جزئیات جدید از ترور شهید قاسم سلیمانی

پایگاه خبری یاهو نیوز در شامگاه شنبه،  به قلم «جک مورفی» و «زاک دارفمن» در گزارشی به تشریح جزئیات طرح ترور شهید سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» به دست تروریست‌های آمریکایی پرداخت. این پایگاه خبری آمریکایی فاش کرده است که در عملیات ترور سردار سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد، علاوه بر تیم تروریستی ارتش آمریکا، مأموران اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و اقلیم کردستان عراق نیز مشارکت داشته‌اند.

تاریخ انتشار: 13:56 - یکشنبه 1400/02/19
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

این گزارش این‌طور شروع می‌شود : «یک شب خنک و ابری بود و ضلع جنوب شرقی فرودگاه بین المللی بغداد با اطلاعیه‌ای برای یک تمرین آموزشی نظامی بسته شده بود یا اینکه به دولت عراق این طور گفته شده بود. سه تیم از مأموران دلتا فورس در ژانویه ۲۰۲۰ در مکان‌هایی پنهان در فرودگاه با دوربین‌های خود به جستجوی اطراف پرداخته و منتظر هدف خود بودند: قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده نظامی ایران. آنها با لباس‌های مبدل کارگران تعمیرات در ساختمان‌های قدیمی یا وسایل نقلیه کنار جاده پنهان شده بودند.» در ادامه آمده است که تک تیراندازان دلتافورس آمریکا و سه پهپاد مسلح به موشک های هلفایر در ترور شهید قاسم سلیمانی به کار گرفته شده بودند. تک تیراندازی از فاصله طولانی با عوامل مختلف محیطی از جمله باد درگیر است اما تیم های دلتافورس به حدس و گمان اعتماد نکردند. یکی از اعضای گروه ضد تروریستی کردستان عراق که ارتباطات عمیقی با عملیات ویژه ایالات متحده دارد به آنها کمک کرد تا شدت باد را از محدوده پایین اندازه بگیرند.
یاهو نیوز آورده است: «پرواز دمشق بالاخره پس از چندین ساعت تأخیر در نیمه‌شب 3 ژانویه 2020 وارد فرودگاه بغداد می‌شود. 3 فروند پهپاد آمریکایی بر فراز هواپیمای حامل سردار سلیمانی و همراهانش پرواز می‌کرد. یکی از مأموران امنیتی کردستان عراق با لباس کارمندان فرودگاه، هواپیما را از باند اصلی به‌سوی قسمت بسته فرودگاه هدایت کرد. هنگامی که هدف از هواپیما بیرون آمد، مأموران امنیتی کردستان عراق که برای حمل‌ونقل چمدان‌ها تغییر قیافه داده بودند، سردار سلیمانی را شناسایی کردند. سپس سردار سلیمانی و تیم همراهش سوار دو دستگاه خودرو شدند و به‌سوی منطقه ترور حرکت نمودند، جایی که تک‌تیراندازان دلتافورس از قبل در کمین آنها بودند. در ادامه این دو دستگاه خودرو برای خارج شدن از فرودگاه وارد خیابان اصلی شدند. 3 تیم تک‌تیرانداز دلتافورس ضمن اینکه ضامن اسلحه‌های خود را آزاد کرده بودند انگشتان آنها روی ماشه آماده شلیک بود. بر فراز آنها نیز 3 فروند پهپاد پرواز می‌کردند که 2 فروند مسلح به موشک‌های هلفایر بود.»
یک مقام ارشد نظامی آمریکایی هم در این باره گفته است که سردار سلیمانی 6 ساعت قبل از سوار شدن به هواپیما، 3 بار تلفن همراهش را عوض کرده بود ولی در تل‌آویو فرماندهی عملیات ویژه آمریکا با مأموران امنیتی و جاسوسی رژیم صهیونیستی برای ردیابی تلفن همراه سردار سلیمانی همکاری می‌کردند. مأموران امنیتی و جاسوسی اسرائیل به شماره تلفن‌های سردار سلیمانی دسترسی داشتند و آنها را به آمریکایی‌ها دادند و آمریکایی‌ها نیز توانستند سردار سلیمانی و تلفن همراهش را تا بغداد ردیابی کنند. نیروهای واحد ارتش مخفی موسوم به گروه ضربت نارنجی نیز در شب عملیات در بغداد بودند تا به‌عنوان متخصصان اطلاعاتی، برای ردیابی دستگاه‌های الکترونیکی سردار سلیمانی کمک کنند.
نویسندگان این گزارش افزودند: «ترور سردار سلیمانی تبعات زیادی برای تصمیمات سیاست خارجی دولت ترامپ به‌همراه داشت و تأثیرات آن طی سال‌های آینده احساس خواهد شد و احتمالاً فضای راهبردی دولت بایدن را در منطقه شکل خواهد داد.»

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر