تقدیر از خدمات شهرداری اصفهان به سالمندان

شهر اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند شناخته شده و در این راستا مدیریت‌شهری محصولاتی در زمینه حمایت و یاری سالمندان ارائه داده است. در همین زمینه، شنبه 11 اردیبشهت آیین رونمایی از سایت تجربه‌سرا و تولیدات سالمندی در باغ زرشک برگزار شد. سایت تجربه‌سرا نیازهای سالمندان را برطرف و خدماتی به خانواده سالمندان ارائه می‌کند تا آن‌ها در مقابل سالمندان خود رفتارهای خوبی داشته باشند. در این آیین، رئیس شورای سالمندان کشور ضمن تشکر و قدردانی از شهرداری اصفهان گفت: این نهاد در این سال‌ها نشان داد که به فکر گروه‌های سالمندی است. پروژه تحقق شهر دوستدار سالمند در حال انجام و فاز سوم آن با همکاری صندوق ملل متحد در حال انجام است.

تاریخ انتشار: 02:25 - دوشنبه 1400/02/13
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
no image

این پروژه یک اقدام بین‌بخشی است و اصفهان در همین راستا باید نقشه راهی را تا شهریور ماه ترسیم کند تا شاهد اتفاقات خوبی باشیم. حسام‌الدین علامه تصریح کرد: شهرداری اصفهان همیشه در خدمات‌رسانی به سالمندان پیشرو بوده و پروژه‌های مختلفی را در همین راستا انجام داده است.
 او گفت: جمعیت سالمندان در طول ۴۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده است؛ به طوری که تا ۲۳ سال آینده جمعیت سالمندان کشور به ۲۰درصد خواهد رسید؛ در این راستا نیازمند بسترسازی و ایجاد زیرساخت‌ها هستیم و ایجاد محیط دوستدار سالمند یکی از این زیرساخت‌هاست، چراکه اگر زیرساخت‌ها مناسب نباشد این گروه دچار مشکل خواهد شد.
او گفت: در حال حاضر شهر داده‌های باز و حکمرانی مردم در کشورهای توسعه‌یافته در حال پیشرفت است و در این بین، ارتباطات و اطلاعات نقش مهمی دارد. بنابراین باید هوشمندی فناوری اطلاعات را برای سالمندان در نظر بگیریم و از استارتاپ‌ها استفاده کرده تا با نیازسنجی برای سالمندان بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم. رئیس شورای سالمندان کشور با بیان اینکه در شهرهای توسعه‌یافته موضوعات سالمندان بر دوش شهرداری‌هاست، ادامه داد: هم‌اکنون انتخابات شوراها و ریاست‌جمهوری را در پیش داریم و کاندیداها باید خدمات خود را در این راستا تنظیم کنند.
علامه گفت: ایجاد شبکه‌های سالمند محوری باید مورد توجه قرار گیرد. البته در این راستا شبکه‌های سالمند محله‌محور با حضور ۷۰درصدی سالمندان تشکیل شده است که هدف آن توسعه پایدار است. بر این اساس نیازسنجی از این افراد برای ارائه خدمات انجام می‌شود.

پروژه‌های اجرایی شهر دوستدار سالمند در اصفهان به نتیجه رسیده

در ادامه این آیین، مدیر پروژه‌های مشترک صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران و شورای ملی سالمندان کشور اظهار کرد: شهرداری اصفهان در طول این سال‌ها برای اینکه موضوع سالمندان به ثمر بنشیند، اقدامات مختلفی را انجام داد که اکنون شاهد به نتیجه رسیدن این اقدامات هستیم. برخی از اقدامات هم در آینده به نتیجه خواهد رسید. کامبیز کبیری با بیان اینکه شهرداری اصفهان به دستاوردهای علمی و دقیقی رسیده و توانسته است نمونه‌ای خوب از شهر دوستدار سالمند را به نمایش بگذارد، افزود: یکی از تجربه‌های موفق بین‌بخشی سازمان ملل و شرکای دولتی و غیر دولتی همین پروژه تحقق شهر دوستدار سالمند بوده است. بدون راهنمایی‌های شهرداری اصفهان در این چند سال گذشته امکان رسیدن به این دستاوردها وجود نداشت؛ اما با این اقدامات توانستیم به پروژه‌های اجرایی شهر دوستدار سالمند برسیم. او اضافه کرد: صندوق جمعیت سازمان ملل با رویکرد سالمندی فعال و سالم از سال ۲۰۱۵ در کشور آغاز به کار کرد و ابتدا فقط موضوعات حمایتی، برنامه‌ریزی و ظرفیت‌سازی را انجام می‌داد، اما از دو سال گذشته به سمت پروژه‌ها و برنامه‌های عملیاتی در شهر اصفهان رسید که امروز نمونه‌های مختلفی از آن را شاهد هستیم.
 مدیر پروژه‌های مشترک صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران و شورای ملی سالمندان کشور تصریح کرد: در سال ۲۰۲۱ برنامه‌های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد ادامه پیدا خواهد کرد و بحث تاب‌آوری سالمندان در مقابله با ویروس کرونا موضوع اصلی است که باید پیگیری شود. برای رسیدن به هدف اصلی‌مان که توجه به سالمندان است، تلاش کنیم تا آن‌ها بتوانند در این شرایط زندگی کنند. همچنین سعی داریم به مباحث علمی و نکات مختلف در رابطه با سالمندان توجه کنیم و مشارکت‌های مردمی را در این زمینه به‌کار گیریم تا با استفاده از این مشارکت‌ها اتفاقات خوبی برای سالمندان در شهر اصفهان رخ دهد.

 استفاده از ظرفیت سالمندان در برنامه‌ها

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در این آیین با بیان اینکه اصفهان با زیست‌پذیری، اخلاق حیات‌محور و معناگرایی ظرفیت شهر فرهنگی را دارد، گفت: درصددیم تفکری خلاق را برای همه زیست شهر در نظر بگیریم تا به سمت چرخه تفکر خلاق حرکت کنیم. محمد عیدی با اشاره به اینکه شهر در کنار نیاز به توسعه تفکر کودکانه به تجربه سالمندان نیز نیاز دارد، تصریح کرد: سالمندان در فرایند توسعه پایدار شهری نباید تنها موضوع توسعه باشند، بلکه باید کارگزاران آن باشند. در همین راستا تلاش کردیم که ایده‌ها و برنامه‌ها را به فرایند تبدیل کنیم تا سالمندان را در چرخه جمعیت، بیشتر ببینیم و از ظرفیت آن‌ها بهره‌مند شویم. به گفته او، سال گذشته مدیریت شهری ۲۰ عنوان ویژه‌برنامه و ۱۰۰اجرا برای تکریم سالمندان برگزار کرد و به پروژه‌ها و پروسه‌ها نگاه ویژه‌ای داشت. ثبت اصفهان در شبکه جهانی دوستدار سالمند و راه اندازی سامانه سالمندی از این اقدامات بود. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: سال گذشته در حوزه پروسه‌ای نیز موضوعات سلامت اجتماعی فیروزه و هفت اینفوگرافی تهیه و مجموعه برونشورهای سالمندی با هشت عنوان پیگیری شد. بیماری‌ها، اعتیاد، تغذیه، سبک زندگی و ازدواج در سالمندی از عناوین این بروشورها بود.
عیدی اظهار کرد: تولید کتابچه‌های سالمندان در دستور کار قرار گرفت و لوگوی شهر دوستدار سالمند به دو زبان طراحی و درباره آن تحقیق و پژوهش انجام شد. همچنین با همکاری دانشگاه هنر و اداره بهزیستی دو کتاب با عنوان الگوی سالمندی در محل‌های پایلوت و شرایط خاص تهیه شد. او گفت: درصددیم هزار صندلی در معابر برای شهروندان سالمند ایجاد کنیم. در ضمن تدوین کلیپ، اجرای موسیقی و قصه‌گویی برای سالمندان نیز از دیگر اقدامات شهرداری در این زمینه است. معاون فرهنگی شهرداری اصفهان اضافه کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا اجرای برنامه‌های فرهنگی و ورزشی برای سالمندان پیگیری می‌شد، اما با شیوع کرونا این اقدامات با مشکل مواجه شد، ۱۵۰ اجرای تئاتر خیابانی در مناطق 15گانه شهرداری برای گروه سالمندان اجرا شد. همچنین طراحی، ساخت تیزر و رونمایی از کتاب گردشگری اقداماتی بود که در این زمینه انجام شد. عیدی تصریح کرد: امیدوارم سالمندان اصفهان روزی در زنجیره خلاقانه شهروندان فعال قرار گیرند تا از تجربه آن‌ها استفاده شود.

 اهمیت زیاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی در حوزه سالمندان

در ادامه این آیین، معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه از هشت مؤلفه که برای شهر دوستدار سالمند وجود دارد، ارتباطات و اطلاع‌رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در این راستا، اصفهان با همکاری و هم‌افزایی بهزیستی به‌عنوان نخستین شهر دوستدار سالمند مطرح و سامانه تجربه‌سرا برای رفع نیازهای سالمندان راه‌اندازی شد. مرتضی رشیدی افزود: امیدوارم با راه‌اندازی این سامانه در حوزه مشارکت، حمایت، خدمات و سلامت اتفاقات خوبی برای سالمندان رخ دهد و تمامی نیازهای آن‌ها در زمینه‌های مختلف کاهش پیدا کند. او ادامه داد: برنامه‌هایی برای تکریم سالمندان، راه اندازی و تقویت مرکز سالمندان باغ تجربه پیش‌بینی شده و مدیریت‌شهری همه این اقدامات را به بهترین شکل انجام می‌دهد. معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان اضافه کرد: مدیریت‌شهری در راستای تجهیز شهر دوستدار سالمندان و زیست‌پذیرکردن شهر برای آن‌ها اتفاقات خوبی را رقم زده است، به گونه‌ای که در این سامانه اخبار، راهنمایی خانواده سالمندان، رفتار مورد نیاز سالمندان، چالش‌های زندگی با این قشر، سفر با آن‌ها، قوانین رانندگی سالمندان و شبکه‌های تخفیف سالمندی وجود دارد. همچنین اپلیکیشن تجربه‌سرا نیز به‌زودی رونمایی خواهد شد. رشیدی تصریح کرد: با اصناف مختلف مذاکراتی انجام شده تا شهروندان سالمند در بخش‌های مختلف از تخفیفات متنوعی بهره‌مند شوند؛ کلیپ، برنامه‌های آموزشی و مرکز خدمات سالمندان دیگر امکانات موجود در این سامانه است که امیدوارم خدمات خوبی را به سالمندان ارائه کند.

 استفاده از تجربه‌های سالمندان در مدیریت شهری

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان نیز در ادامه این آیین گفت: پس از رونمایی از این سامانه شاهد تحرک خوبی در راستای پیشبرد برنامه‌های اصفهان خواهیم بود و می‌توانیم با استفاده از آن علاوه بر تحرک‌پذیری شهر از تجربیات سالمندان نیز استفاده کنیم. ایمان حجتی افزود: ارتباط با سالمندان سبب می‌شود از تجربیات آن‌ها در مباحث شهری استفاده کنیم. در این راستا، شهرداری و دبیرخانه شهر دوستدار سالمند با یکدیگر همکاری خوبی داشته‌اند که در این زمینه شاهد پیشرفت‌های زیادی هستیم. امیدوارم این همراهی ادامه پیدا کند تا شهر اصفهان در زمینه‌های مختلف بتواند اقدامات خوبی را در حوزه سالمندان انجام دهد. او با بیان اینکه اصفهان در چند شبکه جهانی عضو است و توانسته نشان کاندیداتوری شهر دوستدار کودک را کسب کند، تصریح کرد: اصفهان با عضویت در شبکه شهرهای آموزش محور، یادگیرنده، دوستدار سالمند و شهر خلاق توانسته است تبادل اطلاعات را در شبکه‌های مختلف جهانی میان شهرها به بهترین شکل انجام دهد. ابتدای شیوع بیماری کرونا شهرهای مختلف در این رابطه اطلاعاتی را در اختیار یکدیگر قرار دادند تا از طریق این تجارب با بیماری کرونا مقابله کنند. مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان اظهار کرد: اصفهان در زمینه سالمندان با شهرهای حاضر در شبکه دوستدار سالمند تبادل اطلاعات کرده تا از تجارب سایر شبکه‌ها و خواهرخوانده‌های شهر اصفهان استفاده کند؛ ما باید در زمینه اطلاع‌رسانی، خوب ظاهر شویم تا همیشه صحبت‌های جدیدی در رابطه با این مسائل داشته باشیم.

 توجه بیشتر به نیازهای روانی سالمندان

در ادامه این آیین مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: باید از خودمان تشکر کنیم که توانسته‌ایم در حوزه شهر دوستدار سالمند با کمک شهرداری اقدامات مؤثری انجام دهیم، همواره شهرداری اصفهان یاری‌رسان بوده و ما توانستیم اصفهان را شهر دوستدار سالمند معرفی کنیم که این کار در تدوین برنامه‌ها و اعتبارات تأثیرگذار است. ولی الله نصر اصفهانی افزود: وظیفه ما با رسیدن به این پروژه سنگین می‌شود و باید در کنار شهرداری برای این کار تلاش کنیم.
او ادامه داد: امروزه نگاه ما به حوزه سالمندی از نگاه‌های تفننی فاصله گرفته و اکنون به عنوان یک ضرورت و ارزش به موضوعات سالمندان نگاه می‌کنیم، سالمندان نباید از کار افتاده و سر بار خانواده شناخته شوند و در همین راستا سامانه تجربه‌سرا می‌تواند بار جامعه را به دوش بکشد و بستر سازی‌های لازم را ایجاد کند. مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه به نیازهای روانی سالمندان بیشتر از نیازهای جسمی توجه می‌شود، گفت: باید به بهداشت روانی سالمندان هم توجه شود. امروزه در جامعه به موضوعات روانی سالمندان توجه نمی‌شود که باید برای این موضوع برنامه‌هایی تدوین شود، افراد در دوره سالمندی با اختلالی به نام «آشیانه خالی» مواجه می‌شوند که با جدایی اعضای خانواده از آن‌ها این بیماری رخ می‌دهد که اگر به آن رسیدگی نشود سالمندان دچار افسردگی خواهند شد و افسردگی توانایی آن‌ها را کاهش می‌دهد.
نصر اصفهــــــانی اضافه کرد: با کمک بنیاد فرزانگان سعی داریم برنامه‌های توسعه در جامعه را با جدیت تمام دنبال کنیم. جلسات شورای سالمندان نیز با حضور استاندار تشکیل می‌شود که این اقدام نیز یکی دیگر از کارهای انجام شده در رابطه با شهر دوستدار سالمند است. او افزود: توسعه مراکز خدماتی به شکل جامع از دیگر اقدامات بهزیستی اصفهان است، زیرا سالمندان ما نیازمند مراکز جامع و شبانه‌روزی هستند تا نیازهای روحی و روانی آن‌ها برطرف شود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سیدمحمد مهدوی

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط