توریسم سلامت را تسهیل می‌کنیم

مجموعه شهرک سلامت اصفهان دارای چهار فاز است. ساختمان کلینیک‌ها، ساختمان پاراکلینیک‌ها، هتل گردشگری سلامت و یک بیمارستان هزارتختخوابی. این مجموعه به گفته رضا هیبتی، دبیر کمیته گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی کشورهای عضو اکو شهرک سلامت این گونه است: «مجموعه‌ای که مطابق با استانداردهای سازمان‌های اعتبار بخش جهانی ساخته شده است.» دیدگاه و تفکر مؤسسان شهرک سلامت به گفته او این است که: «بتوانیم سبک سنتی فعالیت حوزه بهداشت و درمان را بهبود ببخشیم و مطابق با آنچه کشورهای توسعه‌یافته دنیا در حوزه بهداشت و درمان تجربه کرده‌اند، ما نیز مطابق با استانداردهای داخلی کشور و قوانین و مقررات و فرهنگ سرزمینی‌مان امکان مناسبی را برای بهتر زیستن مردم و آماده‌کردن شرایط برای آیندگان فراهم کنیم.»

تاریخ انتشار: 08:36 - چهارشنبه 1399/07/9
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

مرضیه شفاپور، دبیر کارگروه سامان‌دهی مد و لباس کشور نیز در بازدید از شهرک سلامت و مجموعه اصفهان سیتی‌سنتر، گفت: «امیدوارم ساخت شهرک سلامت آغازی برای ساختن چنین شهرک‌هایی در سایر استان‌ها باشد؛ زیرا آنچه مشاهده شد، نشان از این داشت که فرد درمان‌پذیر بدون اتلاف وقت، تمامی خدمات درمانی را در یک مکان دریافت می‌کند.» طبقه همکف و طبقه اول این مجموعه را مراکز تجاری مرتبط با کالاهای بهداشت و درمان تشکیل می‌دهد و طبقات دوم، سوم و چهارم به 34 کلینیک جامع با تخصص‌های مختلف و کلینیک‌های مرتبط با آن اختصاص یافته است. فاز یک این بیمارستان به‌وسیله یک پل ارتباطی بین دو طبقه به قسمت پاراکلینیک‌ها متصل شده و مرکز تصویربرداری و مرکز پزشکی هسته‌ای در بیس یک و دو وجود دارد که مساحتی حــدود 12‌هزار و هــشــتــصد‌متر را شامل می‌شود و از نظر بونکرها و خدماتی که می‌تواند ارائه دهد، از بزرگ‌ترین‌ها در خاورمیانه محسوب می‌شود و به نسبت بزرگ‌ترین در دنیا، تنها یک بونکر کمتر دارد. به گفته دبیر کمیته گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی کشورهای عضو اکو شهرک سلامت: «مجموعه شهرک سلامت اولین نوع خود است که در جمهوری اسلامی پیاده شده است. ما توانستیم با بهره‌گیری از مشاوره مشاورهای بین‌المللی و با اتکا به توانایی‌های خود کاری را انجام دهیم که امروز از هر جای دنیا، هر مقامی که مرتبط با بحث بهداشت و درمان یا غیرازآن مراجعه کند، مثل سفیر فنلاند، پروفسور وِبر، رئیس انجمن لیزر اروپا و… به هنگام بازدید بگوید آنچه می‌بینیم بالاتر از تصور ماست و حتی چنین ویژگی‌هایی در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم دیده نمی‌شود.»

جانمایی استثنایی یک پروژه ملی

طبقه اول به اضافه قسمتی از طبقه دوم این بیمارستان به یک مرکز آزمایشگاهی اختصاص پیدا کرده و لابراتواری است که تمامی خدمات موردنیاز آزمایشگاهی را تأمین می‌کند. مابقی طبقه دوم به یک مرکز توان‌بخشی اختصاص یافته و طبقه سوم هم یک سالن کنفرانس و مـــرکز همایـــش‌ها، 11ورکــشاپ و یک استودیو خبر دارد که پخش برنامه‌های تلویزیونی و خبری برای مردم را پوشش می‌دهد. سازه هتل نیز تمام شده و در مرحله نازک‌کاری قرار دارد. خاک‌برداری بیمارستان به اتمام رسیده، فوندانسیون به صورت پله‌ای پیش می‌رود و قسمت‌هایی از سقف‌های اول و دوم به انجام رسیده تا طبق برنامه‌ای سه‌ساله، بیمارستان هم افتتاح شود. رضا هیبتی با اشاره به بحث جانمایی استثنایی شهرک سلامت می‌گوید: «اینجا شرقی‌ترین نقطه نسبت به پل وحید اصفهان است که غربی‌ترین نقطه شهر است. مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا از غربی‌ترین نقطه به شرقی‌ترین نقطه بیاییم، 17 دقیقه است، به همین خاطر از آن مکانی استراتژیک می‌سازد. همچنین از پنج نقطه دسترسی دارد که هیچ‌وقت این دسترسی‌ها قطع نمی‌شود.» به گفته او: «این مکان نسبت به فرودگاه و راه‌آهن به‌طور هم‌زمان 11 دقیقه فاصله دارد و به سبب حجم سرمایه‌گذاری که بالغ بر 1200 میلیارد تومان تا به این لحظه بوده است، یک پروژه ملی محسوب می‌شود.»از نظر بین‌المللی‌بودن و تأمین تمامی زیرساخت‌هایی که برای این مجموعه، به‌خصوص در حوزه آی تی ایجاد شده، اجازه داده نمی‌شود که کار به‌صورت سلیقه‌ای پیش برود. از همین رو به صورت کاملا حساب‌شده اطلاعات بیماری بیماران در مرکز داده‌های هر کلینیک ثبت شده و در دسترس پزشک قرار می‌گیرد تا بتواند مقالات علمی تهیه کرده و در سمینارها و کنفرانس‌های نقاط مختلف دنیا شرکت کند. به گفته دبیر کمیته گردشگری سلامت و فرهنگی کشورهای عضو اکو شهرک سلامت: «پزشکی که اینجا کار می‌کند، به سبب بــین‌الــمللی‌بودن مــجموعه، دیگر یک پزشک بین‌المللی است. این‌گونه شرایط طوری فراهم می‌شود که هم بیمار امکانات خوبی را دریافت کند و هم پزشک از فعالیت سنتی که اکنون دارد، رها شود تا بتواند از تمام ساعات کاری‌اش در جهت ایجاد مارکتینگ مورد نظر خود استفاده کند.» او با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد بدون نفت و استفاده از پتانسیل‌های داخلی هم‌سو با سیاست‌های کلان کشور ادامه می‌دهد: «ما در کشورمان پزشکان و متخصصان حاذقی داریم که هرکدام می‌توانند منشأ یک سری خدمات، هم برای هم‌وطنانمان و هم در حوزه بین‌الملل باشند و در کنار آن بتوانند برای مردم شهر و در نهایت کشورمان ارزآوری داشته باشند.» هیبتی می‌گوید: «ما باید بتوانیم این توانایی‌ها را بالفعل کنیم و جایی هم که می‌تواند این کار را انجام دهد، مجموعه‌هایی مثل شهرک سلامت است که ویترینی از خدمات خوب، بروز و نوین ماست که می‌تواند هم‌سو با استانداردهای جهانی این کار را انجام بدهد، کما‌اینکه تا به امروز نسبت به کشورهای همسایه‌مان مثل ترکیه واقعا سست‌تر عمل کرده‌ایم، ولی امروز توانسته‌ایم با امکانی که فراهم شده و مصوبه‌ای که در مؤسسه فرهنگی اکو اتفاق افتاد،مجموعه شهرک سلامت را به عنوان رئیس کمیته فرهنگی و گردشگری کشورهای عضو اکو انتخاب و معرفی کنیم و شرایط ویژه‌ای را به وجود بیاوریم و با استفاده از امکان‌هایی که در مجموعه اصفهان سیتی‌سنتر هست، به عنوان یک سیستم تسهیلگر، شرایط ورود توریسم‌درمانی را در کشور فراهم کنیم.»

زیبایی و سلامتی، دونقطه عطف درکنار هم

دبیرکارگروه سامان‌دهی مد و لباس کشور نیز با اشاره به تسهیل کار بیماران در مجموعه بیمارستانی شهرک سلامت گفت: «این مسئله که وقتی بیمار برای درمان بیماری‌اش به این مجموعه مراجعه می‌کند و بدون فوت وقت، همه خدمات درمانی که نیاز دارد را یک‌جا دریافت می‌کند، نقطه عطفی برای ارائه خدمات درمانی محسوب می‌شود.» او ادامه داد: «به نظر من واقعا وجود چنین مرکزی در ایران نیاز بود. تجهیزات، رنگ‌ها و معماری فوق‌العاده به نظر می‌رسید که این مسئله در روحیه بیماران تأثیر مثبتی خواهد داشت.» مرضیه شفاپور در ادامه درباره رابطه بین سلامت و مد و زیبایی گفت: «تعریف ما از مد یعنی اینکه به سمت زیبایی، شادی، نشاط و خوشحالی حرکت کنیم. مد باعث می‌شود که انسان با روحیه باز به اطرافش بنگرد، بنابراین هر آنچه به مد برمی‌گردد جزو وظایفی است که انسان را شاد ترسیم می‌کند. قطعا و مطمئنا زیبایی و سلامت دو نقطه عطفی هستند که در کنار هم می‌توانند کاربرد زیادی داشته باشند. وقتی من طراح مد هستم، چه خوب است لباسی که طراحی می‌کنم با تمام آیتم‌هایی باشد که حوزه سلامت فرد را هم جست‌وجو می‌کند.» او در خصوص بازدیدش از مجموعه اصــفــهان ســیــتی‌سنــتر نـــیز گــفت: «قرارگرفتن چنین مجموعه‌ای در کنار شهرک سلامت نشان‌دهنده ظرفیت استان اصفهان است. البته باتوجه به فضایی که من بازدید کردم، جای گروهی به نام مد و لباس خالی است، بنابراین احساس می‌کنم با توجه به برندهایی که در این مجموعه هست و با توجه به تمام آنچه به مد در این فضا برمی‌گردد، اگر این اتفاق بیفتد این مجموعه هم به سمت ارزآوری زیاد پیش خواهد رفت و هم به سمت جذب مخاطبان بسیار زیاد.» گفتنی است از دستاوردهای این بازدید عقد قرارداد جشنواره‌های متفاوت با شهرک سلامت و مجموعه اصفهان سیتی‌سنتر بود که در چند ماه آینده اولین جشنواره در سیتی‌سنتر برگزار می‌شود.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    عادل امیری

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط