سفر در خانه

حالا که بیش از یک سال از آمدن کرونا می‌گذرد و خیلی‌ها دیگر نمی‌دانند تعطیلات خودشان را چطور بدون سفررفتن بگذرانند، پیشنهاد جالبی برای جایگزینی سفر داریم که هم حال‌وهوای سفررفتن و طبیعت را برای شما زنده کند و هم سرگرمتان کند و برای چند ساعت باعث شود از فکر کرونا و مسائل دیگر بیرون بیایید و بعد از آن هم نقشه بریزید که بعد از بهترشدن اوضاع، اولین جایی که می‌روید کجاست. این پیشنهاد، معرفی دو کتابِ داستان/سفرنامه است که اتفاقا از هر دو هم فیلمی ساخته‌اند.

تاریخ انتشار: 09:17 - یکشنبه 1400/02/26
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

 سفر جسورانه‌ای که کتاب شد

وحشی (wild) اولین کتاب پیشنهادی ماست. شرل استرید 17 سپتامبر 1968 در پنسیلوانیا به دنیا آمد. او در دانشگاه رشته‌های زبان انگلیسی، مطالعـــــــات زنان و داستان‌نویســـــــی خواند و بعد از فارغ‌التحصیلی شروع به نوشتن کتاب و مقاله کرد. اولین رمانش با نام مشعل سال 2006 چاپ شد. سال 2012 رمان وحشی را که درحقیقت زندگی‌نامه خودش بود به چاپ رساند و در عرض چند هفته در سراسر جهان مشهور شد.این داستان روایت دختری آشفته و افسرده است که از زمین و آسمان برایش غم و مشکل باریده است. مادرش فوت کرده و رابطه با نامزدش هم در شرف قطع‌شدن است. راوی داستان (شرل) در 22 سالگی تصور می‌کرد دیگر زندگی هیچوقت روی خوشش را به او نشان نمی‌دهد. چهار سال بعد که واقعا چیزی برای ازدست‌دادن نداشت، به‌صورت اتفاقی در فروشگاهی، کتابی را درباره پیاده‌روی در مسیر پاسیفیک کرست می‌بیند و می‌خرد و بعد در اقدامی جسورانه و البته ناگهانی و در بدترین حالت روحی و جسمی تصمیم می‌گیرد این سفر 1600 کیلومتری را به تنهایی و همراه با کوله‌پشتی‌اش و به شکل هیچ‌هایک طی کند. کوله‌پشتی او که نمادی از مشکلات زندگی و رنج‌های درون اوست آنقدر سنگین است که برای بلندکردن آن به زحمت می‌افتد اما بالاخره از پس آن برمی‌آید.
این کتاب روایت سفر سهمگین و جذاب و البته پر از مشقت اوست که در کنار دیدن و طی‌کردن طبیعت، از لحاظ روحی هم قدم به قدم رشد می‌کند و رنج‌هایش را در آغوش می‌گیرد. آنچه خواندن کتاب وحشی را جذاب می‌کند، توصیفات جزءبه‌جزء استرید از تمام طول سفر خودش است. او تمام لذت‌ها و سختی‌هایش را به تصویر کشیده است. «وحشی» را نشر ستاک با ترجمه میعاد بانکی و در 444 صفحه به چاپ رسانده است. قیمت آن هم 69 هزارتومن است و در اپلیکیشن‌های کتاب‌خوانی هم به قیمت مناسب‌تری موجود است. این را هم باید بگوییم که نام اصلی کتاب این است: از گمشده تا پیدا شده در مسیر پاسفیک کرست و به 33 زبان زنده دنیا ترجمه شده و حسابی هم طرفدار پیدا کرده است. اگر دوست داشتید نسخه جمع‌وجورتری از آن را ببینید (فیلم) به شما پیشنهاد می‌کنم فیلم وحشی را ببینید. بااین توضیح که البته فیلم تمام جزئیات کتاب را ندارد اما باز هم زیباست. فیلم وحشی سال 2014 بعد از موفقیت کتاب وحشی به کارگردانی ژان مارک ولی و بازی ریس ویدرسپون ساخته شد. در فیلم، کارگردان سعی کرده به وجوه دیگر زندگی شرید به جز سفرش هم بپردازد و نقبی به گذشته او بزند. در فیلم می‌بینیم که شخصیت اول فیلم با انتخاب این سبک از سفر به نوعی می‌خواهد پا در مسیر پرخطر و بی‌بازگشتی بزند و حتی خودش را تنبیه و از مشکلات فرار کند اما پس از گذشت مدتی، کم‌کم به خودشناسی می‌رسد و اتفاقا معنای زندگی‌اش را پیدا می‌کند. دیدن فیلم برای دختران عاشق سفر احتمالا خیلی جالب و ماجراجویانه خواهد بود. این فیلم هم در سایت‌های فارسی‌زبان پخش آنلاین فیلم موجود است. در این فیلم می‌توانید زیباترین و چشم‌نوازترین تصاویر طبیعت شمال غربی پسیفیک آمریکا را ببینید.

مرد مرفهی که گسست و مسافر مسیرهای سخت شد

به سوی طبیعت وحشی (into the wild) عنوان کتاب دوم است. اگر به شما بگویند مردی تمام دارایی خودش را به مراکز خیریه بخشید، کوله‌اش را برداشت و به صعب‌العبورترین نقطه ایران رفت درباره او چه فکری می‌کنید؟ در آپریل سال 1992 پسری ورزشکار به نام کریستوفر مک کندلس که از خانواده‌ای مرفه بود، تصمیم گرفت تمام زندگی‌اش را رها کند و بعد با پای پیاده راهی آلاسکا بشود. البته داستان زندگی او از این سفر آغاز نمی‌شود. او دو سه سال قبل از این تصمیم، وقتی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد، سبک زندگی‌اش را به کل تغییر داد، تمام دارایی خودش را به خیریه بخشید و وسایلش را سوزاند تا زندگی جدیدی را میان هیپی‌ها و ژنده‌پوشان آغاز کند. قدم‌گذاشتن در مسیر آلاسکا هم در امتداد همین تصمیمات  بود.
 اما داستان زندگی کریستوفر کمی با شرل تفاوت دارد و به همان خوبی به پایان نمی‌رسد. او پس از طی تمام سختی‌های رسیدن به آلاسکا، طی اتفاقی جانش را از دست می‌دهد و چندماه بعد شکارچیان گوزن جسد او را پیدا می‌کنند، درحالی‌که خانواده‌اش دربه‌در دنبال او بودند. آنچه این رمان را جذاب می‌کند، به جز شخصیت عجیب کریستوفر، اتفاقاتی است که برای او در آلاسکا می‌افتد. درحقیقت، ممکن است زدن به دل طبیعت آرزوی خیلی از ما باشد اما اینکه واقعا آنجا چه چیزی در انتظار ماست و چقدر این رؤیا با واقعیت فاصله دارد، همان موضوعی است که در این زمان به تصویر درآمده است. این کتاب چشمان شما را به سمت این آرزوی همیشگی‌تان باز می‌کند و نشان می‌دهد طبیعت اگرچه زیباست و خواستنی اما ترس‌ها و سختی‌های خودش را هم دارد که باید قبل از رفتن به سمت آن، فکرش را بکنید و البته این را هم بدانید که اگر فکر هزار مسئله را در طبیعت بکنید همیشه مسئله‌ای وجود دارد که شما را غافلگیر می‌کند؛ اما خبر خوب این است که تمام این اتفاقات باعث می‌شود رشد کنید و بزرگ شوید و با آن فردی که قبل از سفر بودید فرق کنید. بالاخره برای رسیدن به معنایی بزرگ باید خطرهای بزرگی هم بکنید. نشر ستاک کتاب به سوی طبیعت وحشی به نویسندگی جان کراکائور و ترجمه نازنین عظیمی را در 264 صفحه به چاپ رسانده است. قیمت آن 49 هزار تومان است و مانند کتاب وحشی در اپلیکیشن‌های کتابخوانی موجود است. نام اصلی کتاب مرگ یک معصوم و روایت زندگی واقعی مک‌کندلـــــــس است.
برعکس کتاب وحشی که بسیار پرطرفدار بود و خیلی‌ها کتابش را به فیلمش (هرچند فیلمش هم دیدنی است) ترجیح می‌دهند، فیلم به سوی طبیعت وحشی از کتابش طرفدار بیشتری پیدا کرده و در عالم سینما بسیار هواخواه جمع کرده است.  این فیلم به کارگردانی‌شان پن در سال 2007 ساخته شد (کتاب در سال 1996 چاپ شد). در این فیلم امیل هرش نقش کریستوفر را بازی کرده و فیلم آنقدر خوب ساخته شده که در اسکار همان سال نامزد چند جایزه شد.
تصویری که از این فیلم در ذهن می‌ماند اتوبوس عجیب‌غریب کریستوفر  است که با آن به ماجراجویی پرداخت. اگر می‌خواهید این دیوانگی جذاب و جست‌وجوگرانه را ببینید، هرچه زودتر اقدام کنید چون نماها و دیالوگ‌های فیلم به نحوی هستند که یک روز کامل و شاید بیشتر شما را درگیر خود کنند.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    افسانه دهکامه

برچسب‌های خبر