حلقه‌های مغفول در ساختمان‌سازی

«تعیین مجری ذی‌صلاح اگر مورد توجه قرار گیرد، تمامی ساختمان‌ها ایمن می‌شود». رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان در بازدید از روزنامه اصفهان‌زیبا به مناسبت هجدهمین سالگرد انتشار روزنامه روی فرهنگ‌سازی این موضوع برای ساخت و ساز ساختمان‌ها در اصفهان تأکید فراوان داشت. بحث شناسنامه‌های فنی و ملکی نیز از دیگر موضوع‌های مطرح‌شده از سوی احمد بناکار بود تا مصرف‌کنندگان از طریق این شناسنامه‌ها اطمینان خاطر پیدا کنند که تمامی نیروهای فنی که در امر ساخت و ساز دخیل بوده‌اند، مهارت‌های لازم و کافی را داشته‌اند و موارد 22 گانه مقررات ملی ساختمان رعایت شده است.

تاریخ انتشار: 09:36 - شنبه 1400/10/25
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

در حاشیه این بازدید رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان به اصفهان‌زیبا گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان، 34 هزار عضو دارد که از این تعداد 16 هزار نفر پروانه دارند و بر اساس مقررات ملی ساختمان نیز 5درصد حق نظارت دریافت می‌شود.
احمد بناکار بیان کرد: تخفیفاتی برای ساختمان‌هایی که در بافت فرسوده ساخته می‌شود ارائه خواهد شد. در واقع مشروط بر اینکه در نقشه‌هایی که شهرداری تهیه و ارائه می‌کند این موضوع قید شود که ساختمان‌ها در بافت فرسوده قرار می‌گیرند، نظام مهندسی تخفیفاتش را در بحث طراحی و نظارت ارائه می‌دهد.
بناکار درباره همکاری چینی‌ها در پروژه‌های ساختمان‌سازی تصریح کرد: نظام مهندسی ساختمان هیچ‌گونه تعاملی با شرکت‌های چینی برای ساخت‌و‌ساز ندارد و وارد تعاملات اجرایی، سیاسی و سرمایه‌گذاری دولتی‌ها نمی‌شود.

همکاری شرکت ترکیه‌ای برای پروژه مسکن ملی بهارستان

او ادامه داد: باهمکاری شرکت کوزو ترکیه واحدهای مسکن ملی در بهارستان ساخت‌وساز می‌شود؛ ضمن اینکه سازمان نظام مهندسی کشور با وزارتخانه تفاهم‌نامه‌ای برای اجرای پروژه مسکن ملی منعقد کرده که براساس این تفاهم نامه مهندسانی که قرار است کاندید نظارت پروژه باشند، مشمول تخفیفات می‌شوند و این تخفیفات در سامانه ارجاع نظارت قید می‌شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان بیان کرد: در گذشته روال عضوگیری در سازمان نظام مهندسی به این صورت بود که در گام نخست افراد عضو نظام مهندسی شده و در گام بعدی امتحان ورودی می‌دادند که این روال منجر به بروز مشکلاتی شد؛ چون بعضا چندین سال طول می‌کشید که افراد با وجود عضویت در نظام‌مهندسی در امتحان ورودی قبول می‌شدند؛ بنابراین حق عضویت‌ها اضافه می‌شد و از امکانات نیز نمی‌توانستند استفاده کنند؛ ولی خوشبختانه چندسالی است که افراد ابتدا امتحان ورودی می‌دهند و اگر در این امتحان پذیرفته شوند، می‌توانند عضو سازمان نظام‌مهندسی شوند که اجحافی صورت نگیرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان عنوان کرد: وظیفه ناظران ما این است که گزارش تخلف را به‌موقع به مرجع صدور قوانین و نظام مهندسی اعلام کنند و باید در بحث فنی نیز بررسی‌های لازم توسط ناظران صورت بگیرد، مرجع صدور پروانه براساس قانون شهرداری‌ها، قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان، موظف‌اند از ادامه عملیات جلوگیری کنند تا رفع تخلف شود.

دست واسطه‌ها کوتاه شد

بناکار اذعان کرد: برای کاهش مراجعات حضوری، تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌ایم تا استفاده از کاغذ در فرایندها حذف شود براین اساس شهرداری دستور تهیه نقشه و استعلامات را روی سامانه بارگذاری می‌کند و طراح و ناظر از سوی ما مشخص می‌شود و روی سیستم شهرداری قرار می‌گیرد. در واقع تمامی فرایندها الکترونیکی است و خوشبختانه با اجرای این اقدام دست واسطه‌های شهرداری و واسطه‌های نظام‌مهندسی کوتاه خواهد شد.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اصفهان افزود: تعیین مجری ذی‌صلاح و شناسنامه فنی و ملکی از بحث‌های مهم هستند، در تمامی طراحی‌ها بر اساس مقررات ملی، هم اسکلت‌های بتنی و هم اسکلت‌های فلزی باید در برابر زلزله ایمن باشند؛ ولی در مرحله اجرایی بعضا مشکلاتی وجود دارد مبنی براینکه افرادی که ساخت‌وساز انجام می‌دهند، صلاحیت اجرا ندارند که وزارت راه و شهرسازی باید با تعیین مجری ذی‌صلاح از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.
بناکار گفت: در سال 91 مصوبه‌ای ابلاغ شد که مجریان ذی‌صلاح در اصفهان مشخص شوند؛ ولی به خاطر تقابلاتی که وجود داشته این مهم اجرایی نشد؛ به هرحال ما پیگیر این بحث هستیم تا به طور حتم با تعیین مجری ذی‌صلاح ساختمان‌ها بالای 90 درصد ایمن شوند. در واقع زمانی که مجری ‌صلاح انتخاب شود، از آنجایی که نامش در پرونده قید می‌شود، مسئول است و جرئت اینکه برخی موارد را به خاطر کاهش هزینه‌ها حذف کند، ندارد.

شناسنامه‌های فنی و ملکی برند ساختمان هستند

رئیس سازمان نظام‌مهندسی اصفهان اظهار کرد: بحث شناسنامه‌های فنی و ملکی ساختمان نیز تا امروز مغفول مانده است. تمامی نیروهای فنی که در ساختمان‌ها فعالیت می‌کنند، باید از مهارت‌های لازم برخوردار باشند و اسامی آن‌ها در شناسنامه قید شود. زمانی که تمامی عوامل اجرایی، ناظران، طراح‌ها و مجری ذی‌صلاح باشند، درواقع این برای ساختمان یک برند است و مصرف‌کننده با دیدن این شناسنامه اطمینان پیدا می‌کند که موارد 22 گانه مقررات ملی ساختمان رعایت شده است.
بناکار اذعان کرد: بحث مجری ذی‌صلاح و شناسنامه فنی و ملکی در برخی شهرستان‌ها اجرایی شده و باید در کل استان اصفهان فرهنگ‌سازی شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان گفت: مهندسان شهرساز و مهندسان ترافیک همواره مورد غفلت واقع شده‌اند. این در حالی است که اگر در پروژه‌هایی از مهندسان ترافیک استفاده شود، دیگر شاهد معضلات ترافیکی در منطقه نخواهیم بود، مهندسان نقشه‌بردار و مهندسان شهرساز نیز هرکدام وظایفی برایشان تعریف شده که با استفاده از ظرفیت و پتانسیل آن‌ها می‌توان شاهد تحولات چشمگیری برای شهر و شهروندان اصفهانی باشیم.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مینا ایزدی

برچسب‌های خبر