خودروهای وارداتی با ارقام میلیاردی

ممنوعیت واردات خودروهای خارجی، افزایش قیمت آن‌ها را به دنبال داشت تا خودرویی که سه سال قبل با قیمت 200 میلیون تومان به فروش می‌رسید، اکنون مرز یک میلیارد تومان را رد کرده باشد. ازاین‌رو شنیدن رقم‌های چند میلیارد تومانی برای خودروهای خارجی موجود در بازار طبیعی به نظر می‌رسد! اکنون محصولات مرسدس بنز، بی‌ام‌و، لکسوس و پورشه در گروه خودروهای خیلی لوکس بازار قرار می‌گیرند و تا 40 میلیارد تومان پیش‌می‌روند. البته نبود نظارت بر این بازار باعث شده فروشنده و خریدار تعیین‌کننده قیمت نهایی این اتومبیل‌ها باشند.

تاریخ انتشار: 07:35 - پنجشنبه 1400/04/10
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

ممنوعیت واردات و نرخ ارز سبب شده تعداد زیادی از خودروهای وارداتی طعم میلیاردی‌شدن را بچشند و یک مرسدس بنز کوپه 40 میلیارد تومان قیمت بیارزد. حداقل حقوق کارگران درسال جاری حدود چهار میلیون تومان است و با حسابی سرانگشتی، یک کارگر اگر تمام حقوق خود را پس‌انداز کند و قیمت‌ها ثابت بماند، پس از حدود 83 سال قادر به خرید مرسدس بنز AMG SLS خواهد بود!

مرسدس بنز AMG SLS

خودروی مرسدس بنز AMG SLS سال97 با قیمت نزدیک به 10 میلیارد تومان پا به بازار ایران گذاشت. این خودروی کوپه باتوجه به داشتن رکوردهای چشمگیری در شتاب و سرعت، به سوپر خودرو معروف بود. مرسدس بنز AMG SLS با گذشت حدود سه سال همچنان در بازار خودروی ایران معامله می‌شود؛ ولی تعداد آن در کشور محدود است. در حال حاضر مرسدس بنز AMG SLS گران‌ترین خودرو به شمار می‌رود که بسته به کارکرد و رنگ در رنج قیمت 30 تا 40 میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

بی‌ام‌و

رصد بازار خودرو نشان می‌دهد بی‌ام‌و M6 عنوان دومین خودروی گران بازار را یدک می‌کشد. بی‌ام‌و M6 مانند مرسدس بنز AMG SLS یک خودروی کوپه است که در سال 2012 تولید شد. بی‌ام‌و M6 قیمت دقیقی ندارد و با بهای 12 تا 20 میلیارد تومان میان خریدار و فروشنده معامله می‌شود؛ برای نمونه در آگهی فروشی بی‌ام‌و M6 سفید رنگی با 230 هزار کارکرد با بهای حدود 13 میلیارد تومان به فروش می‌رسد. تعداد این خودروی بی‌ام‌و در بازار زیاد نیست و به دنبال این موضوع تعیین‌کننده نهایی قیمت آن خریدار و فروشنده هستند. همچنین سایر محصولات بی‌ای‌و درمقایسه با دیگر خودروهای خارجی قیمت بالایی دارند و در گروه خودروهای لوکس بازار قرار می‌گیرند. درحال حاضر مدل‌های متنوع بی‌ام‌و مانند سری i، سری یک تا هفت، خانواده X و خانواده z با قیمت حدود 850 میلیون تا ده میلیارد تومان در بازار خودرو به فروش می‌رسند. بی‌ام‌و سری i گران‌ترین محصول پس از M6 با قیمت هفت تا ده میلیارد تومان محسوب می‌شود. پس از آن محصولات سری هفت با قیمت حداکثر 9 میلیارد تومان گران‌ترین خودروی بی‌ام‌و است. قیمت بی‌ام‌وهای کوپه و کروک نیز به مرز شش میلیارد تومان می‌رسد. درمجموع قیمت بی‌ام‌و ها مانند سایر خودروهای لاکچری توسط خریدار و فروشنده تعیین می‌شود و امکان کاهش یا افزایش قیمت آن‌ها تا مرز یکی دو میلیارد تومان هم وجود دارد.

لکسوس LX 770

لکسوس مدل LX 770 سومین خودروی گران بازار محسوب می‌شود و این اتومبیل با رنج قیمت 8 تا 12 میلیارد تومان در بازار معامله می‌شود. این نسل از لکسوس به دلیل ایرادهای فنی حدود پنج‌شش سال قبل از خط تولید تویوتا کنار رفت. باوجوداین، LX 770 اتومبیل پرطرفدار در بازار ایران است که مشتریان آن حاضر به پرداخت بهای میلیارد تومانی برای آن هستند؛ برای مثال لکسوس LX 770 با 54 هزار کارکرد 9 میلیارد و 500 میلیون تومان قیمت خورده است یا در آگهی دیگری مدلی با 70 هزار کارکرد با بهای هشت میلیارد و 770 میلیون تومان به فروش می‌رسید. همچنین لکسوس LX 570 از دیگر خودروهای لوکس بازار است که بسته به کارکرد و سلیقه خریدار و فروشنده با بهای شش تا 9 میلیارد تومان معامله می‌شود.

پورشه

اتومـبــیـــــل‌هـــای پـــــورشــــه در گـــروه خودروهای لاکچری بازار هستند که برای خرید آن‌ها باید مبالغ میلیاردی پرداخت. در حـــال حــاضــر مدل 911 گران‌ترین عضو خانواده پورشه در بازار ایران است که خرید این اتومبیل کوپه سه تا 9 میلیون تومان بسته به کارکرد، رنگ و… آب می‌خورد. پس از آن پورشه ماکان و پانامرا قیمت بالایی دارند و با بهای سه تا شش میلیارد تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند. پورشه باکستر چهارمین عضو قیمت بالای خانواده خود در بازار ایران است و باتوجه به سلیقه طرفین معامله یــک میلیارد و 600 میلیون تا پنــج میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود. پورشه کائن و کیمن نیز ارزان‌ترین مدل پورشه در ایران هستند و حدود یک میلیارد و 200 میلیون تا چهار میلیارد و 850 میلیون تومان قیمت دارند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعیده غفاری

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط