جان دوباره آرزوی برباد رفته موبایل ایرانی

تحقق شعار سال با مضمون «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» موجب شده دولت در عرصه‌های مختلف مانند موبایل هوشمند و تبلت به داخلی سازی روی بیاورد. در این راستا، طرح پنج‌ساله جامع حمایت از توسعه زیست‌بوم همراه و توسعه بازار و فناوری تولید موبایل‌های هوشمند داخلی در دست اجرا قرار دارد که در 1404 به پایان می‌رسد.

تاریخ انتشار: 02:13 - دوشنبه 1400/02/13
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

براساس جزئیات این طرح تسهیلات کم‌بهره، فضای تولید و تست محصولات در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. درحال حاضر موبایل‌های ایرانی جی‌ال‌ایکس در بازار به فروش می‌رسد که با اجرای این طرح ۱۴میلیون دستگاه موبایل هوشمند و تبلت ایرانی نیز تا پایان 1404 در بازار عرضه خواهدشد. دولت با اجرای یک طرح پنج ساله قصد در اختیار گرفتن 20 درصد از سهم بازار موبایل‌های هوشمند تا پایان سال 1404 را دارد.

طرحی جدید برای تولید موبایل

دولت در دهه گذشته طرح‌های متنوعی در زمینه تولید موبایل هوشمند ایرانی به کار گرفته که نتایج مساعدی به دنبال نداشت و هر تولیدکننده داخلی پس از فعالیت کوتاهی، از عرصه تولید خارج می‌شد. با این وجود تلاش‌های دولت برای راه‌اندازی خطوط تولید موبایل ایرانی همچنان ادامه دارد. به گزارش ایسنا، طبق توضیحات ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اکنون طرح حمایت از توسعه زیست‌بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید موبایل‌های هوشمند داخلی در دست اجراست و پیش‌بینی می‌شود تا پایان دوره پنج‌ساله اجرای این طرح ۱۴ میلیون دستگاه موبایل هوشمند و تبلت تولید شود.

هدف از این طرح چیست؟

هدف طرح حمایت از توسعه زیست‌بوم همراه، مشابه سایر طرح‌های حمایت از تولید موبایل ایرانی، یعنی کاهش واردات و افزایش سهم تولیدات داخلی در کشور است. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با اهداف این طرح توضیح داد: ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال در توسعه ارتباطات، بهره‌مندی اقشار جامعه از ابزارهای نوین ارتباطی، توسعه عدالت ارتباطی با تولید موبایل هوشمند و تبلت از طریق تأمین زیرساخت‌های تولید شامل تأمین فضای تولید، تست و ارزیابی محصولات و تأمین مالی واحدهای تولیدی و در نهایت تحقق اهداف مصوب شورای‌عالی فضای مجازی از جمله اهداف این طرح است. درمجموع اجرای این طرح موجب می‌شود 20درصد از سهم بازار موبایل‌های هوشمند تا پایان سال 1404 به محصولات تولید داخل تعلق گیرد. براساس پیش‌بینی‌های معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان دوره پنج‌ساله این طرح ۴۳ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال پیدا خواهند کرد و ۱۴میلیون موبایل هوشمند و تبلت ایرانی تولید خواهد شد که صرفه‌جویی ارزی بیش از یک‌میلیارد دلار را به دنبال دارد.

دولت چگونه حمایت می‌کند؟

فراخوانی در راستای حمایت از تولید موبایل هوشمند و تبلت ایرانی صادر شده است و تولیدکنندگان واجد شرایط می‌توانند در این طرح ملی شرکت کنند. در این طرح برای تولیدکنندگان اعطای تسهیلات کم‌بهره و یارانه سود برای سرمایه‌گذاری ثابت، سرمایه در گردش، تحقیق و توسعه و صادرات محصولات در نظر گرفته شده است؛ همچنین بخشی از بودجه کشور به طرح توسعه زیست‌بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید موبایل‌های هوشمند داخلی اختصاص دارد. وزارت ارتباطات نیز وعده تأمین فضای تولید و تست موبایل و تبلت‌های ایرانی را به تولیدکنندگان داده است. درنتیجه تولیدکنندگان می‌توانند با تسهیلات کم‌بهره در محیط مدنظر تولید، به طراحی اسمارت فون و تبلت های ایرانی بپردازند.

شرایط حمایت چیست؟

دولت در این طرح شرایط دشواری را برای حمایت از تولیدکنندگان درنظر نگرفته است و از جمله این شرایط باید به داشتن پروانه تولید و بهره‌برداری از وزارت صمت در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند و… سابقه اجرایی در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی و درنهایت داشتن سایت تولیدی و خطوط تولید مرتبط اشاره کرد. تولید کنندگان با داشتن سه شرط مذکور می‌توانند از تسهیلات کم بهره و فضای تولید درراستای طراحی موبایل و تبلت ایرانی بهره ببرند.

عاقبت تولیدکنندگان قبلی چه شد؟

شرکت‌های ایرانی مختلفی در حوزه تولید موبایل در سال‌های اخیر فعالیت کرده‌اند که موفقیت چشمگیری به‌دست نیاورده و پس از مدت کوتاهی بازار موبایل را ترک کرده‌اند. در این میان تنها شرکت جی‌ال‌ایکس موفق به عرضه اسمارت‌فون‌های مختلف به بازار شده است. در حال حاضر چندین مدل از محصولات این شرکت در بازار قابل خریداری است؛ ولی کاهش عرضه محصولات جی‌ال‌ایکس موجب شده خرید آن‌ها در بازار اصفهان دشوار باشد؛ علاوه بر این، لوازم جانبی این اسمارت‌فون‌های ایرانی به راحتی در بازار پیدا نمی‌شود و کاربران باید محافظ صفحه و دوربین یا گارد مدل‌های مشابه برندهای دیگر را برای اسمارت فون خود تهیه کنند. اکنون سه مدل موبایل هوشمند جی‌ال‌ایکس یعنی Z1 با قیمت یک میلیون و 600 هزار تومان، مدل M1 با بهای دو میلیون و 500 هزار تومان و شاهین دو با نرخ سه میلیون و 900 هزارتومان در بازار موجود است؛ همچنین تبلت دانش‌آموزشی جی‌ال‌ایکس مدل F1 با قیمت یک میلیون و 960 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. درکل تولیدات جی‌ال‌ایکس درشمار محصولات میان‌رده قرار می‌گیرند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر