خورشید سرخ در گاردن پارتی طلوع کرد

در ستون پیشین، با عنوان «زنان شرق محتاج ورزش هستند» به مطلبی در روزنامه اخگر پرداختیم که ترجمه‌ای از مقاله‌ای مصری بود و و در سال 1312 شمسی، مسئله ورزش زنان را مورد توجه و بررسی قرار داده بود. در همان ستون اشاره کردیم که نویسنده تنها به ترجمه مقاله مصری بسنده کرده و تصویری از اوضاع ورزش در زندگی زنان ایرانی و اصفهانی ارائه نداده است. از آنجایی که در مطالعه شماره‌های روزنامه اخگر، دریافتم که روال پرداختن این روزنامه به یک موضوع، در چند شماره پی در پی دنبال می‌شود؛ لذا در صفحات پس از 17 فروردین 1312 به دنبال مطلبی درباره مبحث ورزش زنان، سرتیترها را بررسی کردم. به تیتر جالبی برخوردم که خبر از یک فعالیت اجتماعی در حوزه زنان می‌داد، در آخرین روز فروردین ماه که اصفهان به بهشت سبز اردیبهشت نزدیک می‌شود. خبر از این قرار بود:

تاریخ انتشار: 02:29 - دوشنبه 1400/02/13
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

گاردن پارتی خانم‌ها

غفلت از شرکت و حضور در گاردن پارتی باشکوهی که فردا در مدرسه متوسطه (باغ ستاره صبح) از طرف جمعیت شیر و خورشید سرخ بانوان داده می‌شود، موجب تأسف خواهد بود (اخگر 836، 31 فروردین 1312). گزارش برگزاری گاردن پارتی در صفحه اول روزنامه با تیتری با فونت درشت چاپ شده است. شاید آن تعداد از زنان سواد آموخته که در شمار خوانندگان اندک اخگر بوده‌اند، وقتی در روز 31 فروردین سال 1312 شمسی به تیتر گاردن پارتی برخورده‌اند، این توصیه را گوش داده و از حضور در آن غفلت نکرده باشند. اما کوتاهی خبر و نبود هیچ‌گونه توضیح درباره برنامه‌های احتمالی این جشن و اهدافی که دنبال می‌کرده است، تعجب آور است. به نظر می‌رسد این برنامه با میهمانان انتخابی برگزار شده باشد. اگرچه جمعیت شیر و خورشید سرخ به عنوان نخستین مؤسسه خیریه امدادی در ایران شناخته می‌شود که در سال 1301 خورشیدی به کوشش دکتر امیراعلم و در زمان احمد شاه قاجار تأسیس و شروع به فعالیت کرد، اما اصطلاح «گاردن پارتی باشکوه» بیشتر از آنکه یادآور یک همایش مردم نهاد برای فعالیت‌های بشردوستانه باشد، نوعی فضای غیر رسمی و خصوصی با بار سانتی‌مانتالیسم را به ذهن می‌آورد که احتمالا برای دورهم جمع شدن طبقه مرفه و جمع‌آوری اعانه، تشکیل شده باشد. در کارنامه فعالیت‌های جمعیت شیر و خورشید سرخ، ارائه برنامه‌های ویژه برای جوانان نیز آمده است.
 در سال 1307 خورشیدی، در ذیل همین برنامه‌ها، نخستین اقدامات برای تشکیل جمعیت زنان شیر و خورشید سرخ با هدف آموزش و توانمندسازی زنان صورت گرفت.
 با توجه به این پیشینه تاریخی، شماره‌های بعدی روزنامه را مطالعه کردم تا گزارشی از روز برگزاری گاردن پارتی پیدا کنم. خوشبختانه گزارش منتشر شده بود و جزئیات قابل توجهی هم در آن ذکر شده که با هم می‌خوانیم:

در گاردن پارتی روز جمعه

روز جمعه ساعت چهار بعدازظهر از طرف هیئت عامله جمعیت شیر و خورشید سرخ بانوان، گاردن پارتی باشکوهی در باغ مصفای مدرسه متوسطه صارمیه منعقد گردید. ابتدا خانم حضرت آقای افشار، حکمران معظم اصفهان از خدمات هیئت عامله بانوان اصفهان اظهار قدردانی و آن‌ها را تشویق و ترغیب به خدمات بالاتری نموده و اظهار داشتند که این قبیل مجالس کمک بزرگی به اصلاحات خواهد نمود.
 سپس خانم معظمه آقای مستوفی ریاست محترم عدلیه اظهار داشتند جمعیت شیر و خورشید سرخ بانوان که در اصفهان تازه شروع به عمل نموده و امروز این گاردن پارتی را می‌دهد از بذل مرحمت خانم آقای افشار حکمران معظم و سایر خانم‌هایی که بذل مرحمت فرموده و ما را به دیدار خود خرسند داشته‌اند تشکر می‌نماید و البته اگر گاردن پارتی امروز نواقصی دارد و کاملا اسباب تفریح خانم‌ها فراهم نیست معذرت می‌طلبیم و چون مقصود اصلی ما کمک به همنوع است امیدواریم به مرور تکمیل شده و سایر خانم‌ها هم از بذل مساعدت خود نسبت به این جمعیت دریغ نفرمایند. در این گاردن پارتی اقسام امتعه وطن و سایر چیزها از طرف خانم‌های مستوفی امینی و یاورمیهن به معرض نمایش گذاشته شد و مقداری از آن‌ها به فروش رسید. خانم صبیه آقای مستوفی نیز عهده‌دار شعبه گل‌فروشی بوده مقداری دسته‌های گل که با طرزی زیبا تهیه شده بود به حضار فروختند و همچنین اقسام بازی‌ها که توسط خانم‌های سیف‌پور، معصومه خانم عادل، زاینده‌رودی، منصوری و مارگاریان تهیه و تنظیم شده بود و کاملا جالب توجه واقع گردید. انصافا خانم‌های اصفهانی در این قسمت جان‌فشانی‌ها نموده و در ظرف مدت قلیلی این نمایش با شکوه را که فقط اختصاص به طبقه خانم‌ها داشت به انجام رسانیدند.
 زحمات اعضای انجمن سزاوار همه گونه تشویق و تحسین می‌باشد. در حدود 300 نفر از خانم‌های محترم شهر در این گاردن‌پارتی شرکت نموده بودند. موزیک کالج نیز بر حسب تقاضای جمعیت در تمام مدت در صحن مدرسه مترنم بود. عده‌ای از خانم‌های ارامنه جلفا و چند نفری از خانم‌های اروپایی نیز حضور یافته و مخصوصا خانم رئیس بانک ملی و خانم دکتر پیکت مقداری اشیا و امتعه ایرانی در همان مجلس خریداری نمودند. بر روی هم می‌توان گفت که قدم‌های خانم‌های اصفهان در پیمودن راه خیر و نوع‌پروری بر خلاف انتظار به مراتب بلندتر از قدم‌هایی است که در همین راه از طرف مردان آن‌ها برداشته می‌شود»(اخگر 837، 4 اردیبهشت 1312).
 گزارش به طور کامل اتفاقات روز گاردن پارتی را پوشش داده است. اگرچه نامی از رئیس یا مدیر این جمعیت نیامده ولی به نظر می‌رسد که خانم مستوفی، همسر ریاست عدلیه اصفهان، این سمت را عهده‌دار بوده است. اگر با دید انصاف و مطابق بر زمان وقوع آن، به این برنامه خاص نگاه بیندازیم، می‌توان گفت که این جشن مطابق با اهداف جمعیت زنان شیر و خورشید سرخ، در جهت توانمندسازی زنان عمل کرده و بستری برای ارائه تولیدات و دستاوردهای زنان ایجاد کرده بوده است. اما به شیوه اجرا و اطلاع‌رسانی برنامه نقدی هست که در ستون آتی به آن خواهیم پرداخت.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    زهرا علوی

برچسب‌های خبر