درمان دردها با رفلکسولوژی

رفلکسولوژی طبی است که در آن با ماساژ و اعمال فشار بر نقاط خاصی از بدن مثل دست یا پا و حتی گوش می‌توان بر سایر قسمت‌های بدن اثرات درمانی گذاشت؛ اثراتی که گاه به‌طور معجزه‌آسایی باعث بهبود فرد می‌شود. جالب است بدانید چندین نقطه خاص عصبی به نام رفلکس در سراسر پا، دست و گوش وجود دارد که با سیستم‌ها و ارگان‌های مختلف بدن در ارتباط است.

تاریخ انتشار: 13:04 - جمعه 1399/04/27
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image
 فشاردادن این نقاط رفلکس، سیستم عصبی را تحریک کرده و از طریق مسیرهای انرژی، انواع ارگان‌های بدن را تحریک و فعال می‌کند که این کار به‌نوبه خود باعث بهبود عملکرد ارگان‌های مربوط می‌شود؛ برای نمونه به چند بیماری که از طریق رفلکسولوژی بهبود پیدا می‌کند، با نظر مهرداد کرمی، مدیر اولین مرکز ماساژ نابینایان جهان‌نما که از کارآفرینان نیز هست، اشاره می‌کنیم.

ورم مفاصل

رفلکسولوژی دست‌وپا به تسکین علائم دردناک ورم مفاصل و استخوان‌ها و رماتیسم مفاصل کمک کرده، آسیب مفاصل را به حداقل رسانده و اضطراب را کاهش می‌دهد. برای رفع این اختلال، سه سانتی‌متر از انگشت کوچک پا فاصله گرفته و این قسمت را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا درد و گرفتگی ناشی از ورم مفاصل، استخوان‌ها و رماتیسم مفاصل تسکین پیدا کند.

فشارخون بالا

حتما می‌دانید که فشارخون بالا باعث حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های کلیوی و نارسایی قلبی می‌شود. به خاطر همین توجه داشته باشید که پیگیری درمان آن ضروری است. برای رفع آن، می‌توانید زیر انگشتان پا را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا جریان خون آرام شود. این کار را سه مرتبه تکرار کنید.

آسم

توجه داشته باشید که رفلکسولوژی یک تکنیک مکمل برای تسکین آسم است. نقاط رفلکس ریه در دست‌ها و پاها واقع‌شده‌اند که در درجه اول باید از طریق راه رفتن روی نوک انگشتان پا تحریک شوند. برای رفع این حالت، کف پا را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا تنفس بهتری داشته باشید.

میگرن

درد سوزاننده در یک یا هر دو طرف سر، مشخصه میگرن است. معمولا همراه با این اختلال، احساس حالت تهوع نیز وجود دارد. با گذشت زمان، میگرن می‌تواند وابستگی به داروهایی مانند آسپرین را که در درازمدت مضر هستند، افزایش دهد. بدین منظور قسمت بالای انگشتان دست خود را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا گردش خون روان شده و آرامشتان را به دست آورید.

بی‌خوابی

بی‌خوابی مشکلی پزشکی است که به‌شدت بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد. روال خواب مناسب، برای عملکرد طبیعی تمام فرایندهای بدن لازم است. افرادی که مبتلا به بی‌خوابی هستند، می‌توانند از تکنیک‌های رفلکسولوژی برای داشتن خوابی راحت استفاده کنند. شما می‌توانید زیر انگشت کوچک داخل دست را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا به آرامش بـرسید و خوابتان ببرد.

سرماخوردگی

رفلکسولوژی یک روش تست‌شده برای از بین بردن علائم سرماخوردگی است. تحریک رفلکس تنفسی واقع در زیر انگشتان پا باعث ترویج حرکت اندام‌هایی مانند ریه و درنتیجه کاهش سرفه و خلط می‌شود. برای این کار می‌توانید زیر انگشت شست پا را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا سینوس‌ها تسکین‌یافته و تنفس از راه بینی بهبود یابد.

حالت تهوع

رفلکسولوژی علائم تهوع را از بین می‌برد. بخش‌هـای زیـادی از بیمارستان‌ها در سراسر جهان برای مبارزه با حالت تهوع بیماران سرطانی از رفلکسولوژی کمک می‌گیرند. بدین منظور سه سانتی‌متر از انگشت دوم پا پایین بروید و کف این قسمت را با حرکات دایره‌ای به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید تا علائم تهوع بهبود یابد.

افسردگی

افسردگی شامل دو نوع واکنشی و بالینی است. افسردگی واکنشی توسط یک عامل خارجی مانند یک تراژدی شخصی ایجاد می‌شود؛ درحالی‌که افسردگی بالینی نتیجه یک فعالیت شیمیایی هورمونی نامنظم در بدن است. برای مبارزه با افسردگی، انگشتان پای خود را دست‌کم سه بار در روز ماساژ دهید. این کار باعث واکنش مغز و افزایش تولید سروتونین‌(هورمون ضدافسردگی) در بدن می‌شود.

ناباروری

رفلکسولوژی می‌تواند روشی مؤثر برای درمان ناباروری هم در مردان و هم در زنان باشد. آخرین تحولات درزمینه رفلکسولوژی نشان می‌دهد که با استفاده از رفلکسولوژی دست‌وپا می‌توان امکان باروری را افزایش داد. بدین منظور روی مچ دست را به مدت 30 تا 60 ثانیه ماساژ دهید.
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لیلا کهلانی

برچسب‌های خبر