خرید ملک در ترکیه

ایرانیان مشتریان پروپاقرص خرید مسکن در ترکیه شده‌اند. شیوع کرونا در ترکیه نه‌تنها نتوانسته مانع سرمایه‌گذاری در بخش مسکن این کشور شود، بلکه آمارها حکایت از افزایش تعداد متقاضیان ایرانی خرید ملک در ترکیه دارد. مرکز آمار ترکیه گزارش داده است که باوجود بسته شدن مرزها، شهروندان ایرانی در ماه‌های فوریه، مارس و آوریل که […]

تاریخ انتشار: 15:14 - یکشنبه 1399/03/11
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

ایرانیان مشتریان پروپاقرص خرید مسکن در ترکیه شده‌اند. شیوع کرونا در ترکیه نه‌تنها نتوانسته مانع سرمایه‌گذاری در بخش مسکن این کشور شود، بلکه آمارها حکایت از افزایش تعداد متقاضیان ایرانی خرید ملک در ترکیه دارد. مرکز آمار ترکیه گزارش داده است که باوجود بسته شدن مرزها، شهروندان ایرانی در ماه‌های فوریه، مارس و آوریل که کرونا به‌سرعت در ترکیه شیوع پیدا کرد، صدرنشین خریداران مسکن در ترکیه بودند. این گزارش حکایت می‌کند که ایرانی‌ها در ماه فوریه 721 واحد مسکن در این کشور خریداری کرده و برای نخستین بار صدرنشین مشتریان خارجی مسکن در ترکیه شدند. تا پیش از آن کشور عراق صدرنشین بوده و ایران در جایگاه دوم قرار داشته است. خروج سرمایه‌ها به مقصد ترکیه از زمانی که رکود بر بازار مسکن ایران سنگینی کرد و قیمت‌ها افسارگسیخته بالا رفت، شتاب گرفت. ترک‌ها زیرساخت‌ها و شرایط مناسبی را برای جذب سرمایه‌های خارجی به کشورشان فراهم کرده‌اند. امتیازاتی که ایرانیان را ترغیب می‌کند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند. طبق قوانین ترکیه، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند. از زمان تصویب این قانون، خرید خانه توسط خارجی‌ها رونق زیادی گرفته است.

بی‌ثباتی اقتصادی و فرار سرمایه‌ها

 پارامترهای دیگری هم هستند که بازار مسکن ترکیه را برای ایرانی‌ها جذاب کرده است؛ مؤلفه‌هایی که محسن روحی‌صفت، معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه روی آن انگشت می‌گذارد. به گفته روحی‌صفت، تحریم‌های اقتصادی ایران و محدودیت مراودات مالی بین اقتصاد ایران و سایر کشورها و نوسان زیاد در پارامترهای تأثیرگذار بر اقتصاد ایران منجر شده تا سرمایه‌گذاران ایرانی به دنبال بازار پایدار و باثباتی برای هدایت سرمایه‌هایشان باشند. او می‌گوید: از زمان شروع کرونا اتباع ایرانی وارد خاک کشور ترکیه نشده‌اند و انتقال پول صرفا از طریق صرافی‌های ایرانی برای خرید ملک در کشور ترکیه صورت گرفته است. برخی از سرمایه‌گذاران نیز تا قبل از شیوع کرونا در کشور ترکیه اقامت گرفته و طی ماه‌های مارس و آوریل پول خود را از طریق صرافی‌های ایران به ترکیه منتقل کرده‌اند تا در این کشور اقدام به خرید مسکن کنند.

در جست‌وجوی بازار پایدار

روحی‌صفت بیان می‌کند: با توجه به شــرایط سیاسی کشور ناشی از تحریم‌های بین‌المللی سرمایه‌گذاران به دنبال بازار باثبات برای سرمایه‌گذاری هستند تا امنیت خاطر داشته باشند؛ به همین دلیل ایرانیان پول خود را در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. او عنوان می‌کند: بازار مسکن ایران نوسان دارد و سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌های اقتصادی نیز ریسک بالایی برای سرمایه‌گذاران ایرانی به دنبال دارد؛ به همین دلیل آنها ترغیب می‌شوند در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنند چون به دنبال هدایت سرمایه‌های خود در بازار پایدار و باثبات هستند.

اشتراک‌های فرهنگی، اقامت را آسان می‌کند

داشتن مرز مشترک و برخورداری از برخی اشتراک‌های فرهنگی زبانی از دیگر مؤلفه‌های تأثیرگذار در استقبال ایرانیان از خرید مسکن در این کشور است. روحی‌صفت عنوان می‌کند: مجاورت کشور ترکیه با ایران از یک‌سو و از سوی دیگر اشتراک‌های فرهنگی ایران و ترکیه نیز منجر شده تا سرمایه‌گذاران از خرید ملک در این کشور استقبال کنند. افرادی که در این کشور ملک خریداری می‌کنند می‌توانند اقامت دائم بگیرند ضمن اینکه نیازی به گرفتن ویزا برای رفتن به این کشور نیست و ایرانیان به‌راحتی می‌توانند وارد کشور ترکیه شوند. تمامی این امتیازات منجر شده سرمایه‌گذاران ایرانی از مشتریان پروپاقرص خریدار ملک در ترکیه باشند. این کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: افرادی که در ترکیه ملک خریداری می‌کنند، از قشر پردرآمد جامعه ایران هستند که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند و به دلیل غیرقابل‌پیش‌بینی بودن وضعیت سیاسی ایران و ریسک بالای سرمایه‌گذاری در این شرایط خریداران ملک در کشور ترکیه شده است.

سهولت سرمایه‌گذاری در ساختمان‌سازی ترکیه

سهولت سرمایه‌گذاری در ترکیه و رشد اقتصادی در بخش ساختمان‌سازی این کشور، سرمایه‌های ایرانی را به سمت این بازار هدایت کرده است. سید علی قائم‌مقامی، کارشناس مسائل ترکیه می‌گوید: متقاضیان ایرانی خرید ملک در این کشور جزو طبقه متوسط رو به بالا هستند. سرمایه‌گذاران ایرانی برای خرید ملک در ترکیه ۲۵۰ هزار دلار الی ۵۰۰ هزار دلار به این کشور منتقل می‌کنند. قائم‌مقامی تصریح می‌کند: ترکیه بسترهای مناسبی را برای جذب سرمایه خارجی ایجاد کرده است، سرمایه‌گذارانی که در بخش ساختمان‌سازی ترکیه سرمایه‌گذاری کرده و اقدام به خرید ملک در این کشور می‌کنند، می‌توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند به همین دلیل ایرانیان از خرید ملک در این کشور استقبال می‌کنند.

تأثیر سیاست بر بازار مسکن ترکیه

این کارشناس مسائل ترکیه عنوان می‌کند: رشد اقتصادی کشور ترکیه متکی بر ساخت‌وساز است، حزب عدالت و توسعه ترکیه سیاست خود را گسترش ساخت‌وساز، احداث آپارتـمان‌ها و شـهرک‌های جدید قرار داده و شرکت‌های وابسته به حزب عدالت و توسعه در ترکیه از این طریق رانت بزرگی را به دست می‌آورد. به همین خاطر از سرمایه‌گذارانی که در این بخش ورود پیدا می‌کنند استقبال کرده و بسترهای مناسب را برای جذب سرمایه فراهم کرده‌اند. قائم‌مقامی اذعان می‌کند: شرکت‌های ساخت‌وساز ترکیه به‌طور عمده وابسته به حزب عدالت و توسعه هستند و رانت بزرگی در این بخش حاکم است، رشد اقتصادی در بخش ساختمان‌سازی ترکیه نیز به‌واسطه فعالیت این شرکت‌های وابسته منجر به پیشتازی سیاست‌های حزب عدالت و توسعه ترکیه شده است. او بیان می‌کند: جذابیت‌های گردشگری ترکیه نقش پررنگی در رغبت سرمایه‌گذاران ایرانی به خرید مسکن در ترکیه ندارد؛ چراکه چهارفصل ایران در مقایسه با ترکیه بسیار غنی‌تر است. درواقع سرمایه‌گذاران ایرانی برای فرار از شرایط سیاسی کشور و به دست آوردن امنیت خاطر در بحث سرمایه‌گذاری به خرید ملک در ترکیه روی آورده‌اند که اغلب این سرمایه‌گذاران نیز طبقه متوسط رو به بالا هستند. ضمن اینکه ساختار فرهنگی نزدیک ترکیه به ایران منجر به جذب سرمایه‌های این کشور شده است تا ایرانی‌ها در بخش ساختمان‌سازی فعالیت کنند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مینا ایزدی

برچسب‌های خبر