سخت‌ترین مانع درونی

کمـــال‌گــــــرایـــی یــــــــا Perfectionism یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که بیش از آنکه باعث رشد و پیشرفت شما شود، ممکن است شما را دچار شکست و ناکامی کند. همه شما دوست دارید بهترین عملکرد را در کارهای گوناگون از خودتان نشان دهید، اما بارها پیش آمده است که به‌خاطر همین کمال‌گرایی نتوانسته‌اید کاری را آغاز کنید، […]

تاریخ انتشار: 02:23 - یکشنبه 1401/02/25
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image
کمـــال‌گــــــرایـــی یــــــــا Perfectionism یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که بیش از آنکه باعث رشد و پیشرفت شما شود، ممکن است شما را دچار شکست و ناکامی کند. همه شما دوست دارید بهترین عملکرد را در کارهای گوناگون از خودتان نشان دهید، اما بارها پیش آمده است که به‌خاطر همین کمال‌گرایی نتوانسته‌اید کاری را آغاز کنید، چه رسد به اینکه آن را به‌خوبی به پایان برسانید. کمال‌گرایی به سه‌دسته خودمدار، دیگرمدار و  القا شده توسط جامعه تقسیم می‌شود. کمال‌گرایان خودمدار توقعات بالایی از خودشان دارند و از شکست می‌ترسند. دسته بعدی، یعنی کمال‌گرایان دیگرمدار، سطح توقعاتشان از دیگران زیاد است و نه‌تنها خود را آزار می‌دهند، بلکه موجب اذیت اطرافیان نیز می‌شوند و دسته آخر، کسانی هستند که جامعه و ارزش‌های جامعه به آن‌ها تلقین می‌کند باید بهترین باشند و به بهترین‌ها برسند که به آن کمال‌گرایی القا شده توسط جامعه می‌گویند. ممکن است عده‌ای به‌راحتی قبول نکنند که کمال‌گرا هستند و احتمال دارد به خود یا اطرافیانشان آسیب بزنند؛ به‌همین دلیل در ادامه برخی از ویژگی‌های این افراد را بیان کرده‌ایم تا اگر به این مانع درونی دچار هستید، هرچه‌زودتر پیشگیری یا درمان کنید؛ البته یادآور شویم بی‌نقص‌عمل‌کردن و کامل‌بودن بد نیست، به‌شرط آنکه در این مسئله دچار وسواس نشوید و در صورت شکست، ناامیدی را تجربه نکنید.
ویژگی‌های افراد کمال‌گرا
 معیارهای سطح بالا: کمال‌گرایان معتقدند که همه‌چیز باید کامل و بی‌نقص باشد؛، بنابراین به خودشان و دیگران سخت می‌گیرند. فرقی نمی‌کند که چه کار می‌کنند؛ آشپزی، ورزش یا کار. مهم این است که باید آن را کامل و بدون کوچک‌ترین نقصی انجام دهند و اگر کمی کار ایراد داشته باشد، احساس می‌کنند شکست خورده‌اند؛ بنابراین همیشه فقط کارهایی را انجام می‌دهند که در آن مهارت دارند و دایره فعالیت‌هایشان محدود می‌شود. این افراد اغلب زمینه‌ای خاص را برای رسیدن به حد مطلوب انتخاب می‌کنند. نارضایتی از اطرافیان:  برای آن‌ها هیچ‌کس آن‌طور که باید نیست. کمال‌گرایان همیشه قادرند به اندازه کافی از دیگران اشکال بگیرند. فرقی نمی‌کند که طرف مقابل چه‌کسی باشد؛ مهم این است آن‌طور که باید نیست.
 گرایش به ناراحتی و افسردگی: آن‌ها به‌جای اینکه از امکاناتی که دارند لذت ببرند، غصه می‌خورند که چرا در زندگی به‌حد مطلوب خود نمی‌رسند و این امر باعث می‌شود که همیشه تا حدی افسرده باشند. روابط میان‌فردی ضعیف: کمال‌گراها عموما انجام کارشان را به گذراندن وقت با خانواده و دوستان ترجیح می‌دهند. این خوب است که کارهایتان را به انجام برسانید، اما اگر تمرکز بر اهداف و انجام کار به‌حدی باشد که دیگران را فراموش کنید و برای آن‌ها وقت نداشته باشید، دچار نابسامانی در روابط میان‌فردی خواهید شد.
راه غلبه بر کمال‌گرایی
اولین و مهم‌ترین گام، شناسایی و پذیرش این صفت درخودتان است. پس از آن سعی کنید انتقادپذیر باشید. از شکست نترسید. هر انسانی در مرحله‌ای از زندگی ممکن است شکست بخورد. مهم برخاستن و شروع‌کردن دوباره است. سعی کنید اهداف واقع‌گرایانه و دردسترس داشته باشید که با تلاش به آن برسید؛ البته این نکته را درنظر داشته باشید که غلبه بر کمال‌گرایی به معنی تلاش کمتر نیست؛ بلکه تلاش خود را بیشتر کنید، اما از نرسیدن یا با نقص رسیدن، هراس نداشته باشید. به‌عبارت دیگر نگاه شما فقط به قله نباشد؛ بلکه از مسیر نیز لذت ببرید. در این صورت خواه به قله برسید، خواه در بین راه متوقف شوید، چیزی را از دست نداده‌اید.اگر کمال‌گرا هستید سعی کنید نکته‌های بالا را رعایت کنید تا زندگی هم برای شما و هم برای اطرافیانتان لذت‌بخش‌تر شود.
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    منیره‌السادات کاویانی