ضرورت مسئولیت‌پذیری اجتماعی هیئت‌ها

برگزاری جلـســه دیـــدار نمایندگان جوان فعال هیئت‌های مذهبی شهر اصفهان با رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار، اقدامی مؤثر برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و فعال شهر بود و اتفاق‌های خوبی را رقم زد. شهردار اصفهان که در ضیافت افطار میزبان نمایندگان جوان هیئت‌های مذهبی بود، این ضیافت را فرصت خوبی برای شناسایی جوانان فعال، فرهنگی و مذهبی هیئت‌ها دانست. قدرت‌اله نوروزی با تأکید بر برگزاری جلسه‌ای بسیار معنوی، خوب و با شکوه تصریح کرد: ما از همان ابتدای فعالیت در شهرداری، موضوع حمایت از مساجد و هیئت‌ها را در برنامه‌هایمان قراردادیم؛ اما اطلاعات برعکس به مردم رسید. کمک خوبی به مساجد داشتیم و برای دیدار هیئت‌ها مکان اجاره کردیم و در اختیار آن‌ها قرار دادیم.

تاریخ انتشار: 09:56 - چهارشنبه 1400/02/22
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
no image

 تحریک اندیشه‌ها در هیئت‌ها

نوروزی با تأکید بر اینکه در هیئت‌ها باید علت حادثه کربلا را بازگو کرد، گــفــت: جـوانــان در مــداحــی‌هــــا و روضه‌خوانی‌ها باید به این مسئله بپردازند که اصلا چرا صحنه عاشورا به وجود آمد و چه اتفاقی افتاد که امام حسین(ع) حج را نیمه‌تمام رها کرد و به کربلا آمد. چه کاری می‌خواست انجام دهد. فلسفه این اتفاق باید گفته شود. شما باید به شیوه‌های جدید این علت را در جلسات توضیح دهید؛ چون بیان فلسفه و چگونگی اتفاق، هم ظالم را به خطر انداخته، هم مظلوم را حمایت می‌کند و هم‌زمان احساسات و اندیشه را تحریک می‌کند.

 تقویت حس مسئولیت‌پذیری در جلسات

شهردار اصفهان با تأکید بر کار کردن روی اندیشه و فلسفه قیام امام حسین(ع) افزود: اصولا دلایل این اتفاق گفته نمی‌شود. این فلسفه باید تشریح شود تا جوانان پای روضه‌ها مأموریت انسان بودن را درست انجام دهند و به فلسفه کار بپردازند، نه به چگونگی حادثه. توصیه می‌کنم سه جلد کتاب تحریفات عاشورای شهید مطهری را بخوانید که راهنمای خوبی برای شماست.نوروزی با توصیه جوانان برای مطالعه کتاب تاریخ اسلام از دراختیار گذاشتن صد جلد کتاب شهید مطهری برای هیئت‌های مذهبی خبر داد و تصریح کرد: حتما مطالعه داشته باشید. ممکن است انسان صفات مختلفی داشته باشد؛ اما هر صفتی یک مکمل دارد. ممکن است ما عالم باشیم و فهم داشته باشیم؛ اما عالم باید مسئولیت‌پذیرهم باشد. شما باید در جلسات به گونه‌ای صحبت کنید که حس مسئولیت‌پذیری داشته باشید و اگر وظیفه‌تان را بشناسید، می‌دانید چه کاری باید انجام بدهید. او خاطرنشان کرد: ممکن است با انسان‌هایی مواجه شوید که تعصب دارند، اما فهم ندارند یا فهم دارند، اما متعصب نیستند. باید تلاش کنید مخاطبان در فضای شما متعصب صرف نشوند. اگر شعور افراد افزایش پیدا نکند، خطرناک است. همچنان که روشن‌فکر بی‌تعصب هم خطرناک است.شهردار اصفهان اضافه کرد: اگر مطالعه نداشته باشید و ندانید، چیزی را تکرار می‌کنید که سال‌ها تکرار شده و ممکن است سندیت آن مشخص نباشد. موضوع‌هایی را در جلسات بیان کنید که اثربخش باشد. نوروزی تأکید کرد: اگر هیئتی داشته باشیم که مسئولیت اجتماعی نداشته باشد، این فقط یک هیئت است و تأثیرگذار نیست. فقط مداح نباشید، معلم هم باشید و نقش تربیتی هم داشته باشید. کسی که در این فضا وارد می‌شود باید به وظایفی محوله‌اش عمل کند.

کارکردن برای شهر سخت است

شهردار اصفهان در ادامه جلسه با تأکید بر اینکه کارکردن برای شهر با توجه به شرایط اقتصادی کنونی سخت است، گفت: البته اتفاق‌های خوبی افتاد. وقتی ما آمدیم، بودجه شهرداری 2700 میلیارد بود؛ اما امسال 10 هزار میلیارد است. کلان‌شهر اصفهان در اجرای پروژه‌های سنگین موفق بوده است و رتبه خوبی دارد. اجرای رینگ چهارم، ساخت نمایشگاه بین‌المللی با 230میلیارد، احداث سالن گلستان شهدا و آزادسازی اطراف سالن و تکمیل سالن اجلاس از اقدامات مهم شهری بوده است. نوروزی با اشاره به تکمیل محور چهارباغ بیان کرد: جامعه نیاز به شور و نشاط دارد، باید تلاش کنیم مسائل فرهنگی در محیط جامعه به گونه‌ای باشد که تبدیل به ضدفرهنگ نشود. بنا به گفته نوروزی، شهرداری سالیانه برای فضای سبز هر نفر در شهر 25 میلیون تومان هزینه می‌کند.

ما برای انجام هر کاری به مصوبه شورا نیاز داریم

شهردار اصفهان در ادامه جلسه با تأکید بر اینکه هر اقدامی که در شهر انجام می‌شود با حمایت و مصوبه شورای شهر رخ می‌دهد، گفت: ما برای کار به مصوبه شورا نیاز داریم و همیشه با حمایت شورا وطبق مصوبه شورا، اقدامات خوبی در شهر انجام داده‌ایم. نوروزی در خصوص تخصیص بودجه 200 میلیاردی محله‌محور به شهرداری‌ها گفت: البته نمی‌توان در این جلسه در خصوص تخصیص این بودجه صحبت کرد. این بودجه تصویب شده که شهرداری‌ها با کمک معتمدان محلی در محله‌ها آن را تقسیم کنند؛ اما هیئت‌ها با ارتباط با معتمدان محله می‌توانند به صورت مستقیم مداخلات تأثیرگذار داشته باشند.

هیئت‌ها باید در مشارکت اجتماعی شهرداری دیده شوند

در ادامه جلسه، مشاور شهردار در امور هیئت‌های مذهبی و مساجد از اتفاق‌های مؤثر و کوچکی که توسط هیئت‌ها در محله‌ها رخ می‌دهد تقدیر کرد و گفت: گاهی این کارهای کوچک بسیار تأثیرگذار است و برگزاری مراسم هر چند کوچک، توسط هیئتی در محله‌ای کم‌برخوردار ارزشمند است؛ چون تلاش شده است تا چراغی روشن شود. علیرضا خاتون‌آبادی اظهار کرد: من نیز یک فرد هیئتی هستم و خدمت به هیئت‌ها را وظیفه می‌دانم. باید هیئت‌ها حضورشان پررنگ‌تر باشد و در مشارکت اجتماعی شهرداری دیده شوند.
او افزود: در مناطق 15گانه شهرداری اصفهان 18 میلیارد تومان بسته معیشتی توسط هیئت‌ها توزیع شده است. این بسته‌ها با کمک مردم تهیه شده و حرکت بسیار خوبی در سطح شهراست. مشاور شهردار در امور هیئت‌های مذهبی و مساجد با اشاره به مصوبه 200 میلیارد تومانی شورای شهر برای پروژه‌های محله‌محور از شهردار و شورای شهر خواست تا 50 میلیارد از این بودجه را در اختیار جوانان هیئتی قرار دهند تا با توجه به توانمندی و انگیزه‌ای که دارند در برنامه‌های محله‌محور ورود کنند و اتفاق‌های خوبی در شهر رقم بزنند.
خاتون‌آبادی با اشاره به مشکلات و درخواست‌های هیئت‌ها از شهرداری و تلاش برای رفع مشکلات آن‌ها گفت: گذشتگان فضاها و زمین‌هایی در اختیار گذاشتند و ظرفیتی ایجاد کردند که اگر این تعامل‌ها درست انجام شود، این پتانسیل‌ها و نیروها به منصه ظهور می‌رسد و حضور و فعالیت جوانان هیئتی بسیار پررنگ خواهد بود. در ایام کرونا مردم در محله‌ها اقدامات خودجوش زیادی انجام دادند که قابل تقدیر است که همه آن‌ها برای خدمت به مردم بوده است.

توجه به جوانان هیئت‌ها برای حل مشکلات شهر

در این جلسه، شاهی دبیر هیئـت‌های مـذهـبـی، از بـرگــزاری این جـلـسـه ابراز خوشحالی کرد و گفت: یکی از اتفاق‌های خوب، حسن انتخاب آقای خاتون‌آبادی توسط شهردار بوده است. او همیشه در کنار ماست. توجه به جوانان هیئت‌ها که همگی نخبه هستند، بسیار اقدام خوب و مؤثری است. جوانان برای حل‌شدن مشکلات محله‌ها تلاش می‌کنند و توجه به آن‌ها اتفاق‌های خوبی را در شهر رقم می‌زند.
در این جلسه، مشکلات هیئت‌ها، محله‌ها و اقدامات آن‌ها از زبان جوانان فعال فرهنگی و اجتماعی برای شهردار و رئیس شورای شهر  بیان شد و اقداماتی که  در ایام کرونا در خصوص تهیه بسته‌های ارزاق و غذای گرم در این ایام و ماه مبارک رمضان انجام شده بود،  گزارش داده شد.
توجه به جوانان و اهمیت دادن به آن‌ها برای حضور در جلسات، نکته‌ای بود که همه به آن اذعان داشتند. حل شدن مشکل کتابخانه مسجد لنبان، حل شدن مشکل پارکینگ محله علی‌قلی‌آقا با توجه به تاریخی‌بودن محل و مشکلات مردم برای کمبود پارکینگ، توجه به مناطق کم‌برخوردار منطقه14، توجه به احداث ورزشگاه در محله خواجو، توجه به ورزش باستانی و زورخانه‌ای، توجه به توانایی جوانان و هیئت ها و مشارکت آن‌ها در حل‌کردن مشکلات شهر از موضوع‌هایی بود که در این ضیافت مطرح شد.

  • اصفهان زیبا
    پایگاه خبری اصفهان زیبا

    زهرا احمدی

برچسب‌های خبر
اخبار مرتبط