سرگردانی بیماران غیر کرونایی در اصفهان

بیماران کرونایی درصد بالایی از تخت‌های بیمارستانی را اشباع کرده‌اند؛ بیمارانی که روزبه‌روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و هشدارها و اخطارها نیز می‌گویند این تعداد با فرارسیدن فصل سرما و همچنین شیوع ویروس آنفولانزا چند برابر هم می‌شوند و شرایطی را رقم می‌زند که بیماران به دلیل کمبود فیزیکی نتوانند درمان خود را پیگیری کنند. از سوی دیگر، بیماران غیر کرونایی نیز از اوایل شیوع بیماری کووید 19 در کشور تاکنون نتوانستند درمان خود را ادامه دهند و دچارسرگردانی شده‌اند. اوایل اسفندماه بود که با جولان ویروس مهلک کرونا وزارت بهداشت و درمان بستری و پذیرش بیماران الکتیو در بیمارستان‌های عمومی را ممنوع و بیمارستان‌ها را موظف به پذیرش بیماران کرونایی کرد.

تاریخ انتشار: 08:27 - سه شنبه 1399/07/22
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

لغو عمل‌های الکتیو و پذیرش بیماران غیراورژانسی تا بعد از عید نیز ادامه داشت تا بالاخره در اواخر بهار به دلیل پایین آمدن مرگ‌ومیر ناشی از کووید 19 و همچنین کاهش تعداد بستری‌های روزانه، بیمارستان‌ها به‌تدریج به فعالیت‌های قبلی خود بازگشتند و عمل‌های الکتیو نیز دوباره در مراکز درمانی شروع شدند. حالا، اما در شرایطی که ویروس کرونا بیش‌ازپیش و قدرتمندتر از اوایل شیوع قربانی‌هایش را از میان مردم انتخاب می‌کند، دوباره پذیرش بیمارهای غیراورژانسی و عمل‌های الکتیو لغو شده است. «موارد بستری و مرگ‌ومیر در استان اصفهان از میانگین کشور بالاتر است، لذا اعمال جراحی غیراورژانسی از روز شنبه پنجم مهرماه تا اطلاع ثانوی در این استان ممنوع اعلام شده است.» این جمله را سیما‌سادات لاری، سخن‌گوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با «ایسنا» بیان کرده است. او همچنین گفته است: «بعد از خیز بسیار شدید بیماری در اسفند ماه سال گذشته در استان اصفهان و کاهش تدریجی در موارد ابتلا و بستری از فروردین تا هفته اول خرداد سال جاری، از نیمه دوم خرداد نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در این استان مجددا روند صعودی به خود گرفته که این شیب صعودی همچنان در حال امتداد است. در حال حاضر شهرستان‌های اصفهان، برخوار، چــادگــان، خــمینی‌شــهر، خوانــسار، سمــیرم، فـــریدن، فـــریدون‌شـهر، فـــلاورجان، لنـــجان و نجـــف‌آبـــاد در این استان در وضعیت قرمز و شهرستان‌های بوئین و میاندشت، تیران و کرون، شاهین‌شهر و میمه، شهرضا، کاشان، مبارکه و نائین در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند. بروز موارد بستری و مرگ‌ومیر در استان اصفهان از میانگین کشور بالاتر است. اکنون ۱۲۷۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان اصفهان بستری هستند که تعداد ۲۱۶ نفر از این بیماران به دلیل شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه حضور دارند. در استان اصفهان ظرفیت بیمارستان‌های مرجع کرونا به‌سرعت در حال تکمیل است و برای پوشش خدمات بیماران تعداد بیشتری از تخت‌های بیمارستانی اعم از دولتی، خصوصی و خیریه اختصاص داده خواهد شد.»

بیماران غیرکرونایی نگران هستند

 نرخ بالای ابتلا به ویروس کرونا در استان اصفهان و همچنین روند سریع آن و ممنوعیت بیمارستان‌ها از پذیرش بیماران غیراورژانسی باعث نگرانی این بیماران شده است. نازنین 32‌ساله که دچار ناراحتی قلبی است و به دستور پزشک، باید زیر تیغ جراحی می‌رفت، می‌گوید: «تشخیص بیماری من، هم‌زمان شد با شیوع ویروس کرونا. ازآنجاکه در اوایل اسفندماه وضعیت ابتلا به این ویروس در اصفهان، بالا بود با مشورت پزشک و با توجه به اینکه عملم اورژانسی نیز نبود، تصمیم گرفتم برای چند ماه آن را به تأخیر بیندازم تا شاید این ویروس فروکش شود.» صبر و تحمل نازنین، اما بی‌فایده بود؛ چون نه‌تنها آمار مبتلایان به بیماری کووید 19 کم نشد که روزبه‌روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده شد و کار به‌جایی رسید که برای دومین بار انجام هرگونه عمل الکتیو و غیراورژانسی در بیمارستان‌ها ممنوع شود: «درست است که عملم اورژانسی نیست، اما نگرانم که مبادا بیماری‌ام پیشرفت کند و مشکل‌ساز شود، چون تپش قلبم بیشتر از قبل شده و پزشک می‌گوید تنها راه قطعی درمان برای من عمل جراحی است.» سودابه، زن 32 ساله‌ای که به‌تازگی دوره‌های شیمی‌درمانی خود را تمام کرده و قرار بوده که از اول مهرماه، پرتودرمانی‌اش را شروع کند، نیز می‌گوید به خاطر ترس از ابتلا به کرونا مجبور شده، این دوره را به تأخیر بیندازد: «بیماران سرطانی به دلیل شرایط جسمی که دارند، بیشتر از سایران در معرض ابتلا قرار دارند و نسبت به دیگران خطر بیشتری آن‌ها را تهدید می‌کند، برای همین مجبور شده‌ام اولین جلسه از پرتودرمانی را به تأخیر بیندازم، شاید وضعیت بهتر شود. الان تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پر است از بیماران کرونایی. در این شش‌ماه گذشته هر بار برای انجام شیمی‌درمانی به بیمارستان می‌رفتم، هم باید درد ناشی از بیماری‌ام را تحمل می‌کردم و هم اضطراب و دلهره از اینکه مبادا در بیمارستان به کووید 19 مبتلا شوم. سرگردان مانده‌ام و نمی‌دانم باید چه کار کنم.»

 هیچ بیمار غیرکرونایی پشت درهای بسته بیمارستان نمانده

 آمار دقیقی از بیماران غیرکرونایی که به دلیل اشباع بیمارستان‌ها امکان حضور در آن‌ها و پیگیری روند درمان خود را ندارند، در دسترس نیست، اما آرش نجیمی، سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی به «اصفهان زیبا» می‌گوید تا به این لحظه تلاش بر این بوده که هیچ بیمار غیرکرونایی پشت درهای بسته بیمارستان نماند و بتواند درمانش را ادامه دهد، این درحالی است که اگر تعداد بیماران مبتلا به کرونا باز هم افزایش یابد، ممکن است این بیماران نتوانند از خدمات درمانی مانند قبل استفاده کنند. این موضوع، اما باعث شده تا به تازگی بیمارستان صحرایی در اصفهان راه‌اندازی شود. این‌گونه که سیدرضا مرتضویان، رئیس بیمارستان صدوقی دراین‌باره به رسانه‌ها گفته است: «این بیمارستان صحرایی بخشی از بیمارستان شهید آیت‌الله صدوقی است که با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان برپا شده است. بنابر این شد که ما فضایی را تعبیه کرده و تعدادی از بیماران کرونایی را اینجا مستقر کنیم. ظرفیت فعلی ما در این بیمارستان صحرایی 70 تخت بستری است که این تخت‌ها شامل شش تخت آی سی یو و تخت‌های اورژانس و بخش بستری بیماران حاد تنفسی است. ما ظرفیت افزایش تا دو برابر این امکانات را داریم. در حال حاضر در این بیمارستان صحرایی 40 نفر کادر درمان مشغول خدمت‌رسانی بیماران کرونایی هستند.» در این میان، اما بیماران غیرکرونایی که تا پیش‌ازاین نیاز به جراحی داشتند، دچار تردید هستند که در شرایط کنونی چه باید بکنند؟ در پاسخ به این سؤال، کامران خداکرمی، متخصص حلق و گوش و بینی به تسنیم می‌گوید: «جراحی‌های غیرضروری، اعمالی هستند که می‌توان در طول یک سال آن‌ها را انجام داد و جراحی‌نکردن، عارضه‌ای در بدن فرد ایجاد نمی‌کند یا عوارض مختصر و قابل جبرانی ایجاد می‌کند. اعمال زیبایی، جراحی بینی و عمل جراحی کوچک‌کردن سینه، شکم و معده جزو اعمال جراحی غیرضروری هستند که برخی از این اعمال ممکن است جنبه زیبایی و یا درمانی داشته باشند و باید به زمانی دیگر موکول شوند. در شرایط کرونایی، در صورت انجام جراحی‌های نیمه‌ضروری یا غیرضروری نیز باید جراحی‌هایی انجام شود که حداقل زمان جراحی برای آن‌ها صرف شود (زیر دو‌سه ساعت)؛ زیرا مهم‌ترین مسئله، وصل کردن تنفس بیمار به دستگاه ونتیلاتور است؛ وصل کردن بیمار تحت جراحی به ونتیلاتور و دست‌کاری راه هوایی بیماران در این ایام، برای بیمار، امری خطرناک است؛ زیرا ممکن است فرد، کرونای بدون علامت داشته باشد یا ویروس از راه ونتیلاتور به بیمار منتقل شود. اعمال جراحی کاملا غیرضروری نیز که نیاز به بیهوشی کامل ندارند و به‌صورت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند در صورت انجام باید طبق پروتکل‌های ابلاغی صورت بگیرند اما توصیه اکید این است که این جراحی‌ها به زمان دیگری موکول شوند.»

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لاله اصغرزاده

برچسب‌های خبر