ریسباف هنوز در اختیار بانک ملی است

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: ریسباف هنوز در اختیار بانک ملی است و تحویل شرکت بازآفرینی شهری نشده است. علیرضا قاری‌قرآن که دیروز مهمان ویژه شورای شهر بود، تأکید کرد: اعتقاد داریم که باید از این مجموعه بهترین استفاده بشود. او درباره بافناز نیز گفت: برای این مجموعه نیز پروانه صادر شده، اما به دلایل قانونی به سرنوشت هتل چهارباغ دچار شده که باید مسیر قانونی خود را طی کند. او همچنین درباره وضعیت بافت تاریخی شهر اظهار داشت: بافت تاریخی شهر در طرح تفصیلی، تعیین تکلیف شده، ولی بخشی هم به‌عنوان گستره ویژه اعلام شده که در این حوزه میراث باید ضوابط را لحاظ کند. قاری‌قرآن تأکید کرد: این نهاد موظف است در عرصه‌های کاری خود مواردی را مشخص و به تصویب شورای عالی معماری برساند.

تاریخ انتشار: 08:40 - دوشنبه 1399/07/14
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

او ادامه داد: میزان ساخت‌وســــاز و ارتفاع بافت‌های تاریخی به همین روش باید تعیین شود. به گفته او، در چهارباغ تفاسیر متعددی وجود دارد که میراث متولی آن است. او تأکید کرد: گستره ویژه تاریخی شهر باید ضابطه داشته باشد که در غیر این صورت باید کمیسیون ماده 5 تعیین تکلیف کند. قاری‌قرآن گفت: رینگ چهارم شهر اصفهان نیز یکی از موضوعات مهم است که برخی از اقدامات آن در حال انجام است و برای مسیرتشریفاتی شهر اصفهان در جاده فرودگاه نیز در حال اخذ مجوز و بررسی مصوبات هستیم.

ناژوان، شهرک طلا و چهارباغ

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه ناژوان، مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان را گذراند و به شورای عالی معماری ارسال و در آنجا بررسی شد، گفت: هرچند موارد قانونی طرح جامع ناژوان در استان و تهران طی شده، ولی به دلیل مواردی که شورا و مدیریت شهری مطرح کرد، استاندار با ارسال نامه‌ای به پایتخت موارد را توضیح داد. به گفته او، ناژوان به سه محدوده مشخص تقسیم شده که هر بخش ضوابط مشخصی خواهد داشت. قاری‌قرآن با اشاره به حواشی دوپروژه هتل‌سازی در چهارباغ و ناژوان، گفت: هتل چهارباغ مصوبات ماده۵ را گذرانده است که پس از حواشی ایجاد شده، موضوع دوباره بررسی و به شورای عالی معماری در تهران ارسال شد، البته متوقف است و به‌احتمال‌زیاد پس از ابلاغ مصوبه جدید، اصلاحاتی در هتل چهارباغ خواهیم داشت. قاری قرآن ادامه داد: هتل ناژوان هم مسیر خود را طی کرد و چون خارج از محدوده بود، مصوبه آن اخذ شده و در انتظار تصمیم شورای عالی شهرسازی کشور هستیم. مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: گذر آقانورالله نجفی در شورای عالی شهرسازی بررسی و مقرر شد مدیریت شهری اصفهان گزینه‌هایی را برای حل مشکل ارائه کند که این شورا یکی ازاین گزینه‌ها را پذیرفت. البته هنوز مصوبه شورای عالی در این خصوص صادر نشده که پس از ابلاغ اجرایی خواهد شد. او در پاسخ به طهرانی، معاون اقتصادی شهرداری، درباره علت توقف پروژه شهرک طلا توسط راه و شهرسازی استان، گفت: ما در این خصوص هیچ ادعایی نداریم و زمین دولتی هم برای طرح اختصاص دادیم. قاری‌قرآن تأکید کرد: شهــــــرداری تنها ارگانی است که می‌تواند صنف طلاسازها را ساماندهی کند و به همین دلیل نباید از این پروژه حذف شود.
او درباره پروژه قطار سریع‌السیــــر اصفهان-قم- تهران نیز گفت: این پروژه با فاینانس چین انجام و به دوبخش تهران-قم و قم-اصفهان تقسیم شده که اصفهان تا قم در حال انجام است. قاری‌قرآن افزود: متروی بهارستان که به خط یک متروی اصفهان متصل می‌شود در حال ریل‌گذاری است و تا پایان این دولت این خط به قطار شهری اصفهان متصل می‌شود. او درباره طرح ملی اقدام مسکن، گفت: بهارستان و شاهین‌شهر دو نقطه‌ای است که ثبت‌نام‌های شهر اصفهان را پوشش داده است. قاری‌قرآن ادامه داد: در این خصوص ۶۸ هزار ثبت‌نام کردند که ۴۸ هزار نفر پذیرفته شدند که یک‌سوم آن‌ها برای دو شهر بهارستان و شاهین‌شهر اقدام کرده‌اند. قاری‌قرآن گفت: برای توسعه شهر اصفهان به اطراف سپاهان‌شهر و شهیدکشوری هم توجه داریم، ولی معتقدیم که این نقاط به‌عنوان ذخیره باقی بمانند. او از تعیین تکلیف پروژه همت‌آباد خبر داد و گفت: بهسازی بافت مرکز شهرها الگوی بی‌نظیری برای توسعه است که شهرداری باید نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشد.

دغدغه‌های شهرسازی

ملت، نایب‌رئیس شورای شهر، در این جلسه افزایش تعداد مصوبه‌های ماده 5 را دلیلی بر مشکلات طرح تفصیلی شهر دانست. به گفته او، افزایش تعداد پرونده‌های کمیسیون ماده 100 نیز به همین دلیل بوده که باعث شده کدهای ارتفاعی در شهر دچار مشکل شود. او بر اجرای کامل رینگ چهارم تأکید کرد و خواستار ورود دولت برای تکمیل آن در شهر اصفهان و شهرستان‌های اطراف شد. ملت در مورد طرح ناژوان هم ابراز نگرانی و بر اصلاح آن تأکید کرد. او خواستار تعیین تکلیف محدوده مرغ نیز شد. ملت همچنین از بارگذاری زیاد در اطراف ریسباف ابراز نگرانی کرد و خواستار تبدیل ریسباف به یک مجموعه فرهنگی شد. ملت همچنین خواستار سامان‌دهی تعاونی‌های مسکن ادارات در شهر شد. محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی هم خواستار ابلاغ سریع طرح جامع ناژوان شد. او همچنین درباره شیوه سامان‌دهی نقشه حریم تاریخی شهر سوالاتی را طرح کرد و خواستار حل مشکل بین راه و شهرسازی و میراث برای بخش‌های تاریخی شهر شد. محمدی همچنین خواستار تعیین تکلیف منطقه حصه توسط شهرداری و اوقاف شد. خسروی، رئیس مرکز پژوهش‌ها هم درباره تبدیل یک کارخانه قدیمی در تهران به کارخانه فناوری توضیحاتی را ارائه کرد و خواستار تبدیل ریسباف به چنین مکانی شد. طغیانی، رئیس کمیسیون شهرسازی، از قاری‌قرآن درخواست کرد تا برای ادامه مسیر تدوین برنامه جامع شهر شورای شهر را یاری کند. او درباره تعییـن تکلیـف اراضی 26هکتاری کارخانه لوله هشدار داد و خواهان بازنگری در مصوبه کمیسیون ماده 5 شد. روشن، سخنگوی شورای شهر هم درباره شیوه سیاست‌گذاری‌های راه و شهرسازی برای پیشگیری از مهاجرت به اصفهان پرسید و خواستار تعیین تکلیف ریسباف شد. برشان، نایب‌رئیس کمیسیـون حمل‌ونقل درباره تعیین تکلیف پارکینگ میدان امام علی(ع) و ساخت پارکینگ در مناطق تاریخی شهر پرسید. او خواستار تعیین تکلیف مسیر فرودگاه شد و از وضعیت دو کارخانه ریسباف و بافناز ابراز نگرانی کرد. او همچنین بر پیوستن متروی بهارستان به خط اول مترو تأکید کرد. معین، رئیس کمیسیون پایش و نظارت، درمورد تعیین تکلیف بافت فرسوده شهر سؤالاتی را طرح کـــرد و از تعیین تکلیف اعتبارات تملک د‌ارایی‌ها در شهر پرسید. او همچنین درباره قطار سریع‌السیر اصفهان-قم- تهران گفت: این پروژه از سال 73 تا کنون مطرح شده و از وزیر اصفهانی راه و شهرسازی انتظار می‌رود مشکل آن را حل کند. زندآور، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، خواستار حل مشکلات راه‌های ناایمن اصفهان شد. او از انتظار طولانی مردم برای حل مشکلاتشان توسط کمیسیون ماده 5 گفت و از مسیر توسعه شهر هم پرسید. آخرین تصمیمات درباره الحاق جاده فرودگاه به اصفهان و وضعیت کردآباد و ارغوانیه از دیگر مواردی بود که او مطرح کرد.

جمع‌بندی

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در این جلسه خواستار همراهی اداره کل راه و شهرسازی برای به سرانجام رسیدن برنامه جامع شهر اصفهان شد. نصر اصفهانی همچنین درخواست کرد تا برای حل مشکل بافت تاریخی شهر جلسات مشتری بین شهرداری، میراث و راه و شهرسازی برگزار شود. او گفت: اشراف وزیر راه و شهرسازی بر موضوعات شهری اصفهان فرصتی مغتنم است که باید از آن برای جذب اعتبارات ملی استفاده شود، چراکه بیش از این نمی‌توان برای تحقق درآمدهای شهرداری مردم را تحت‌فشار قرار داد. او خواستار تعیین تکلیف منطقه حصه با برگزاری جلسه مشترک بین اوقاف، منابع طبیعی و راه و شهرسازی شد. نصر اصفهانی همچنین از کدهای متفاوت ارتفاعی در شهر اصفهان گلایه کرد و خواستار حل این مشکل شد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لیلی زواره‌ای

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط