جمهوری دوم معنا ندارد

43 سال پیش در بهمن 1357 یک هدف مشترک مردم ایران را از هر طبقه و با هر جناح سیاسی گرد هم آورد تا در برابر نظام سلطه‌گر پادشاهی پهلوی بایستند و به رهبری امام خمینی و با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» انقلاب کنند؛ انقلابی که هدف آن، ایجاد یک نظام جمهوری بر پایه اسلام بود و تا امروز با عنوان مهم‌ترین رویداد قرن در جهان سیاست همچنان تداوم پیدا کرده است.

تاریخ انتشار: 10:14 - دوشنبه 1400/11/25
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
no image

راز بقای این انقلاب که سلطه‌گران غربی و شرقی را با چالش‌های بسیاری مواجه ساخت و زمینه‌ساز بیداری اسلامی در ملت‌های تحت ظلم و سلطه مستکبران شد، بی‌شک از آرمان‌ها و ارزش‌هایی نشئت می‌گیرد که ریشه در عدالت‌خواهی به شیوه اسلامی دارد و بنیان‌گذار این انقلاب از جهان اسلام و حتی غیر اسلامی خواست تا با الگوبرداری از آن در راستای اهداف آزادی‌خواهانه و استقلال‌طلبانه خود گام بردارند. اسلامی بودن انقلاب و تکیه‌بر مذهب، مردمی‌بودن انقلاب، رهبری صادقانه و حکیمانه، اهداف بلند انقلاب اسلامی و تکیه‌بر نیازهای واقعی و فطری مردم، دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی و جلوه‌های کارآمدی نظام جمهوری اسلامی و درنهایت وحدت ملی ازجمله ویژگی‌های انقلاب ایران بود که توانست به پیروزی منجر شود و نقشه راه بسیاری از کشورهای تحت سلطه مستکبران قرار گیرد. همان‌طور که امام(ره) در وصیت‌نامه الهـــی‌ســیــاســی خــویــش  گفتــه‌انــد: «بی‌تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است و رمز پیروزی را ملت می‌داند و نسل‌های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن انگیزه الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت‌کلمه برای همان انگیزه و مقصد… توصیه این‌جانب به مسلمین و خصوص ایرانیان، به‌ویژه در عصر حاضر آن است که در مقابل این توطئه‌ها عکس‌العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود به هر راه ممکن افزایش دهند و کفار و منافقان را مأیوس کنند.»
حالا در چهل‌وسومین سالگرد پیروزی انقلاب، نظام جمهوری اسلامی ایران با مدد از آرمان‌های امام(ره) و انقلاب در مقابل اهداف دشمنان اسلام طی این سال‌ها ایستادگی کرده و با یک چهره مستقل و محکم از بعد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مقابل جهانیان ظاهر شده است. «اصفهان‌زیبا» در بررسی جایگاه انقلاب ایران با گذشت بیش از 40 سال از وقوع آن و نقش آرمان‌های انقلاب ایران در وضعیت کنونی نظام جمهوری اسلامی با حجت‌الاسلام رهبر،‌ امام‌جمعه موقت اصفهان و نماینده سابق مجلس، گفت‌وگو کرد. به گفته این  مقام مسئول، با انقلاب استقلال و آزادی به مردم ایران بازگشت. رهبر معتقد است تنها انتظار مردم از نظام این است که در برابر فشارهای اقتصادی از سوی بیگانگان یا کم‌کاری‌های داخلی از آن‌ها حمایت کند و بر تلاش همه‌جانبه خود در راستای رفع این مشکلات بیفزاید. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

با گذشت بیش از 40 سال از انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه توانسته است با آرمان‌های انقلاب پیش رود و از مسیر انقلاب خارج نشود؟

اولین شعار انقلاب از روزی که مردم ایران به فرمان و دعوت امام (ره) به صحنه آمدند و در برابر نظام ظالم حاکم ایستادگی کردند، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود. کشور تحت سلطه ما مستقل نبود و هیچ آزادی از خود نداشت. سیاست‌های نظام همگی وابسته به بیگانه بود و عوامل بیگانه دولت و نظام پادشاهی ایران را اداره می‌کردند. یک دوران، انگلیسی‌ها و دورانی دیگر، آمریکایی‌ها بر کشورمان مسلط بودند. آن زمان نیاز به ایجاد استقلال، شدیدا در کشور احساس می‌شد؛ بنابراین ازجمله شعارهای اولیه انقلاب استقلال‌خواهی بود؛ شرایطی که ایران بتواند روی پای خود بایستد و با مدیریتی صحیح و همراهی ملتش وابسته به هیچ قدرتی نباشد. سرانجام از طریق انقلاب این استقلال تحقق پیدا کرد و امروز کشور ما بعد از چهل و اندی هرچه جلوتر می‌رود، استقلال و استحکامش نیز بیشتر می‌شود.

 نشانه‌های این استقلال برآمده از انقلاب در شرایط کنونی ایران چگونه خود را نشان می‌دهد؟

اگر اوایل انقلاب رژیم صدام، جرئت و جسارت این را داشت که به کشور ما حمله کند و هشت سال جنگ را برای ایران بیافریند، امروزه حتی آمریکا باآن‌همه قدرت،چنین جرئتی ندارد؛ چراکه می‌بیند ایران هیچ مجالی به بیگانه نمی‌دهد؛ حالا این بیگانه می‌خواهد شرق باشد یا غرب برای ما فرقی نمی‌کند. آمریکایی‌ها با همه تهدیدهایی که بر ایران روا داشتند، جرئت و جسارت این را نداشتند که آن‌ها را عملی کنند و با ایران وارد جنگ شوند. امروزه ایالات‌متحده نه‌تنها سلطه‌ای بر منطقه و ایران ندارد، که از استقلال و عظمت ایران نیز هراس دارد؛ البته نه به این معنا که ایران برای دیگر کشورها تهدید به‌شمارمی‌ آید، بلکه دشمن در مقابله با این موضع ایران جرئت نفوذ و سلطه‌گری در کشورمان را ندارد. بحمدالله ایران با شعار استقلال روی پای خود ایستاده است و با پشتیبانی ملت و رهبری نظام، ارتش و سپاه به راه خود ادامه می‌دهد و در انتخاب این مسیر به هیچ کشوری وابسته نیست.

اما این مستقل بودن به معنای عدم‌ارتباط یا تعامل با کشورهای جهان که معنا نمی‌دهد؟ همان رویکردی که این روزها در سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و در رابطه با کشورهایی همچون چین و روسیه دیده می‌شود.

بله. ما هم‌اکنون با بسیاری از کشورها در ارتباطیم و تعامل‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با آن‌ها داریم؛ البته این روابط به معنای وابستگی به آن‌ها نیست؛ به‌عنوان‌مثال، دادوستد با کشورهایی همچون چین، هندوستان  یا روسیه به معنای عدم استقلال نیست و این موضوع هیچ منافاتی با این شعار ایران ندارد. ایران برای پیشرفت و توسعه در هر حوزه‌ای نیاز به رابطه با کشورهای جهان دارد. به عبارتی، نظام جمهوری اسلامی ایران وابسته به هیچ قدرت سلطه‌گری نیست و از سویی، به روابط حسنه خود با کشورها و با هدف پیشرفت ایران ادامه می‌دهد. درواقع مسئولان در نظام ایران اگر احساس کنند که کشوری قصد سوء از نام جمهوری اسلامی ایران دارد، بدون هیچ اتلاف زمانی از ارتباط با آن‌ها دست می‌کشند؛چراکه این موضوع خط قرمز ایران ماست.

آزادی و جمهوری اسلامی نیز دو خواسته دیگر ملت ایران در انقلاب سال 57 بود. آزادی برای مردم در آن زمان چه معنایی داشت که برای به‌دست‌آوردنش در برابر نظام پادشاهی قیام کردند؟ در خصوص نظام جمهوری بر مبنای اسلام هم توضیح دهید.

حقــیــقــت آزادی نــه بــه معنای لجام‌گسیختگی و بی‌بندوباری، بلکه به معنای حق انتخاب دولت و مجلس در رژیم شاهنشاهی بود. مردم محکوم‌به انجام اوامر شاه بودند؛ شرایطی که امروز در نظام جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. مردم آزادی در چهارچوب شریعت، قانون و مصالح ملت را می‌خواستند و سرانجام با انقلاب در برابر آن شرایط به این خواسته خود رسیدند. در ایران امروز مردم با داشتن حق رأی در انتخاب دولت و مجلس آزاد و در سرنوشت کشورشان نیز سهیم هستند. معنای جمهوری اسلامی هم بسیار مشخص است. مردم ایران تنها یک مدل از جمهوری را می‌خواستند که مبنای آن اسلام باشد. شاید نظام خیلی از کشورها بر پایه جمهوری باشد؛ اما جمهوری با قید اسلامیت از آن کشور ماست. برخی از کشورهای اسلامی نیز در اعتراض به نوع حاکمیت خود قیام کردند؛ اما شعار آن‌ها بر پایه استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی محقق نشد.

به عقیده شما نظام جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه توانست جایگاه و موقعیت خود را با آرمان‌های انقلاب هم‌سو کند؟

انتظار کنونی ملت ایران از دولتمردان، حل مشکلات اقتصادی است؛ آنچه دولت کنونی نیز کمر همت به حل این بحران بسته است و امیدواریم دولت جدید بتواند در این راستا گام‌های مؤثری بردارد. در همه دولت‌ها به کشور خدمت‌های کم‌وزیادی شده است؛ در حال حاضر اما انتظار مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی و دولت این است که احساس امنیت اقتصادی و شغلی داشته باشند. مردم نباید از گرانی رنج‌ ببرند و دغدغه آن را داشته باشند. فاصله طبقاتی در جامعه باید از بین برود. فاصله حقوقی و درآمدهای کلان در جامعه نباید وجود داشته باشد. مردم ایران طی این سال‌های پس از انقلاب حمایت و تعهد خود را به‌نظام ثابت کرده و نشان داده‌اند. امام (ره) فرمودند که هیچ پیغمبر و امامی چنین مردمی همچون مردم ایران نداشته است. واقعا هم همین‌طور است. مردم ما با همه مشکلات، کشور اسلامی خود را دوست دارند و از دین، عزت و کرامت ملی خود با دل‌وجان دفاع می‌کنند. بنابراین نظام جمهوری اسلامی ایران نیز باید در برابر فشارهای اقتصادی از سوی بیگانگان یا کم‌کاری‌های داخلی از مردم حمایت کند و بر تلاش همه‌جانبه خود در راستای رفع این مشکلات بیفزاید؛ چراکه مردم کشور ما چشم‌به‌راه خدمات ارزشمندی هستند که طعم رفاه اسلامی در چهارچوب خدمات اقتصادی و فرهنگی داشته باشد.

فشار دشمنان ایران در قالب‌های مختلف تحریم و تهدید طی این سال‌ها همچنان ادامه داشته و دارد. نظام جمهوری اسلامی ایران باید چه سیاستی را در مقابله با این رویکرد دشمنان از خود نشان دهد؟

طبیعی است که دشمن دست‌بردار نیست؛ چراکه دشمن در همه زمان‌ها برای ایران وجود داشته و دارد و به هر شکل ممکن به کشورمان نفوذ کرده و در اقتصاد، سیاست و فرهنگ ما دخالت می‌کند. اخیرا مقام معظم رهبری در حضور مقامات نیروی هوایی فرمودند که دشمن دست‌بردار نیست و ممکن است از هر توطئه‌ای علیه کشورمان استفاده کند و ارتش ما، نیروی هوایی ما و سپاه ما باید برای حفظ استقلال کشور در این شرایط تلاش کند. ما از این طریق می‌توانیم تحت تهاجم فرهنگی قرار نگیریم و در عرصه اقتصادی نیز چشم‌به‌راه بیگانه نباشیم؛ برای مثال، سیاست اقتصاد مقاومتی ازجمله رویکردهایی است که ایران می‌تواند با پیاده‌کردن آن در مقابل فشارهای حداکثری دشمنان ایستادگی کند. کشور ما زمین، آب، نیروی انسانی، نفت و گاز دارد و با این سرمایه‌های خدادادی می‌تواندروی پای خود بایستد و در راستای خدمت به مردم تلاش کند. در عرصه نظامی نیز خوشبختانه دشمن تا به امروز جرئت مقابله با ایران را نداشته و نخواهد داشت و ما نیز باید همچنان خود را پرقدرت نشان دهیم. همان‌طور که شاهد هستیم، ایران در مقابل فشار تحریم‌های آمریکا ایستادگی کرده و شروط آن‌ها را برای اقدامات هسته‌ای و برجام نپذیرفته است. هم‌اکنون مسئولان کشورمان در مذاکرات وین عزت و کرامت ملی ایران را کاملا حفظ کرده‌اند و چشم‌به‌راه نفوذ بیگانه نیستند؛ چراکه مردم ایران نیز چشم‌به‌راه خدمت هستند. الحمدلله در حال حاضر قوای سه‌گانه نظام جمهوری اسلامی با یکدیگر متحد هستند و مجلس، دولت و دستگاه قضا دست در دست یکدیگر به‌منظور خدمت بیشتر به ملت و در راستای اهدافی چون حفظ امنیت مردم، حفظ امنیت کشور و مبارزه بافاصله و شکاف طبقاتی تلاش می‌کنند.

این روزها از سوی برخی از سیاست‌مداران کشورمان صحبت از تشکیل جمهوری دوم با هدف همگام‌سازی جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است. نظر شما دراین‌باره چیست؟ آیا نظام کنونی جمهوری اسلامی به چنین هم‌سان‌سازی و تغییری برای ادامه و بقای خود در راستای آرمان‌های انقلاب نیاز دارد؟

این سیاست اصلا معنا ندارد. ما جمهوری اول و دوم نداریم. جمهوری یعنی هم‌صدایی ملت برای انتخاب و سرنوشت ملت، سرنوشت حاکمیت، سرنوشت دولت و مجلس. جمهوری واقعی یعنی ملت، پشتیبان نظام و خدمتگزاران به مردم باشد. خدمتگزاران نظام نیز باید تمام تلاش خود را در جهت رفاه و آسایش مردم به‌کار بندند و دردهای مردم را درمان کنند. به نظر بنده، طرح این شعارها از سوی بیگانگان و دیکته‌شده خارجی‌ها است و باید آن را دفن کرد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    پگاه ظاهری

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط