مرزها برای تأمین واکسن اشتباهی کشنده است. او بیان کرد: تقارن فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن انستیتو پاستور با ماه رمضان و روز پژوهش و فناوری را در جهت ساخت جهانی عادلانه در هفته سلامت به فال نیک می‌گیرم. او افزود: انستیتو پاستور ایران یکی از نام‌های آشنا برای کشور است و قرار بود مراسم یکصدمین سال بنیان‌گذاری این موسسه جشن گرفته شود؛ اما تقدیر این بود که موسسه‌ای که صدسال ثابت کرده یار دیرین مردم و دژ مستحکم امنیت مردم کشور است در طاعون، آبله و اخیرا کرونا سنگردار مردم شود.
رئیس انستیتوپاستور ایران با بیان اینکه از زمانی که کرونا شروع و مشخص شد اولین گلوگاه، تشخیص است، اظهار کرد: مسئله تشخیص به انستیتو واگذار شد و موسسه کاری کرد که کشور آبرومندانه از این مشکل بیرون بیاید. امروز در دورترین نقاط آزمایشگاه داریم؛ درحالی‌که روزهای اول انستیتو تنها درزمینه تشخیص فعال بود، کیت‌ها را وارد می‌کردیم و اکنون در موسسه آن را بومی و حتی صادر می‌کنیم و این افتخاری برای ماست. بیگلری تصریح کرد: اگرچه جشن صدساله را برگزار نکردیم، اما هیچ رخدادی به این اندازه نمی‌توانست نقش پاستور را درون و بیرون مرزها مشخص کند. به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، حرکت جهادی تولید واکسن در کشور آغاز و منجر به شش طرحی شد که در حال پیشرفت است. او افزود: از تابستان سال گذشته شرکت انستیتو پاستور، همکاری مشترک با متخصصان خارجی کوبا را برای این امر انتخاب کرد.
بیگلری با بیان اینکه در این واکسن قطعات مختلف ویروس کرونا بر روی یک قطعه نصب‌شده و ایمنی‌زایی را بسیار مؤثرتر می‌کند تا با چندین جهش بتوانیم مقابله کنیم، توضیح داد: واکسن دوز یادآور دارد. اکنون فایزر و شرکت‌های دیگر شروع به این کارکرده‌اند؛ اما این اولین واکسن دنیا است که یادآور خودش را همراه دارد و افرادی که قبلا واکسن گرفته‌اند یادآوری واکسن می‌تواند چندین برابر سیستم ایمنی را تحریک کند و کارآمدی بسیار بالایی خواهد داشت.
او گفت: دلیل دوم همکاری ما با این شرکت کوبایی، علاوه بر مشخصات فنی خوب واکسن، این است که به‌عنوان نزدیک‌ترین موسسه با ایران کار کرده و در  ۲۰ سال گذشته همکاری بسیار نزدیکی با ما داشته است و باید گفت واکسن هپاتیت، حاصل این همکاری است.
بیگلری با بیان این‌که تولید این واکسن نیاز به تجهیزات و صرف هزینه و وقت زیاد نداشت، خاطرنشان کرد: تعداد کشورها و شرکت‌هایی که می‌توانند این تکنولوژی را داشته باشند از عدد انگشتان دست کمتر است و خوشبختانه این واکسن این ویژگی را دارد و ازجمله دلایل انتخاب آن است. رئیس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: کمتر ایرانی را می‌توان پیدا کرد که واکسنی از انستیتوپاستور نگرفته باشد و میلیون‌ها نفر با واکسن انستیتو واکسینه شده‌اند و امروز واکسن کرونا را خواهیم داشت. او با تأکید بر اینکه عارضه واکسن‌ها امروز موضوع بسیار مهمی است، اما این واکسن عوارض کمتری دارد، گفت: سه‌هزار نفر با کمک علوم‌پزشکی اصفهان موردپذیرش و در کل کشور نیز ۲۴ هزار نفر وارد فاز مطالعه می‌شوند و امیدواریم پس از کارآزمایی بالینی بتوانیم واکسیناسیون را آغاز کنیم. در دو استان از هشت استان کشور نیز دوز یادآور تزریق خواهد شد.
بیگلری با تأکید بر اینکه هرزمانی وزارت بهداشت مجوز داد، تولید واکسن را شروع می‌کنیم، اظهار کرد: واکسن چهارراه تقاطع علوم مختلف و پایه است و هر کشوری واکسن می‌سازد، در تمام رشته‌ها پیشرفت غیرقابل مقایسه با قبل خواهد داشت. مطلب دیگر اینکه واکسن فناوری پوششی است و با فناوری یک واکسن می‌توان سه واکسن دیگر تولید کرد. در این مراسم نخستین واکسن مرحله سوم کارآزمایی بالینی کرونا پاستور به محمدمهدی گویا، رئیس اداره مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و سپس علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور تزریق شد. همچنین سیدکمال حیدری، رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان؛ آرش نجیمی، سخن‌گوی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان و مهدی فارسی، کارشناس مسئول مراقبت‌های کرونا معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان نیز جزو اولین داوطلبان دریافت واکسن کرونابودند. گفتنی است؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر یکشنبه، پنجم اردیبهشت‌ماه، وارد اصفهان شد و پس از عیادت از آیت‌الله حسین مظاهری، از مراجع تقلید و رئیس حوزه علمیه اصفهان، که در یکی از بیمارستان‌های کلان‌شهر اصفهان بستری است، در جلسه هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان شرکت و مشکلات و مسائل بخش‌های مختلف این دانشگاه شامل آموزش، پژوهش، بهداشت، درمان، غذا و دارو و پشتیبانی را بررسی کرد. شرکت در جلسه ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا، دیگر برنامه سفر وزیر بهداشت به اصفهان بود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر