صف خرید دلار صف فروش بورس

صف خرید دلار در خیابان‌های شهر سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. امروز صرافی‌ها در تمام ساعات شبانه‌روز میزبان صف‌‌نشینان هستند؛ افرادی که متقاضی خرید ارز به قیمت صرافی ملی و فروش آن به قیمت بازار آزاد هستند. البته پیش این نیز افرادی برای خرید ارز دولتی صف می‌کشیدند، ولی تعداد آن‌ها از صفوف طولانی این روزها کمتر بود، نوسانات ارزی اخیر تقاضا برای دلار، یورو و حتی درهم را افزایش داده است و حالا سود خرید ارز از صرافی‌ها و فروش به بازار آزاد دندان‌گیر شده، البته تقاضا در خیابان سپه نیز بالاست و دلال‌ها خبر از تقاضای تاریخی ارز می‌دهند.

تاریخ انتشار: 22:23 - سه شنبه 1399/06/18
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
no image

بانک مرکزی به هر کد ملی سالانه دوهزار یورو سهمیه‌ای با قیمت کمتر از بازار آزاد می‌فروشد؛ این یعنی هر اصفهانی با سرمایه‌ای حدود 60 میلیون تومانی و چند سال صف‌نشینی بین پنج تا 10 میلیون تومان سود می‌برد، تقاضا در بازار آزاد آن‌قدر زیاد است که هر متقاضی چند دقیقه پس از دریافت ارز از صرافی می‌تواند آن‌ها را در بازار آزاد به قیمت خوبی بفروشد، چراکه خریداران به انتخاب مجدد ترامپ خوش‌بین هستند.

دلار صف‌خرید شد

صف فروش سهم‌های ارزشمند بازار سرمایه با صف خرید دلار در بیشتر شهرهای کشور به‌خصوص اصفهان همراه شده است. نه کرونا مانع می‌شود و نه فاصله اجتماعی رعایت، در تمام ساعات شبانه‌روز صدها نفر جلوی درب صرافی‌ها صف می‌کشند تا ارز سهمیه‌ای خود را دریافت کنند. آن‌ها گاهی با مشاهده کلیپ‌ها در شبکه‌های مجازی یا اخبار درون صف آمده‌اند تا در مدت 24 ساعت بیش از چند برابر حقوق اداره کار سود ببرند و گاهی مراجعه‌کننده کارت ملی خود را به دلال اجاره داده است.
دو هزار یورو با احتساب هر یورو 26 هزار تومان برابر با 52 میلیون تومان می‌شود. بیشتر مراجعه‌کنندگان چنین پولی برای خرید یورو ندارند بلکه کارت ملی خود را با مبلغی بین 200 تا 500 هزار تومان به یک دلال اجاره می‌دهند یا به‌صورت مشارکتی با افراد دیگری اقدام به خرید یورو می‌کنند. گزارش‌های میدانی از صفوف فروش ارز در مقابل صرافی‌ها نشان می‌دهد تعداد بسیار کمی از متقاضیان برای خرید ارز دلیلی جز فروش در بازار آزاد دارند و با یک حساب سرانگشتی، از هر 100 نفر حدود دو نفر از خرید ارز سهمیه‌ای دلیلی به‌جز فروش در بازار آزاد داشتند. تعطیلی تورهای مسافرتی و همچنین کاهش مسافرت‌های خارجی به دلیل شیوع ویروس کرونا تقاضای واقعی برای خرید ارز را کاهش داده است، هیچ واردکننده‌ای نیز برای دریافت دو هزار دلار درون صف نمی‌ایستد و از طرفی امسال احتمال برگزاری پیاده‌روی اربعین کم است تا امروز خبری از متقاضی واقعی در مقابل صرافی‌ها نباشد.

خیابان سپه صف خرید شد

تقاضای سنگین نرخ ارز، خیابان سپه مقابل بانک ملی را شلوغ کرده است. دلال‌ها می‌گویند به‌ندرت پیش‌آمده که این بازار تا این حد شلوغ باشد. زن و مرد، پیر و جوان، کارمند و کارگر و حتی افراد کاملا ناآشنا با بازار ارز آمده‌اند تا دلار یا یورو بخرند. این متقاضیان دلیل خرید خود را تحلیل کارشناسان برای 36 هزارتومانی شدن دلار مطرح می‌کنند. بعضی از آن‌ها موبایل خود را درمی‌آورند و با صفحات اینستاگرام افرادی را نشان می‌دهند که خود را کارشناسان معرفی می‌کنند؛  افرادی که با انواع و اقسام تحلیل‌ها عقیده دارند دلار وارد کانال صعودی خواهد شد. نکته جالب این است که طرفداران ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در خیابان سپه بیشتر از خود آمریکاست و خوش‌بینی دلال‌ها به انتخاب مجدد ترامپ از جمهوری‌خواه‌ها و حتی خود شخص ترامپ هم بیشتر است. دلال‌ها به خریداران دودل و مردد وعده انتخاب مجدد ترامپ را می‌دهند و تحلیل می‌کنند اگر ترامپ مجدد رئیس‌جمهور شود، دلار تا 36 هزار تومان بالا خواهد رفت.

صف خرید در پس صف فروش

این نخستین‌بار نیست صف خرید ارز در اصفهان تشکیل می‌شود. مهر 97 و تیر 99 نیز صفوف خرید طولانی در مقابل صرافی‌ها یا خیابان سپه تشکیل شد ولی پس از چند روز به صف فروش تبدیل شد. مهر97 مردم برای خرید دلار 18 هزار تومان صف کشیدند و یک هفته بعد صف فروش دلار به قیمتی کمتر از 12هزار تومان تشکیل شد، تیرماه همین امسال هم دلار به 26 هزار تومان رسید و برگشت تا خریداران در قیمت 26 هزار تومان این بار در قیمت 20 هزار تومان برای فروش صف بکشند. اگرچه دلال‌ها عقیده دارند مقاومت 26 هزار و 500‌تومان این بار می‌شکند ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشتر خریدها به‌واسطه خوش‌بینی به انتخابات آمریکاست و چه ترامپ انتخاب شود چه نه؟ پس از انتخابات آمریکا موجی از عرضه در بازار ارز اصفهان انجام خواهد شد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    سعید غفاری

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط