شت‌کوین‌ها؛ آشغال‌های دوست‌داشتنی

روزگار عجیبی است. سرمایه‌گذاران داخلی برای خرید شت‌کوین‌های کریپتوکارنسی صف کشیده‌اند؛ درحالی که سهم‌های ارزنده بورس تهران پس از ماه‌ها قفل در صف فروش، هنوز فشار فروش بالایی دارند. شت‌کوین یعنی آشغال! از نامش پیداست. پشتوانه رمزارزها در دنیای کریپتو پروژه‌ها هستند و تمام رمزارزهای موفق پروژه‌های قوی دارند؛ ولی شت‌کوین‌ها بدون پروژه‌اند؛ به همین دلیل به آن‌ها آشغال می‌گویند. ولی همین آشغال‌ها گاهی با تزریق پول نهنگ‌ها پامپ قیمتی عجیبی را  تجربه می‌کنند. دوج‌کوین یک شت‌کوین بود و از قیمت زیر یک سنت به نزدیک یک دلار رسید، شیبا یک شت‌کوین است و در طول یک ماه نزدیک به 400 برابر شد.

تاریخ انتشار: 08:43 - یکشنبه 1400/02/26
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

 اگر چند ماه قبل تنها 17 دلار ناقابل، یعنی کمتر از 400 هزار تومان، شیبا می‌خریدید، امروز این مبلغ به بالاتر از پنج میلیون دلار، معادل 110 میلیارد تومان رسیده است و بسیاری از شت‌کوین‌های دیگر که در اعماق سیاه‌چاله‌های کریپتو ناگهان جهش قیمتی داشته‌اند، حالا افراد زیادی به دنبال خرید آن‌ها هستند تا شاید یک‌شبه راه صدساله را بروند.رشد عجیب‌غریب شیبا با تبلیغات ایلان ماسک بر عطش خرید شت‌کوین‌ها افزود و امروز تقاضا برای این مدل رمزارزها در میان سرمایه‌گذاران داخلی نیز افزایش یافته‌است. گزارش‌های مختلف از صرافی‌های داخلی، مشاوران کریپتو و فعالان بازار نشان می‌دهد حتی ناآشنایان با کریپتو کارنسی نیز به دنبال خرید انواع شت‌کوین‌ها با سرمایه‌های سنگین هستند. سوءاستفاده‌گران نیز مثل همیشه وارد گود شده‌اند تا وی‌آی‌پی شت‌کوین به راه بیندازند. تعدادی از آن‌ها ماهانه تا 20میلیون تومان حق عضویت می‌گیرند تا شت‌کوین‌های با پتانسیل به اعضا معرفی کنند! قیمت شت‌کوین‌ها پایین است؛ زیرا خریداری ندارد؛ برای مثال، سانشواینو با رتبه 2563 در کریپتو قیمتی برابر با 0.00000001 دلار دارد و با 20 دلار ناقابل می‌توانید چند میلیارد از این شت‌کوین بخرید. کانال‌های وی‌آی‌پی زیادی با دریافت پول‌های سنگین شانسواینو و رمزارزهای دیگری را به اعضا معرفی کرده‌اند و براین‌باورند که چون عکس نماد شانسواینو شبیه شیبا و دوج‌کوین است، احتمالا این رمز ارز هم رشد عجیب‌ غریبی خواهد داشت.جالب‌تر اینکه در فضای مجازی عکسی از ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم و چند نفر دیگر در یک مهمانی خانگی منتشر شده‌است. در این عکس یک سگ و گربه هم دیده می‌شود. سگ حاضر در این مهمانی شبیه نماد دوج‌کوین، شیبا و سانشواینو است. حالا عده‌ای به راه افتاده‌اند تا یک رمزارز با عکسی شبیه گربه حاضر در مهمانی ایلان ماسک پیدا کنند! زیرا عقیده دارند پس از دوج‌کوین و شیبا، نهنگ‌ها رمزارزی را پامپ می‌کنند که تصویر آن شبیه گربه حاضر در این مهمانی است. سیگنال‌دهندگان نیز مدعی شده‌اند که شت‌کوین مربوط به گربه حاضر در مهمانی ایلان ماسک را پیدا کرده‌اند و در قبال عضویت آن را معرفی خواهند کرد و مردم با پرداخت هزینه‌های میلیونی در تلاش هستند تا بفهمند راز آن گربه چیست! شت‌کوین‌های کریپتو کارنسی در کشور ما پرتقاضا شده‌اند و بورس تهران از مرداد گذشته در اغما به سر می‌برد.مردم می‌دانند سرمایه خود را بابت خرید شت‌کوین هزینه کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند شت‌کوین خریدیم؛ یعنی آشغال خریدند. زباله‌ها قابل بازیافتند؛ ولی شت‌کوین‌ها آشغال‌های دور ریختنی کریپتو هستند. آمار دقیقی از میزان خرید شت‌کوین در داخل کشور وجود ندارد؛ ولی کارشناسان مدعی‌اند مردم ماهانه چند میلیارد تومان شت‌کوین می‌خرند،
ولی حاضر نیستند سهم‌های ارزنده بازار سرمایه را بخرند.فملی، شپنا، ذوب، کرمان، فاراک، شتران، کگل و صدها سهم دیگر در بازار سرمایه پس از اصلاح بیش از 50درصدی، تقاضای چندانی ندارند. این شرکت‌ها سودآوری بالایی دارند و پایه‌های اقتصاد کشورند؛ برای مثال، فملی با قیمت جهانی مس بالای 10هزار دلار ارزنده‌تر است یا شت‌کوینی مانند شیبا که بدون پروژه و دلیلی ایجاد شده‌است؟ چرا مردم شت‌کوین‌ها را به ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه ترجیح می‌دهند؟ شاید فراری‌دادن اعتماد از بورس در کنار رویای ثروتمندشدن یک‌شبه دلایل مهمی باشد؛ ولی ادامه این روند جذاب نیست. رونق اقتصادی کشور، افزایش درآمد مردم، توزیع ثروت و ثروتمند شدن خانواده‌ها از تفکر، کار و سرمایه‌گذاری درست ایجاد می‌شود، نه شت‌کوین‌ها! راه ثروتمندی از سیاه‌چاله‌های کریپتو نمی‌گذرد. شاید عده محدودی شانس آورده باشند، ولی ادامه این روند به نفع اقتصاد کشور نیست. ایلان ماسک و ویتالیک بوترین نیز اگرچه ثروت زیادی از شت‌کوین‌ها به‌دست آورده‌اند، ولی ثروت اصلی آن‌ها به دلیل اقدامات اقتصادی و ایده‌های بکر بود. آن‌ها به شخصیت‌های اقتصادی تبدیل شدند و امروز از شهرت خود برای درآمد بیشتر استفاده می‌کنند؛ ولی افرادی در کشور ما انتظار دارند بخت به آن‌ها رو بیاورد و یک شبه با شت‌کوین‌ها راه صدساله را بروند که زهی خیال باطل!

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعید غفاری

برچسب‌های خبر