زنان تاریخ‌ساز

از گذشته‌های دور تا به امروز، بانوان فصل مهمی از تاریخ ورزش اصفهان را رقم‌ زده و هرکدام در مقطعی ایفاگر نقش‌های مهمی برای ورزش این دیار بوده‌اند؛ البته تاریخ‌سازی بانوان ورزشکار استان به ورزش نصف‌جهان محدود نمی‌شود و چندین رکورد ویژه و منحصربه‌فرد ورزش کشور نیز به‌نام اصفهانی‌ها به ثبت رسیده است. هفته گذشته شهردار اصفهان طی مراسمی از چند بانوی ورزشکار تقدیر کرد و عنوان شهروند پرافتخار به آن‌ها اعطا شد. به این بهانه در این پرونده، مروری بر عملکرد بانوان تاریخ‌ساز ورزش استان خواهیم داشت؛ البته ذکر این نکته ضروری است که افراد بیشتری می‌توانستند در این لیست جای بگیرند؛ اما تعدادی از مهم‌ترین‌ها برای این پرونده انتخاب شدند.

تاریخ انتشار: 09:46 - شنبه 1400/03/22
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
no image

گیتی محبان و مریم آچاک

با اینکه رشته شمشیربازی در ایران قدمت زیادی نداشت؛ اما چند سالی پس از شروع فعالیت شمشیربازی در اصفهان، گیتی محبان و مریم آچاک به عضویت تیم ملی درآمدند. اوج کار محبان و آچاک به قهرمانی در بازی‌های آسیایی 1974 تهران بازمی‌گردد که موفق شدند به همراه تیم ملی فلوره کشورمان، بر سکوی قهرمانی بایستند که اولین قهرمانی تاریخ ورزش بانوان کشورمان در این رویداد محسوب می‌شود. همچنین محبان موفق شد به مدال برنز رشته فلوره در بخش انفرادی نیز دست پیدا کند. با توجه به قهرمانی تیم ملی بانوان فلوره کشورمان در بازی‌های آسیایی، سهمیه المپیک 1976 مونترال به این تیم اختصاص پیدا کرد تا محبان و آچاک، اولین بانوان المپیکی نصف‌جهان نیز لقب بگیرند.

آیلین ملکیان

یک اتفاق ملکیان را به سمت بسکتبال کشاند؛ اما استعداد زیاد و پشتکار او باعث شد تا در این رشته سرآمد شود. ملکیان در بازی‌های آسیایی تهران، عضو تیم ملی بسکتبال کشورمان بود و سال‌ها به همراه تیم ملی در رویدادهای مختلفی شرکت کرد. ملکیان که همسر وارنو وارطانیان، بازیکن سابق تیم سپاهان است، پس از خداحافظی از دنیای قهرمانی، به سمت مربیگری روی آورد و سال‌های متمادی مربیگری تیم بسکتبال ذوب‌آهن و تیم ملی را برعهده داشت و شاگردان بسیاری را تربیت کرد. در رشته بسکتبال، بانوان اصفهان همواره در سطح کشوری سرآمد بوده‌اند که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به آزاده زمانپور، مربی تیم ملی و معصومه اسماعیل‌زاده، ملی‌پوش تیم ملی بسکتبال اشاره کرد.

خدیجه آزادپور

ووشوی بانوان اصفهان با مدال‌آوری خواهران دهقانی به‌ویژه مدال طلای المپیک 2008 در رشته ووشو که به‌طور نمایشی وارد این رویداد شده بود، خبرساز شد. یک سال بعد در مسابقات جهانی ووشوی کانادا، خدیجه آزادپور به‌عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کرد که این عنوان را می‌توان اولین قهرمانی بانوان ورزشکار نصف‌جهان در یک رخداد جهانی نامید؛ اما تاریخ‌سازی ویژه آزادپور به قهرمانی در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو بازمی‌گردد که او موفق شد اولین مدال طلای انفرادی ورزش ایران در ادوار بازی‌های آسیایی را به نام خود ثبت کند. با قهرمانی آزادپور، راه برای قهرمانی دیگر بانوان ورزشکار در سایر رشته‌ها باز شد تا بانوان نیز سهم عمده‌ای در ارتقای رنکینگ مدالی کاروان ورزشی کشورمان در رقابت با دیگر کشورهای قاره آسیا ایفا کنند.

گلنوش خسروی

در رشته فوتبال و فوتسال، بانوان اصفهانی توانسته‌اند نام استان را پرآوازه کنند. در فوتبال باشگاهی، چند سال قبل تیم آینده‌سازان میهن به‌عنوان قهرمانی دست پیدا کرد و در سال‌های گذشته نیز تیم‌های سپاهان و ذوب‌آهن در لیگ برتر تیمداری کرده‌اند. در رشته فوتسال، اعظم آخوندی، در سال‌های گذشته پای ثابت اردوهای تیم ملی بود و زینب ملکی نیز دروازه‌بان جوانی است که سال گذشته از سوی سایت فوتسال پلنت، در لیست ده دروازه‌بان برتر دنیا جای گرفت. در رشته فوتبال نیز بازیکنانی چون هاجر دباغی از موقعیت خوبی برخوردارند؛ اما شاید بتوان گلنوش خسروی را آینده‌دارترین بانوی فوتبالیست ایرانی نامید. خسروی که در تیم ذوب‌آهن به فوتبال ایران معرفی شد، با وجود سن کمش تجربه یک دوره لژیونری را دارد و می‌توانیم در آینده خبرهای بیشتری از او بشنویم.

زهرا کیانی

موفقیت بانوان اصفهانی در رشته ووشو به بخش ساندا محدود نمی‌شود و در بخش تالو نیز رکوردهای ویژه‌ای در اختیار بانوان اصفهانی است و زهرا کیانی سرشناس‌ترین تالوکار استان محسوب می‌شود. کیانی که از رده‌های سنی پایه به عضویت تیم ملی درآمده بود، موفق شد اولین مدال برون‌مرزی تالو را به خود اختصاص دهد. او همچنین در بازی‌های آسیایی به مدال نقره دست پیدا کرد تا در این بخش نیز اولین لقب بگیرد.

رومینا سالک

طی سال‌های گذشته، بانوان اصفهانی پای ثابت اردوهای تیم ملی اسکیت در رشته‌های مختلف بودند؛ تا جایی که در رشته فری‌استایل، تمام سهمیه‌های تیم ملی به ورزشکاران استان تعلق پیدا کرده بود. در رشته اسکیت، لعیا عربی چهره سرشناسی است که مدال‌های رنگارنگی در رویدادهای بین‌المللی کسب کرده است. در مسابقات اسکیت قهرمانی جهان که سال 98 به میزبانی اسپانیا برگزار شد، رومینا سالک، در رده سنی زیر ۱۸ سال به رتبه سوم و مدال برنز جهان دست پیدا کرد تا یکی از اولین‌های ورزش ایران به نام او شود.

یکتا جمالی

با اینکه چند سالی بیشتر از فعالیت رشته وزنه‌برداری در کشورمان نمی‌گذرد، اولین مدال این رشته در مسابقات قهرمانی جهان به یک بانوی اصفهانی اختصاص پیدا کرد. جمالی که با قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشور، به اردوی تیم ملی راه پیدا کرده، در اولین تجربه برون‌مرزی در رقابت‌های قهرمانی جهان که در تاشکند ازبکستان برگزار شد، در مجموع به سه مدال برنز دست پیدا کرد تا راه نتیجه‌گیری برای بانوان هموار شود.

فرزانه فصیحی

این روزها خبرسازی در دوومیدانی بانوان بیشتر به مدال‌آوری و رکوردزنی فصیحی در رویدادهای برون‌مرزی معطوف شده است. فصیحی که در دوهای سرعت فعالیت دارد، اولین بانوی دونده ایرانی است که سهمیه مسابقات جهانی را کسب کرده و در این رقابت‌ها در کنار برترین‌های دنیا می‌دود. فصیحی که با حمایت باشگاه سپاهان، تمرینات آماده‌سازی‌اش را در صربستان سپری کرده، برای کسب سهمیه المپیک تلاش می‌کند.

گلنوش سبقت‌الهی

از زمانی که حضور در المپیک منوط به کسب سهمیه در مسابقات انتخابی شده بود، بانوان اصفهانی نتوانسته بودند در این رویداد بزرگ شرکت کنند؛ اما این طلسم برای المپیک ریو 2016 شکسته شد و گلنوش سبقت‌الهی موفق شد با دستیابی به ورودی در بخش تپانچه رشته تیراندازی، در این رویداد بزرگ با حریفانش به رقابت بپردازد. سبقت‌الهی که طی سال‌های گذشته پای ثابت تیم ملی در رویدادهای مختلف بوده، برای کسب سهمیه تلاش زیادی کرد که موفق به انجام این کار نشد؛ اما در جریان مسابقات انتخابی سهمیه المپیک و در رقابت‌های قهرمانی جهان، به‌عنوان نایب‌قهرمانی دست پیدا کرد.

یگانه شهپری، گلناز شاهزیدی و عرفانه مساح

دختران ورزشکار اصفهانی در رشته کاراته نیز تاریخ‌ساز شده‌اند و اولین مدال کاتای ایران توسط یگانه شهپری، گلناز شاهزیدی و عرفانه مساح که هر سه ورزشکار این استان هستند، به دست آمد. در دهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی جهان که در اسپانیا برگزار شد، دختران کاتارو ایران در دیدار رده‌بندی از سد صربستان عبور کرده و به مدال برنز دست پیدا کردند که اولین مدال دختران ایران در رقابت‌های کاراته قهرمانی جهان در بخش کاتای تیمی بود.

زینب ملکی

اولین حضور پارالمپیکی بانوان ورزشکار اصفهانی نیز به ریو 2016 مربوط می‌شود که زینب ملکی به همراه تیم ملی والیبال‌نشسته بانوان کشورمان در این رویداد شرکت کرد. ملکی که باسابقه‌ترین ملی‌پوش والیبال‌نشسته استان محسوب می‌شود، به همراه تیم ملی در مسابقات بسیاری شرکت کرده؛ اما نایب‌قهرمانی در مسابقات پاراآسیایی، مهم‌ترین عنوان او در رویدادهای برون‌مرزی محسوب می‌شود. ملکی که در لیگ والیبال‌نشسته کماکان فعالیت دارد، برای ورزش قهرمانی تغییر رشته داده و چند سالی است در رشته تیراندازی با کمان فعالیت داشته و افق‌های مهمی را پیش رو دارد.

مائده برهانی

والیبال اصفهان در رده بانوان قطب بلامنازع این رشته به شمار می‌آید و از گذشته‌ها تا به امروز، بانوان اصفهانی شالوده اصلی تیم ملی را تشکیل می‌داده‌اند. مائده برهانی یکی از ملی‌پوشان پرتعداد اصفهانی است که به همراه زینب گیوه، اولین لژیونرهای این رشته در اروپا محسوب می‌شوند. برهانی پس از تجربه موفقی که در لیگ بلغارستان پشت سر گذاشت، راهی لیگ ترکیه شد و عملکرد قابل‌قبولی را نیز ارائه کرد.

خواهران منصوریان

مدال‌آوری خواهران منصوریان در رشته ووشو با مدال برنز الهه در بازی‌های آسیایی 2010 شروع شد و در ادامه نیز دو خواهر بزرگ‌ترش شهربانو و سهیلا نیز در رشته ووشو عنوان‌دار شدند. این سه خواهر سمیرمی که نماد استقامت و سخت‌کوشی در ورزش ایران به شمار می‌آیند، در میادین جهانی و آسیایی مدال‌های زیادی کسب کرده‌اند؛ اما شهربانو با شش مدال طلای جهانی، از رکوردداران ورزش ایران محسوب می‌شود. الهه در بازی‌های آسیایی یک مدال برنز و دو مدال نقره کسب کرده و ره‌آورد شهربانو از این رویداد نیز یک مدال نقره بوده است.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    مهری مصور

برچسب‌های خبر