حاشیه‌های واکسنی که تزریق نشده است!

در بحبوحه انتشار خبر واکسیناسیون پاکبانان شهرداری اصفهان در ابتدای اردیبهشت، خبری کوتاه مبنی بر دریافت این واکسن از سوی قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان در فضای مجازی منتشر شد و در عرض چند ساعت در صدر فهرست اخبار قرار گرفت! آنچه در ادامه می‌آید مرور مختصری است بر آنچه در چند روز اخیر در رسانه‌های مختلف درباره این موضوع منتشر شد.

تاریخ انتشار: 09:53 - یکشنبه 1400/02/5
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

توزیع قطره‌چکانی واکسن کرونا در کشور منجر به ایجاد مشکلات و خبرسازی‌های مختلفی در این زمینه شده است. چنانکه به دلیل حجم محدود این واکسن و تعداد پرشمار و رو به افزایش بیماران نیازمند به واکسن کرونا، اقشار مختلف جامعه بسته به اینکه چقدر در خطر ابتلا به کرونا باشند، اولویت‌بندی شده و باید بر اساس قوانین مصوب به ترتیب در نوبت واکسیناسیون قرار بگیرند. این موضوع اخیرا و هم‌زمان با واکسیناسیون نیروهای عملیاتی شهرداری اصفهان منجر به انتشار خبری درباره دریافت واکسن کرونا از سوی شهردار اصفهان شده و ابهاماتی را دراین‌باره ایجاد کرده است.
ماجرا از این قرار است که خبرگزاری فارس اصفهان در سوم اردیبهشت خبری را مبنی بر قرار گرفتن نام شهردار در سامانه سیب جهت دریافت واکسن منتشر کرد و بیانیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را که درباره این خبر توضیحات جدیدی اعلام کرده بود، ضمیمه آن ساخت. بر این اساس، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد که بعد از بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد که نام و شماره ملی شهردار به‌عنوان دریافت‌کننده واکسن در بین کارکنان یکی از بیمارستان‌های خصوصی شهر اصفهان در سامانه سیب ثبت شده است.
«آرش نجیمی» از بررسی دقیق‌تر ابعاد مسئله با حضور مسئولان دانشگاه، حراست، نظام پزشکی، بازرسی و رئیس این بیمارستان و همچنین مصاحبه تلفنی با کارشناس بهداشت که مشخصات ایشان را ثبت کرده بود، خبر داد و توضیح داد که بر اساس بخشنامه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مسئول فنی بیمارستان مکلف است صرفا در صورت احراز استحقاق هر یک از کارکنان بیمارستان نسبت به معرفی او به تیم بهداشت برای ثبت مشخصات در سامانه و سپس تزریق واکسن اقدام کند. بنابراین خطای مسئول فنی در معرفی نام‌برده و تسلیم مشخصات و شماره ملی برای ثبت در سامانه محرز شده است. در ادامه این بیانیه آمده: «شهردار اصفهان بنا به توصیه پزشک معالج خود، با وجود ثبت مشخصات در سامانه از تزریق منصرف شده و واکسن را دریافت نکرده است. با توجه به اینکه در بیمارستان‌های پرجمعیت تزریق به هر داوطلب پس از ثبت مشخصات در سامانه توسط فردی غیر از کارشناس ثبت انجام می‌شود، تأیید یا رد این موضوع با مستندات موجود امکان‌پذیر نیست و نیاز به مدارک بیشتر دارد و در حال پیگیری است.»

خطای مسئول فنی بیمارستان میلاد محرز است

پیگیری خبرنگار روزنامه «اصفهان‌زیبا» برای گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز تأیید این موضوع را در پی داشت که خطای مسئول فنی بیمارستان تخصصی میلاد در ثبت‌نام شهردار برای دریافت واکسن امری محرز است. آرش نجیمی گفت: «مرجع پیگیری این موضوع دانشگاه علوم پزشکی نیست و دانشگاه فقط در این‌باره که خطایی در زمینه ثبت اطلاعات انجام شده می‌تواند با قطعیت سخن بگوید.» او اضافه کرد: «بی‌شک مسئول فنی بیمارستان میلاد در ثبت اطلاعات نادرست عمل کرده؛ چراکه ثبت اطلاعات دریافت واکسن کرونا برای افرادی غیر از کادر درمان و نیروهایی که مشخص شده‌اند خلاف مقررات است.»

نیروهای عملیاتی شهرداری واکسینه شدند نه شهردار و کادر اداری

روز سوم اردیبهشت خبرگزاری ایرنای اصفهان نیز با انتشار بیانیه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، توضیحاتی را به نقل از مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان مبنی بر اینکه شهردار اصفهان هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده و تنها نیروهای عملیاتی شهرداری واکسینه شده‌اند، منتشر کرد. در این خبر «ایمان حجتی» از آغاز واکسیناسیون کرونا برای نیروهای عملیاتی شهرداری اصفهان خبر داد و گفت که تاکنون پاکبانان، نیروهای جابه‌جایی پسماند تر و نیروهای عملیاتی شهرداری و تعدادی از نیروهای آتش‌نشانی واکسینه شده‌اند.
به گفته او، نیروهای مستقر در سایت پسماند و مابقی پاکبانان در مرحله دوم بنا بر برنامه‌ریزی سیستم بهداشتی استان واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد و این در حالی است که شهردار و سایر نیروهای اداری شهرداری واکسن کرونا را استفاده نکرده‌اند.

ماجرای ثبت‌نام شهردار در لیست دریافت‌کنندگان واکسن چه بود؟

خبر دریافت واکسن کرونا از سوی شهردار اصفهان همان‌قدر که عجیب و حائز اهمیت بود، جای تردید هم داشت؛ چراکه طبق قانون، واکسن‌های تخصیص‌یافته ویژه کادر درمان، پاکبانان و اقشار خاص است و استفاده از آن برای اشخاص دیگر در شرایط فعلی جرم به شمار می‌رود. تا اینکه یک روز پس از انتشار این خبر و در حالی که شهردار اصفهان هنوز به این خبرسازی‌ها واکنش نشان نداده است، رئیس بیمارستان خصوصی میلاد چهارم اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایمنا از مراجعه دوره‌ای قدرت‌اله نوروزی به این بیمارستان برای درمان مشکلات کلیوی و قلبی‌اش طی سه ماه گذشته خبر داد.  «منصور کندری» توضیح داد که حدود دو هفته قبل هم‌زمان با واکسیناسیون کارکنان بیمارستان میلاد، شهردار در این بیمارستان بستری بوده است. در آخر وقت تعدادی واکسن اضافه آمده که باید امحا می‌شده است. بنابراین از سوی بیمارستان به شهردار پیشنهاد می‌شود که واکسن‌ها جزو امحایی‌های پایان وقت است و بنابراین نام او در لیست سامانه سیب ثبت شد. به گفته او، نهایتا شهردار طبق توصیه پزشک خود مبنی بر اینکه او قبلا به کرونا مبتلا شده و نباید واکسن بزند، از دریافت واکسن منصرف می‌شود. بنابراین هیچ تزریق واکسنی برای شهردار اصفهان انجام‌نشده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

برچسب‌های خبر