سکانداری شهر با 90 میلیارد تومان بدهی

محمد مهدی احمدی شهردار مبارکه پس از 7 ماه سکانداری در شهر، اولین نشست خبری خود را با اصحاب رسانه و فعالان مطبوعاتی برگزارکرد. شهردار جوان مبارکه اولین شهرداری است که پس از شهردار اصفهان در یک کنفراس خبری به سئوالات خبرنگاران پاسخ می دهد.

این کنفراس خبری با حضور شهردار، رییس شورای شهر و معاونان شهردار مبارکه برگزار شد و در ابتدا کلیپی از موقعیت جغرافیایی این شهر روایت شد.

 

تاریخ انتشار: 16:22 - یکشنبه 1401/02/18
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
no image

شهرستان مبارکه، همسایه جنوب غربی اصفهان است که در فاصله 45 کیلومتری تا مرکز استان قرار دارد. این شهرستان با مرکزیت شهر مبارکه و پنج شهر دیگر با نام های کرکوند،دیزیچه، زیباشهر، طالخونچه و شهر جدید علامه مجلسی به همراه 24 روستا تشکیل شده است. وجود مکان های تاریخی و مذهبی در شهر مبارکه همراه با دیگر اماکن موجود همچون بوستان ها و فضاهای سبز، میادین، فرهنگسرا و خانه های فرهنگ، سالن های ورزشی، شهربازی و … از سازه ها و عوامل طبیعی  و غیر طبیعی تشکیل و چارچوبه اصلی شهر مبارکه هستند.

شهردار مبارکه با توجه به سیاست های دوره ششم شورای اسلامی شهر اصفهان به موضوع محله محوری و توسعه متوازن شهری تاکید کرد و گفت: «این موضوع در دستورکار مدیریت شهری شهر مبارکه قرار دارد.»

محمدمهدی احمدی، اشاره ای هم داشت به اهداف شش گانه شهرداری و میزان بودجه تخصیص یافته به هربخش: «بودجه برنامه‌های ۶ گانه شهرداری در حوزه کالبدی و شهرسازی با ۱۵ میلیارد تومان، حوزه محیط زیست و خدمات شهری ۳۵ میلیارد تومان، ایمنی و مدیریت بحران 3 میلیارد تومان، حمل و نقل ۴۴ میلیارد تومان، خدمات مدیریتی ۵۷ میلیارد تومان و امور فرهنگی و ورزشی 3 میلیارد تومان تهیه و تدوین شده است.»

امسال بودجه شهرداری مبارکه 60 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. این موضوعی است که احمدی به آن اذعان داشت. او در این رابطه گفت:«رویکرد مدیریت شهری در برنامه ریزی و تدوین بودجه ۱۴۰۱ بر اساس محله محوری و توسعه متوازن شهری بوده  است و همین موضوع باعث شده که بودجه امسال  با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به بودجه سال گذشته همراه شود.به طوریکه این بودجه هم اکنون به مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان افزایش داشته است و سهم هر محله به طور مجزا مشخص شده است.»

توجه به مطالبات مردمی، احیای بافت فرسوده و تصویب طرح تاریخی محله اسماعیل ترخان از طرح های عمرانی امسال است که شهردار مبارکه به آن اشاره کرد:  «در بودجه امسال حدود ۸۰ میلیارد تومان به اعتبارات عمرانی اختصاص داده شده است که ۴۴ درصد کل بودجه است. طرح احیای بافت فرسوده اسماعیل ترخان یکی از طرح هایی است که در دستور کار قرار گرفته و طرح  تفضیلی آنتهیه و تصویب شده است.»

او اظهار امیدواری کرد که مدیریت شهری بتواند در اولین جلسه کمیسیون ماده ۵ برای این  طرح عقب مانده  مصوبه خوبی بگیرد.

به گفته احمدی، «هر شهرداری و مجموعه برای رسیدن به اهدافش نیازمند برنامه است. در این راستا برنامه راهبردی و استراتژیک ۱۴۰۵ برمبنای حرکت و اقدامات شهرداری مبارکه و تیم اجرایی شهرداری بوده و برای دستیابی به این اهداف و اجرایی شدن برنامه‌ها منابع مالی تأمین شده است.»

شهردار مبارکه در پاسخ به سئوال اصفهان زیبا مبنی بر اینکه شهرداری را با چه میزان بدهی دریافت کردید، بیان کرد: «روزی که شهرداری مبارکه را تحویل گرفتم حدود ۸۰- ۹۰ میلیارد تومان بدهی داشت که البته با توجه به اینکه همه شهرداری‌ها پروژه‌های باز را در دستور کار دارند و بعضاً شهرداران جدید ادامه دهنده آن پروژه‌ها هستند، از این رو ممکن است شهرداری را با یک میزان بدهی تحویل بگیرد و تحویل بدهد از این بابت نمی توان به شهرداران دوره‌های قبلی خرده گرفت.»

 

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا