سرگرمی‌های قرنطینه‌ای کودکان

در شرایط کنونی که بحرانی است و برخی خانواده‌ها و به‌خصوص کودکان در قرنطینه به‌سر می‌برند، سرگرمی و بازی مناسب برای آنان ضروری است؛ اما نه هر سرگرمی مثل استفاده از موبایل و غرق‌شدن در فضاهای مجازی و بازی‌های کامپیوتری. بازی‌هایی نیاز است که هم سالم باشند و هم نشاط‌آور و نسبتا پرتحرک. بدین منظور بر آن شدیم تا نظر دکتر مریم رستمی، روان‌شناس را درباره سرگرمی‌های مناسب کودکان بدانیم.

تاریخ انتشار: 17:37 - جمعه 1399/05/10
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image
 

معما و پازل

معماهای خلاقانه و سرگرمی‌های حل مسئله، روش مناسبی برای لذت‌بردن از وقت است. می‌توانید از فروشگاه چند بازی مناسب سن کودکتان بخرید یا خودتان معما و پازل بسازید و از او بخواهید تصویری روی کاغذ یا تخته بکشد؛ سپس با استفاده از یک مداد طرح کلی از پازل بکشد؛ بعد با قیچی بخش‌هایی از طرح را جدا کنید و از او بخواهید با کنار هم قراردادن تکه‌کاغذهای قیچی‌شده دوباره آن طرح را بسازد.

اشکال سه‌بعدی

ساخت و اجرای یک طرح ذهنی کاری بسیار سرگرم‌کننده است؛ به‌ویژه وقتی از نی‌های رنگارنگ استفاده و طرح موردنظرتان را سه‌بعدی خلق کنید.

لوازم موردنیاز:‌ نی رنگی و چسب.

 نحوه ساخت اشکال سه‌بعدی: شکل ساده‌ای مانند مثلث یا مربع را در نظر بگیرید. با توجه به شکلی که روی کاغذ کشیده‌اید، به همراه کودک نی‌ها را روی هم بچسبانید. برای جذاب‌شدن طرح برای کودک، می‌توانید از دورنگ متفاوت، یکی پس از دیگری استفاده کنید. اگر کودک آمادگی دارد، می‌توانید از نی‌های بیشتری استفاده کنید و اشکال پیچیده‌تری مانند خطوط زیگزاگی بسازید و از او برای ساخت یک خانه کمک بگیرید. مهارت‌هایی که با این بازی خانگی در کودک تقویت می‌شود شامل توانایی‌های حرکتی، تقویت ماهیچه‌های ظریف انگشتان دست، خلاقیت و تداعی شکل اشیاست.

گلف‌بازی

 لوازم موردنیاز بازی: یک دسته گلف پلاستیکی یا یک چوب، حلقه‌ها و توپ پلاستیکی.

 طرز اجرای بازی: حلقه‌های پلاستیکی را در نقاط مختلف روی زمین بگذارید. کودک باید حلقه موردنظرش را به‌عنوان هدف مشخص کند.‌ از کودک بخواهید با چوب به آرامی به توپ ضربه بزند و آن را به‌سمت هدف بفرستد. اگر توپ به هدف نرود، دوباره به آن ضربه می‌زند تا وارد حلقه شود. مهارت‌هایی که با این بازی در کودک تقویت می‌شود، می‌تواند شامل افزایش قدرت عمومی بدن او باشد.

نمایش عروسک‌بازی

شخصیت‌های داستان می‌توانند عروسک‌های فرزندتان یا نقاشی‌هایی که کشیده‌اید و دور آن را بریده‌اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن فرزندتان می‌ماند.

شعبده‌بازی

می‌توانید بدون استفاده از قفل و زنجیر و تنها با چند لیوان یا بطری آب و با کمک چند ترفند شعبده‌بازی، فرزندتان را به‌سادگی سرگرم کنید. چند لیوان بردارید و زیر یکی از آن‌ها سکه بگذارید؛ سپس از او بخواهید حدس بزند سکه زیر کدام لیوان است. اگر کمی زرنگ باشید، می‌توانید لیوان‌ها را نزدیک لبه میز قرار دهید و خیلی آرام سکه را پایین بیندازید و به چشمان هیجان‌زده او نگاه کنید و تعجب و شگفتی او را از غیب‌شدن سکه ببینید و لذت ببرید.

کمپ

در گوشه‌ای از اتاق برای کودک خود یک اتاقک بازی درست کنید. کودکان با وجود داشتن اتاق مستقل، علاقه دارند بخشی از اتاق را به‌صورت یک اتاقک درآورند و در آنجا بازی کنند! یا اینکه می‌توانید با تکه‌های مقوا، چوب و وسایل دورریختنی یک خانه عروسکی زیبا برای کودک خود درست کنید و برای تهیه آن از خود او نیز کمک بگیرید؛ مثلا برای خانه‌ای پرده بدوزید و با تکه‌های مقوا صندلی و تخت درست کنید یا حتی با خمیر گل‌چینی بعضی از بخش‌های خانه را آماده کنید.

ورزش‌های مفرح

به همراه فرزندتان هرروز ورزش کنید، ورزشی که با آهنگ مناسب ورزشی بوده و شورونشاط به دنبال داشته باشد. با این روش ضمن ایجاد سرگرمی سالم، به شادکردن و سلامت فرزند خود کمک مهمی خواهید کرد.

 بازی تمرکزی

چند نمونه از آهنگ‌ها یا ترانه‌های موردعلاقه فرزندتان را انتخاب و با صدای بلند اجرا کنید و در همین حال از او بخواهید ورزش و تحرک داشته باشد؛ ولی به‌محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هست، ثابت و بدون حرکت بماند؛ حتی اگر یک‌لنگه‌پاست، باید در همان وضعیت بی‌حرکت بماند. برای اینکه هیجان بازی را بالاتر ببرید، می‌توانید از او بخواهید اداهای خاصی دربیاورد و بعد در همان حالت ثابت بماند.

جست‌وجوی گنج

کودکان عاشق پیداکردن اشیای گمشده هستند؛ به‌خصوص وقتی پای یک جایزه هم در میان باشد. بدین منظور ابتدا نکات بازی را روی تکه‌کاغذی یادداشت کنید؛ البته خلاقیت داشته باشید و اولین نشانه را جایی بگذارید که پیداکردنش راحت باشد؛ سپس بقیه نشانه‌ها را در جاهای دیگر خانه مخفی و مسیری را برای رسیدن به آخرین شیء پنهان ترسیم کنید. به جای جایزه می‌توانید چند سکه در اطراف خانه مخفی کنید. با این کار هم فرزندتان سرگرم می‌شود و هم اگر برنده شود، می‌تواند سکه‌ها را در قلکش بیندازد.

بولینگ

می‌توانید برای این بازی از بطری‌های آب استفاده کنید. شش بطری آب را در انتهای اتاق پذیرایی یا نشیمن بگذارید. با استفاده از یک نوار پارچه‌ای یا چسب، خط شروع بازی را مشخص کنید. توپی متوسط که مناسب فضای داخل خانه باشد، بردارید. می‌توانید امتیاز هر فرد را یادداشت کنید تا در پایان برنده بازی مشخص شود. برای سخت‌ترکردن شرایط بازی می‌توانید به جای استفاده از بطری خالی از بطری‌های پر استفاده کنید.

بازی با حس لامسه

بیشتر بچه‌های پیش‌دبستانی عاشق لمس‌کردن و بازی‌های حسی هستند؛ به همین خاطر شکی نیست که آن‌ها این بازی سرگرم‌کننده را دوست خواهند داشت. یک جعبه کفش یا هر جعبه دیگری را که در داشته باشد، پیدا کنید. یک طرف آن را سوراخ کنید (بزرگی سوراخ باید به اندازه‌ای باشد که یک دست به‌راحتی وارد آن شود). اگر می‌خواهید بازی شکل خلاقانه‌تری به خود بگیرد، جعبه را با چیزهای زرق و برق‌دار و علامت سؤال تزیین کنید. برای شروع بازی چیزی درون جعبه قرار دهید و از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند چه چیزی داخل جعبه است. آن‌ها می‌توانند در باره شیء داخل جعبه سؤال هم بکنند یا شما می‌توانید آن‌ها را کمی راهنمایی کنید. برای اینکه هیجان بازی بیشتر شود، می‌توانید از دانه کدوتنبل تازه، رشته اسپاگتی، میوه، شانه یا اسباب‌بازی استفاده کنید. برای اینکه فضای رقابتی ایجاد کنید هرکدام از بچه‌ها زودتر متوجه شیء داخل جعبه شد، به او یک امتیاز بدهید.

 جمله‌سازی

 این بازی چندنفره است. شکل ساده‌اش این است که نفر اول سه کلمه به دومی بگوید تا با آن‌ها جمله باربطی بسازد. این چرخه می‌تواند به ترتیب تا نفر آخر ادامه پیدا کند تا هرکسی که نتوانست جمله معناداری بازگو کند یا زیاد طول کشید تا جملاتش را قطار کند، از بازی بیرون برود. اگر بخواهید بازی را سخت‌تر و جذاب‌تر کنید، می‌توانید با همان سه کلمه شروع کنید؛ بعد نفری که جمله را می‌سازد، یک کلمه به نفر بعدی بدهد تا در ادامه همان جمله، جمله جدیدی بسازد. احتمال شکل‌گیری جملات بی‌معنا اینجا بیشتر می‌شود. تا جایی که فانتزی ادبیات تحمل می‌کند، شما هم باید صبور باشید؛ وگرنه نفر گوینده باید به سمت سکوهای تماشاگرها هدایت شود.

 بازی تعادلی

 این بازی کودک شما را برای ساعت‌ها سرگرم می‌کند. آنچه نیاز خواهید داشت تعدادی نوارچسب رنگی (چند رنگ برای سرگرمی بیشتر) است.

نحوه بازی: کف اتاق فضای بازی را تمیز کنید. قسمتی از نوارچسب را به‌صورت مسیر مستقیم یا منحنی‌شکل برای راه رفتن بچسبانید. شما می‌توانید از رنگ‌های مختلف استفاده کنید و قوانین منحصربه‌فردی برای چگونگی راه رفتن کودکان روی آن‌ها داشته باشید؛ به‌عنوان‌مثال، اگر نوار آبی باشد، بچه‌ها باید یک دستشان روی دست دیگرشان باشد و راه بروند یا اگر آن نوار سبز باشد، باید لنگان‌لنگان راه بروند. کودک باید قوانین را دنبال کند و تنها روی نوارهای رنگی راه برود، نه روی زمین، اگر پایش از روی نوارها رد بشود از بازی خارج می‌شود. کودکی که بتواند کل مسیر نوارهای رنگی را بدون اینکه پایش با زمین برخوردی داشته باشد، طی کند، برنده بازی است.
 
  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    لیلا کهلانی

برچسب‌های خبر